| AlexandruIonuț1 a întrebat:

Salutare!
Am un prieten care sufera foarte tare din dragoste (nu fac referire la mine, spunand asta cum se intampla prin filme). De 2 ani si ceva s-a despartit de fosta (sa-i zicem Eva) - prima lui relatie. Era o relatie de facultate si a fost impreuna cu ea 1 an si jumatate. Dupa despartire, a suferit f f mult. Se desconsidera, avea ganduri morbide si se gandea numai la ea. A trebuit sa treaca 4 luni pana sa isi revina. Intre timp, si-a gasit un loc de munca bun, are stabilitate financiara, se poate spune ca o duce destul de bine (aparent). Numai ca, acum cateva luni am aflat ca inca o iubeste pe Eva, se gandeste numai la ea si i-au revenit starile depresive. Deci, se poate spune ca banii nu aduc fericirea. Nu isi imagineaza ca poate fi cu alta fata in afara de ea si pare iremediabil nefericit. I-am recomandat sa mearga la psiholog, dar nu vrea. Efectul pe care il are prima dragoste... I-am spus ca are multe calitati, ca sunt multe alte fete pe lumea asta, dar pe masura ce este imbarbatat, cu atat mai mult se desconsidera. Intre timp, Eva e la a doua relatie dupa despartirea de el. A abandonat facultatea in anul 3, acum nu mai stiu mare lucru de ea. Eva era o persoana extrem de geloasa (inclusiv pe sora lui), posesiva, irationala dar si inchisa in sine, uneori violenta cu el si extrem de "restrictiva" in viata sociala. E mai bine ca s-au despartit, fiindca il facea sa se poarte ostil fata de oameni si (cei pe care ea nu ii suporta). Ma intreb daca isi poate reveni? Si daca da, cum? Voi ce credeti?

4 răspunsuri:
| Ely1234567 a răspuns:

Mergi cu el la un psiholog și petrece mai mult timp cu el faceți tot felul de chestii împreună asa va mai uita de ea...

| saresipiper a răspuns:

Ce zodie e nebuna?
Tocmai de asta inca o iubeste, ca ea si-a gasit alt fraier caruia sa ii... viata, daca era tot singura si nu vorbea cu nimeni cum spui tu "inchisa in sine" nici vorba sa isi faca alta relatie. Fata e o usuratica si a ajuns la noua ei victima.
Al tau prieten sa zica mersi ca a scăpat, daca are minte!

| AlexandruIonuț1 explică (pentru saresipiper):

E varsator. Tare ultima parte din commentul tau. laughing

| Megasurfs a răspuns:

Da