| Alexutzu2511 a întrebat:

Salutare. Astazi am avut 2 contacte sexuale neprotejate cu prietena mea la interval de 2-3 ore maxim. In primul contact am scos-o la timp, dar cand am scos-o in varful penisului era plin de lichid transparent, nu stiu de unde..si imediat mi-am dat drumu; cum am scos-o. Intre aceste 2 rapoarte sexuale am urinat o singura data si m-am spalat cu apa si sapun pe penis, atat pe cap cat si peste tot. La al doilea raport simteam cum curge ceva din mine in interiorul vaginului, iar cand am scos-o tot asa mi-am dat drumul imediat, doar ca cateva picaturi si acelea fiind mai mult " apoase" decat sperma..Credeti ca sunt sanse sa ramana insarcinata? Tin sa mentionez ca ciclul menstrual trebuie sa apara peste 9 zile, iar pe o aplicatie de pe telefon scrie ca sansele sunt reduse de a ramane. Fara mistouri sau sa ziceti sa folosim prezervativul, nu ne place la niciunul si suntem constienti de o eventuala sarcina. Tin sa mai mentionez ca am folosit si lubrifiant, poate de acolo si acel lichid transparent prima data.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca esti norocos in privinta ciclului menstrual al prietenei tale ca acesta sa fie foarte regulat, doar atunci poti fi sigur ca actul sexual a avut loc cu 9 zile inainte de data in care ar urma sa porneasca menstruatia. Trebuie sa stii ca in acea zi este cu totul imposibil sa se formeze sarcina.

FORMAREA SARCINII IN ULTIMELE 9-10 ZILE ESTE IMPOSIBILA

Este determinat si stabilit stiintific si medical, ca in mod absolut sigur, precis si concret faptul ca OVULUL este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN in una dintre cele 2 trompe uterine (in mod alternativ) indiferent de tipul sau lungimea ciclului cu exact 14 zile inainte de ziua de incepere a urmatoarei menstruatii, cu conditia sa NU fi fost fecundat ovulul. Cele 14 zile situate intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii se numeste PERIOADA LUTEALA si are mereu lungimea fixa de 14 zile. De asemenea este determinat tot stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de spermatozoid NUMAI in ziua producerii sale, doar in ziua ovulatiei, adica 24 de ore de la eliberarea sa din OVAR. In cazul in care ovulul nu este fecundat, atunci incepand cu a 2 zi ovulul nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE accelerata/rapida si din acest motiv in 2-3 zile ovulul devine total degenerat, moare si se produce procesul prin care... SE DESTRAMA. O parte a resturilor de ovul rezultate este resorbit de endometru, iar cealalta parte se lipeste pe endometru, se transforma in asa numitul CORP GALBEN care are rolul sa produca hormonul progesteron pana in ultima zi a ciclului. Reiese ca dupa ce trec in jur de 3-4 zile de la eliberarea din ovar, OVULUL NEFECUNDAT PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER. Acest proces se produce aproximativ cu 9-10 zile inainte de terminarea ciclului menstrual si ziua inceperii menstruatiei. Fiindca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual absolut sigur NU poate sa mai existe un ovul viabil in uter, reiese cat se poate de simplu si clar ca in acele 9-10 zile chiar si daca ajunge in vagin sperma indiferent de cantitate, formarea sarcinii in lipsa OVULULUI devine 100% IMPOSIBILA. Multa sanatate!

| Sofer a răspuns:

Posibil sa fi fost lichid preejeculator. Dar la fiecare ejaculare trebuie sa urinezi ca rămâne sperma pe canal.

| Alexutzu2511 explică (pentru Sofer):

Pai cred ca lichid preejeculator a fost, doar ca nu stiu daca e suficient sa urinezi o singura data si sa faci asa devreme.

| StefanAdam a răspuns:

Pregateste-te sa ti se spuna tati!