| Winners10 a întrebat:

Salutare. Am si eu o dilema mai mare. De o perioada de timp a inceput sa imi placa din ce in ce mai mult de o colega de la munca si parca as vrea ceva mai mult. Ne intelegem super ok. Din cate stiu " sotul " este in strainatate si ea sta cu copilul. " Problema " este ca este casatorita si are si un copil. Ce sa fac? Stiu ca nu este nici etic, nici moral dar nu ne alegem de cine sa ne indragostim.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Din moment ce va cunosteti destul de bine si presupun ca ea este deschisa la minte fiindca accepta sa discute cu tine verzi si uscate, ar trebui sa o intrebi la inceput mai pe ocolite care este parerea ei in privinta problemei care te framanta. In functie de raspunsurile primite ai putea sa dezvolti discutia in directia dorita de tine. Se zice ca : ''Incercarea moarte n-are'' deci nu ai nimic de pierdut daca vei incerca...marea cu degetul. big grin Succes!

| ash87 a răspuns:

Salut. Stiu ca poate nu e ce vrei sa citesti, dar daca nu esti pregatit sa iti asumi rolul de tata pentru copilul ei, cu toate responsabilitatile aferente, ar fi mai bine sa nu plusezi in directia destramarii unei familii. Mai mult, chiar daca ai fi pregatit pentru toate cele, ea ar trebui sa fie cea care face pasi catre tine, nu invers. Pe langa etic si moral, pe care probabil ca le banuiai dar poate nu ai gandit asa de punctat, mai este si considerentul a ceea ce e frumos intr-o situatie. Mai gandeste-te.

| Winners10 explică (pentru ash87):

Ma tot gandesc de ceva vreme si tot la decizia de mai sus am ajuns. Eu sunt pregatit pentru tot. Numai nu stiu cum sa ii zic sau daca sa ii zic direct.

| ash87 a răspuns (pentru Winners10):

Cel mai bine cred ca este sa provoci situatii in care sa va petreceti timp impreuna in afara orelor de program. Vezi ce se intampla pe parcurs. Daca tii in minte doar ca vrei sa va petreceti timp sa va cunoasteti mai bine mi se pare mult mai curat asa, si ii da si ei timpul sa ajunga singura la propriile concluzii in ce priveste situatia cu sotul si in ce te priveste pe tine. Nu stii cum e mai bine pentru ea, pentru familie, pentru copil, pentru sot si bineinteles pentru tine, deci cred ca trebuie sa vina in aceeasi masura si din partea ei. De-asta mi se pare cel mai bine sa ii oferi timp si ocazii sa te cunoasca mai bine si restul sa vina din partea ei, nu din partea ta, decat sa iti propui din start sa preiei rolul de cap al familiei orice ar fi. Strict din ce ai prezentat mi se pare ca in prezent nu ai suficiente informatii ca sa stii sigur cum e mai bine, presupui doar ca tu ai fi mai fericit daca ati fi mai apropiati. Lasa timpul sa-si spuna cuvantul si las-o pe ea sa faca mai multi pasi inspre tine decat faci tu inspre ea, ca sa nu ajungi intr-o situatie de care sa-ti para rau. Ea si copilul ei au potential mult mai mult de pierdut decat tine daca dintr-un motiv sau altul nu iese cum iti doresti si sa fie bine.