| Adytza09z a întrebat:

Salutare o intrebare am si eu.
Daca ciclul menstrual al pretenei mele i-a venit luna trecuta pe 26 si a tinut o 5 zile sangerarea si azi am facut sex si mi am dat drumu pe vulvele ei la vagin din greseala poate ramane, e in perioada fertila?
De obicei o tine 4 zile sangerarea si lungimea o are de 31 32 de zile da nu stiu de ce i-a venit asa luna trecuta.
Era in perioada fertila astazi sau nu?
Va multumesc si sarbatori fericite

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, era in plina perioada fertila!

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care are ciclul menstrual al prietenei tale este de tip regulat si cu o lungime care are constant in jur de 28-30 de zile, in acel caz ziua de astazi ar putea reprezenta cea mai periculoasa zi a actualului ciclu menstrual, fiindca astazi este cea de a 15-a zi a ciclului, adica posibila zi de OVULATIE. In cazul descris de tine, in privinta unei sarcini nedorite, totul depinde de sansa ca sperma sa nu fi ajuns IN VAGIN. Multa sanatate!

| Adytza09z explică (pentru corbulalbrosu):

Deci am facut cu prezervativ dar mia m dat drumu si a iesit pe langa si a ajuns in zona ei.

| Adytza09z explică (pentru corbulalbrosu):

33 de zile a avut luna trecuta cm.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care s-ar repeta un nou ciclu menstrual de 33 de zile, ar inseamna ca menstruatia urmatoare sa se produca incepand cu data de 26 Aprilie. In acest caz OVULATIA ar urma sa se produca in data de 12 Aprilie. Si in acest caz reiese ca perioada fertila s-ar suprapune peste zilele de 8 - 13 Aprilie, astfel ca sexul care a fost intretinut astazi a fost intr-o zi cu fertilitate inca mica cu potential mediu de sarcina. Bineinteles ca DOAR daca sperma a ajuns IN VAGIN. Sanatate!

| Adytza09z explică (pentru corbulalbrosu):

Dar daca a ajuns doar pe vulve sperma se poate ramane si asa?

| MihaiNicu23 a răspuns:

Perioada fertila este intre 9 si 14 luna aceasta deci sunt sanse sa ramana gravida, iar pe 12 aprilie este ziua ovulatiei.

| Adytza09z explică (pentru MihaiNicu23):

Deci am facut cu prezervativ dar mia m dat drumu si a iesit pe langa si a ajuns in zona ei.
Ce simptome sunt in care pot afla daca era in perioada fertila