| Adytza09z a întrebat:

Salutare colegi daca faci sex protejat in perioada fertila e vreo sansa sa ramai?
Cm ia vrnit p 11 luna asta si a tinut-o 5 zile, e neregulat(30 31 zile)
Sau faza cu lichidul acela ma poate lamuri cineva.

Răspuns Câştigător
| lookingatme a răspuns:

Daca faci sex protejat nu poti ramanechiar daca ea era in perioada fertila sa nu, numai daca se rupe prezervativul sau metoda contraceptiva nu a fost 100% sigura.
Faza cu lichidul, lichidul preejaculator este un lichid care apare in timpul contactului sexual, inainte de ejacularea propriu-zisa. Bun! Unii spun ca acest lichid contine o cantitate mica de spermatozizi si ca exista un risc sa ramai insarcinata de la lichidul asta. Unii spun ca de fapt exista risc f mic sau deloc. In orice caz, mai bine sa se foloseasca prezervativul sau pastila contraceptiva decat sa apara vreo surpriza happy

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ciclul tau este neregulat, NU vei putea stii niciodata cand ai ovulatia si nici perioada fertila, ca atare, sexul se face intotdeauna protejat cu prezervativ, daca nu vrei sa risti vreo sarcina.

"Lichidul ala" se elimina involuntar din pensiul baiatului in primele 10 secunde cand este introdus in vaginul fetei, lichid care poate contien sperma daca baiatul s-a masturbat in urma cu cateva ore, sau a avut o alta partida de sex.
Deci, lichidul ala, sunt de fapt 1-2 picaturi doar, cu rol de lubrefiere al penisului in timpul actului sexual, procesul fiind asemanator cu cel de umezire vaginala al fetei, involuntar.
Singura problema fiind ca, "lichidul ala" poate contine sperma care te poate lasa gravida, fara ca el macar sa ejaculeze, singura conditie fiind, ca tu sa fii in perioada fertila.

| Goddess23 a răspuns:

Daca sexul este protejat(prezervativ, anticoncetionale etc) nu exista sansa ca femeia sa ramana insarcinata. Lichidul preseminal este secretat prin penis chiar inainte ca ejacularea sa aiba loc, normal sansele de a ramane insarcinata datorita acestui lichid sunt infime atat timp cat sperma nu patrunde in lichidul preseminal.

| Adytza09z explică (pentru Goddess23):

Protejat a fost doar ma temeam de lichidul acela.
Nu a iesit sperma din el la m.verificat dupa cu apa.