| Adytza09z a întrebat:

Salutare ce sanse sunt sa ramana o fata gravida daca am facut sex si sa zicem ca am ejaculat afara dar putin de sperma so fi ajuns pe vulvelei pretenei mele?
Intreb daca e perioada aceea fertila sau nu.
Sex am facut a 8 zi dp ciclu.
Ciclu i-a venit pe 21 luna asta si a tinut o 4 zile.
Cm este de 30 d zile.
Va multumesc.

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care CICLUL MENSTRUAL este de tip REGULAT si are mereu o lungime de 30 de zile, inseamna ca OVULATIA se va produce mereu in a 16-a zi a CICLULUI. Stiind acest lucru inseamna ca cele 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE se suprapun intotdeauna peste perioada cuprinsa intre a 12-a si a 17 zi a CICLULUI MENSTRUAL. In cazul in care MENSTRUATIA a inceput in data de 21 si a tinut 4 zile inseamna ca a 8-a zi de dupa terminarea MENSTRUATIEI reprezinta de fapt a 12 zi a ciclului (4 + 8 = 12), adica data de 2/3 a lunii urmatoare, dar fiindca reprezinta a 12 zi a ciclului menstrual inseamna ca sexul a avut loc IN PRIMA ZI a PERIOADEI FERTILE, zi in care probabilitatea de sarcina este de doar 8-10% chiar si in cazul in care intreaga cantitate de sperma ar fi fost ejaculata IN VAGIN. In concluzie exista posibilitatea de a se putea forma o sarcina, insa probabilitatea de a se si produce/realiza este mica sau altfel spus foarte redusa. Multa sanatate!

| Adytza09z explică (pentru corbulalbrosu):

Este de 30 31 chiar 32 zile de vreo 3 luni la rand cm.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ciclul menstrual incepe DIN PRIMA ZI DE MENSTRUATIE si din acest motiv intotdeauna fata de acea prima zi de menstruatie se numara data de intretinere a sexului si nu in a N-a zi de dupa data de teminare a menstruatiei (NU A CICLULUI). Deoarece nu putem sti sau ghici cate zile a tinut menstruatia ''a 8 zi dp ciclu'' poate fi atat a 11-a zi daca menstruatia a tinut 3 zile, dar poate fi si a 14 zi daca menstruatia a tinut 6 zile si intr-o astfel de caz de situatie, sexul sa fi avut loc in preziua ovulatiei, adica intruna dintre zilele in care posibilitatea si probabilitatea de a se forma o sarcina este printre cele mai ridicate. In cazul in care ciclul menstrual este de tip REGULAT si are constant lungimea de 30 de zile, ovulatia se produce in a 16-a zi, astfel ca PERIOADA FERTILA de 4-5 zile incepe din a 12-a zi a ciclului si se termina in a 17-a zi. Fiindca cel mai probabil acea a 8-a zi dupa ciclu (vorba ta laughing ) s-a situat in cadrul perioadei fertile a actualului ciclu menstrual, exista posibilitatea de a se forma o sarcina si acest lucru depinde doar de capacitatea ta de a controla si retine ejacularea in asa masura incat sa nu fi ''scapat'' putina sperma in vagin in timpul actului sexual. Daca menstruatia a tinut mai mult de 3 zile atunci in mod sigur/precis sexula fost intretinut IN timpul zilelor PERIOADEI FERTILE. Sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Există un risc de sarcină relativ mare. Era cam la începutul perioadei fertile (sau foarte aproape).

| Emilian65 a răspuns:

Răspunsul tău aici ...Sansele de a ramane gravida sunt minime.

| sofisis a răspuns:

Da, sunt sanse. Logic.

| Isaa9 a răspuns:

Nu contează cantitatea, și un pic dacă te scapi sunt riscuri. Și depinde de organismul fiecărui fete. Se poate rămâne și in perioada nefertila, o spun din propria experiența.