| BogdanBGD95 a întrebat:

Salutare baieti si fete happy

Am si eu o mica-mare problema. Vorbesc cu o colega de ceva timp si am ajuns sa o plac. Am iesit cu ea de cateva ori, totul a fost ok,dar nu am ajuns la o adevarata relatie. Problema este ca as vrea ca inainte de a ii spune ca o plac,sa fiu sigur ca am terenul pregatit. Vorbim destul de des, prin mesaje,pe mess,la scoala cand avem ocazia, totul este ok aici. In schimb am observat ca nu se simte tocmai comod in prezenta mea - cred eu. Daca la scoala o iau de mana,sau pur si simplu pun mana pe ea sau o pup pe obraz,are tendinta de a se da in spate; ceea ce nu se intampla si cand vin alti baieti si fac asta(ea este foarte sociabila,prietena cu toata lumea,si sunt destui care vin si o mai iau de la spate si o pupa pe obraz) - atunci totul decurge cu foarte mare naturalete(nu ca si in cazul meu). Vorbim destul de des prin mesaje(ceea ce inseamna ca imi acorda timp) dar problema este ca la fel de multe mesaje o vad dand mesaje in timpul orelor,si nu mi le da mie. Deci, nu prea stiu ce sa mai cred. Am intentia de a o intreba daca are prieten - cum sa fac asta fara sa dau impresia ca daca voi primi un "da, am prieten" voi renunta sa o mai curtez sau stiu eu.
Si m-ar mai interesa sa stiu cum as putea sa ii spun ca o plac, fara sa o speri? Initial voiam sa abordez o sinceritate nuda, sa o intreb direct daca are prieten si cine este, sa ii spun ca o plac si ca as vrea sa stiu daca sentimentul este reciproc, dar imi este frica sa nu o speri cu prea multa sinceritate, sa nu ii se para un fel de tabu.

Astept raspunsuri, multe multumiri.

Răspuns Câştigător
| sayWhaaat a răspuns:

Da,cum a zis cineva mai sus, ea stie deja ca o placi, daca nu a reactionat in vreun fel pana acum inseamna ca sentimentele nu sunt reciproce. Daca esti totusi un baiat asa curajos cum imi dau eu seama din felul cum ai formulat intrebarea, si crezi ca un refuz nu te-ar rani prea tare, nu ai nimic de pierdut, da-i inainte. E cel mai usor asa pentru ca stii si tu ce sa faci, lamuresti lucrurile, stiu cat de nasol e sa fi asa in ceata, cateodata iti faci iluzii, apoi te lovesti tare de pamant, si tot asa...

| BogdanBGD95 explică (pentru sayWhaaat):

Si raspunsul tau imi place. La partea cu "daca nu a reactionat pana acum inseamna ca sentimentele nu sunt reciproce" nu stiu ce sa zic. De reactionat a reactionat ok, vorbim foarte des (despre orice), cand am iesit numai doi am tinuto si de mana, ne aruncam priviri pe furis, si cand ni se intalnesc privirile zambim, dar imi este frica sa nu fie doar un simplu flirt. (Sunt putin cam prea precaut... poate ca totusi imi este frica de un raspuns negativ)
Si da, sunt curajos, poate ma inrosesc eu, dar daca imi pun in cap sa fac ceva, fac! Si chiar asta vreau : sa lamuresc totul pentru ca e tare rau sa fi tot timpul in ceata. Dar imi este frica, ca tocmai abordarea asta prea sincera si directa sa nu o sperie.(Dar cum toti mi-au spus sa apelez la sinceritate asta am sa fac - am sa merg cu ea intr-o cafenea mai ferita de ochii lumii si am sa ii spun ca sunt serios interesat de ea, si ca am unele intentii )

6 răspunsuri:
| NnDWtf a răspuns:

Intreab-o "ma dar cu cui ii dai atatea mesaje in ore?" dar fa-o sa sune ca si cum nu esti interesat de persoana care le primeste, ci doar de numarul mesajelor.
Daca zice ca iubitului, punct mort.

Răspuns utilizator avertizat
| ciotori a răspuns:

Fara nici o jena spune-i ce simti, pur si simplu i adresezi intrebarea "putem vorbi ceva?" urmat de "este ceva destul de serios" va vrea sa vorbiti si atunci poti sa-i spui intr-un final "sti, eu...te plac, acum am spus-o nu mai pot da inapoi, acum sti" ai incredere in tine! Multa bafta!

| Jojiza a răspuns:

Fii cat mai sincer, ce o fi o fi! bafta :*