| Adytza09z a întrebat:

Salutare cm a pretenei mele i-a venit luna trecuta p 21 a tinut o 4 5 zile iar azi am avut contact neprotejat nu mi am dat drumu in ea.
Am ejaculat in exterioru ei.
Se poate ramane insarcinata daca nu mi am.dat drumu in ea si a iesit doar lichid dinacela.
Tin sa zic ca are Cm este de 30 de zile?
Intrebare e in perioada fertila?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

NU se poate produce o sarcina, cu conditia obligatorie de a fi existat in mod absolut sigur, doar lichid preejaculator.

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, poate ramane insarcinata daca au existat mai multe partide sexuale concomitente, pentru ca este la ovulatie, chiar azi este ziua a 15-a cand se produce ovulatia, deci, in plina perioada fertila.
Trebuie sa stii ca, dupa un act sexual, chiar daca ejaculezi afara, tot ramane sperma neejaculata pe tractul urinar, care se scurge in vaginul fetei, la urmatoarea partida sexuala, iar daca fata este in perioada fertila, ramane imediat insarcinata.

Daca a existat doar 1 singura partida de sex, fara sa fii existat o masturbare anterioara (eliminand posibilitatea sa fii ramas ceva sperma pe teava), atunci ai 99% sanse sa nu ramana gravida. Sp[un 99%, deoarece nu poti fii sigur niciodata, daca nu cumva ai scapat 1 singura picatura inauntru, mai ales cand ea este i perioada fertila, si exact de atat are nevoie, ca sa ramana gravida.

| Adytza09z explică (pentru Violleta2022):

Nu a existat partida inainte sau masturbare doar atat am facut-o

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care CICLUL MENSTRUAL al prietenei tale este de tip REGULAT si aceasta are mereu o lungime de 30 de zile, rezulta ca urmatoarea MENSTRUATIE ar urma sa se produca in data de 19/20 Noiembrie. Fiindca OVULATIA se produce cu 14 zile inainte de data de incepere a urmatoarei menstruatii, reiese ca ovulatia se va produce cel mai probabil in data de 5 sau 6 Noiembrie (19/20 - 14 = 5/6) si in aceasta situatie PERIOADA FERTILA a actualului CICLU MENSTRUAL s-a suprapus/situat intre zilele de 1 si 7 Noiembrie. Zilele de 4, 5 si 6 Noiembrie reprezinta cea mai fertila perioada in care posibilitatea de a se forma o sarcina este maxima in cazul in care sperma ajunge IN vagin. Tu esti singurulcare poate sti in mod precis si sigur daca ai suficienta experienta sexuala si esti capabil sa-ti coordonezi, controlezi si sa-ti retii perfect procesul de ejaculare a spermei. Raspunsul corect il detii DOAR tu si nimeni altcineva in privinta a ceea ce ai intrebat stiind ca sexul a fost intretinut in timpul celor mai fertile zile ale perioadei. Multa sanatate!

| Adytza09z explică (pentru corbulalbrosu):

Nu mi am dat drumu in ea deloc doar de lichid acela.
Se poate ramane cu el

| Adytza09z explică (pentru corbulalbrosu):

Da coelgu doar lichid chiar daca era la ovulatie sa zicem.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Adytza09z):

NU se poate produce o sarcina, cu conditia obligatorie de a fi existat in mod absolut sigur, doar lichid preejaculator.

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu ai ejaculat in ea, nu poate ramane gravida.

| Adytza09z explică (pentru Emilian65):

Nu am ejaculat.
Chiar daca era sa zicem la ovulatie si a curs lichid seminal nu poate ramane?

| alex0297 a răspuns (pentru Adytza09z):

Poate ramane dar sunt sanse foarte mici. La uni barbati lichidul preejaculator contine spermatozoizi.

| Adytza09z explică (pentru alex0297):

Dar sa zicem.din studii sau care stiti voi a existat faze sa ramana cineva din lichid din acela.
NU MI AM DAT DRUMU IN EA, DAR LICHIDUL ACELA E PROBLEMA.
Nu am cunostinte vaste despre el.

| alex0297 a răspuns (pentru Adytza09z):

In acest studiu:(https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3564677/)
37% din barbati au continut in acel lichid spermatozoizi mobili si o singura persoana din cele 27 participante la studiu avea in acel lichid destui spermatozoizi pentru a putea lasa o femeie insarcinata. E singurul studiu pe care l-am gasit dar nu specifica clar riscul de a o lasa insarcinata pe partenera in cazul in care a ajuns doar acel lichid. Specifica numai ca exista un oarecare risc. Deci practic exista riscul de a o lasa insarcinata numai cu acel fluid, sa zicem un risc de aproximativ 1%? Peste patru saptamani puteti verifica daca a ramas insarcinata printr-un test de urina.

| alex0297 a răspuns:

Salut!
Atata timp cat lichidul seminal(sperma) nu a ajuns in vaginul ei nu poate ramane insarcinata. Dar daca s-a scurs pe organele ei genitale(pe interiorul labiilor mici) exista o foarte mica sansa sa ramana insarcinata.
Aproximativ acum este cea mai fertila. Metoda de contraceptie a calendarului nu este cea mai sigura chiar daca este respectata total poate aparea sarcina. Daca ai ejaculat la distanta de organele ei genitale nu este posibil sa ramana insarcinata.

| Adytza09z explică (pentru alex0297):

Nu am ejaculat langa ea, doar de lichid ma tem

| alex0297 a răspuns (pentru Adytza09z):

Daca lichidul preejaculator a ajuns in vaginul ei este o mica posibilitate ca sa ramana insarcinata dar este foarte mica.
Conform acestui studiu foarte putini barbati au spermatocite mobile in lichidul prejaculator:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3564677/

| alex0297 a răspuns:

Daca lichidul preejaculator a ajuns in vaginul ei sunt sanse mici sa ramana insarcinata. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3564677/
conform acestui studiu putini barbati au spermatozoizi mobili in lichidul preejaculator.