| Toma_Razvan_Gabriel_1991 a întrebat:

Salutare. Eu am 25 de ani, iar prietena mea are 27 si un copil. Suntem impreuna din septembrie 2015. Ea a divortat in februarie 2016. Tin sa va spun ca eu si cu fata aceasta ne iubim extraordinar de mult. Recent, ai mei au aflat de aceasta relatie si, bineinteles, nu sunt deloc de acord sub nici o forma deoarece este si un copil la mijloc. Pe mine nu ma deranjeaza absolut deloc acest lucru. Aceasta iubire dintre mine si aceasta fata este reala si probabil unica. Nu este ceva fals. Mama ei nu stie momentan de relatia ei cu mine, doar vag. Ai mei m-au amenintat ca daca ar fi sa plec la ea, o sa se duca la ea la bloc si o sa o faca de ras. Daca stau acasa, o sa fie ok. Acum ai mei sunt ca niste vulturi. Nu stiu ce sa fac fiindca o iubesc "teribil" de mult pe aceasta fata, iar ea la fel. Multumesc.

44 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Frate esti la varsta distractiei si strabaterii cat mai multor cearsafuri, de ce iti complici viata aiurea?

| Toma_Razvan_Gabriel_1991 explică (pentru VerginicăVacăGrasă):

De ce sa-mi complic viata si sa strabat cat mai multe cearsafuri, cand pot avea una singura si gata?

| Drimmero a răspuns:

Da, este nasol pentru ca este acel copil la mijloc si probabil vine dupa o relatie legata in fata bisericii. Daca tu o iubesti, nu ti-ar pasa de nicio piedica. In viata niciodata nu poti sa faci ceea ce vrei si niciodata nu te poti bucura din plin deoarece apar piedici peste piedici. Fa ceea ce vrei tu sa faci, ai varsta necesara sa iti iei singur decizii fara sa depinzi de ai tai si fara sa depinzi de altii. Sanatate!

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Drimmero):

Face vreo diferenta pentru tine daca a fost casatorita sau nu aia? Conteaza ca are puradel, nu cum l-a facut.

| Drimmero a răspuns (pentru UnBroken2016):

Nu prea mai conteaza trecutul, conteaza ca a ramas cu un urmas. Asta este doar o piedica. Stai sa creasca copilul si ei sa avanseze in relatie. Sa faca ce-or vrea ei!

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Drimmero):

Lasa ca asta nu o duce foarte rau. Sa vezi una de 21 de ani cu 3 copii dupa ea. Faza haioasa cand se intreaba de ce nu o vrea niciunul. Nu te mai miri ca are 3 copii de fapt.

| Drimmero a răspuns (pentru UnBroken2016):

Daca le trebuie de tanare plozi, ce vrei sa le mai facem? Barem din relatia cu una din ea mai faci si tu un plod cu ea si aia erolling on the floor). Unde-s 3, mai vine si al 4-lea!

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu cred ca ii trebuia ci doar era proasta. Ori nu a stiut ca se inventase deja prezervativul. Ori a dat peste un parazit de ala care se crede prea bun pentru asa ceva. Pacat de ea.

| Drimmero a răspuns (pentru UnBroken2016):

E, nu ti-e rusine nici cu pramatiile alea de 15-16 ani cu cate 2 copii si cu burta pana la luna ridicata!

| Emilian65 a răspuns:

Daca o iubesti demult, de ce nu te-ai casatorit cu ea? De ce ai lasat sa o ia altul de nevasta si sa faca un copil?

| Toma_Razvan_Gabriel_1991 explică (pentru Emilian65):

Esti nebun? Ea s-a casatorit acum 4 ani de zile! Sunt cu ea de 6 luni de zile. Nu de 6 ani.

| Emilian65 a răspuns (pentru Toma_Razvan_Gabriel_1991):

Cred ca ar fi cazul sa vorbesti frumos.

| Toma_Razvan_Gabriel_1991 explică (pentru Emilian65):

Cred ca ar fi cazul sa citesti tot sau sa citesti de cateva ori inainte de a comenta aiurea.

| Florentina9210 a răspuns:

Mai lasa nabii parintii, ca datorita lor nu pot fi copii fericiti.
Daca va iubiti, ce rost are ce zic altii?
Si eu iubeam un nebun, un dement, psihopat, care la randul lui, la fel imi impartasea iubire. Datorita mamelor noastre ne-am despartit. Maica sa a zis ca eu nu as fi de ''nasul'' lui, ca vezi doamne, parca nu as avea doua maini, doua picioare. La randul meu, mama a zis ca o sa ma dea afara din casa daca continui relatia cu el, ca nu ma iubeste, ca vrea sa isi bata joc de mine, cum probabil a facut-o si cu altele.
Si incerc sa imi iau gandul de la el, mai mult, pe zi ce trece.
Eu zic sa va mutati amandoi undeva departe de tot!

| Toma_Razvan_Gabriel_1991 explică (pentru Florentina9210):

Buna. Daca era asa usor de mutat departe de tot, tu de ce nu ai facut-o? In primul rand, ea are copil, iar tatal copilului are voie sa-l vada. In al doilea rand, nu dispunem de asa multi bani incat sa ne luam un apartament in alt oras si sa o luam de la inceput cu carierele noastre. Ne dau ai nostri disparuti la politie. Tu iti dai seama ce scandal ar iesi?

| Florentina9210 a răspuns (pentru Toma_Razvan_Gabriel_1991):

Sincer? Nu am avut curaj sa ma mut cu ''nebunul'' meu, era o persoana foarte posesiva si orgolioasa. Cred ca as fi luat bataie in fiecare zi, asta era defectul lui cel mai mare.
Si parintii mei au doar o fata, daca as pleca cui as lasa toata casa? Si in plus nu sunt asa rai, doar ca ei prefera orice baiat, numai pe acel ''om'', nu! Si acum ii inteleg.
Cat despre copil, te-ai gandit ca ea poate oricand sa se impace cu fostul? Si tu sa ramai cu buza umflata. Nimic nu este sigur in ziua de azi.

| Oana92 a răspuns:

La 25 de ani parerea parintilor ar trebui sa fie atat, o parere, nu o sentinta definitiva. Esti barbat, nu baiatel!

| SergiuBoss11 a răspuns:

Fa ce-ti spune inima si zi-le ca daca vor actiona impotriva ta nu-i vei ierta niciodata.

| Toma_Razvan_Gabriel_1991 explică (pentru SergiuBoss11):

Inima imi spune sa raman cu ea. Dar datorita faptului ca ai mei sunt pus pe rau, in cel mai urat mod posibil, nu stiu ce sa fac sincer. Fiindca nici eu si nici ea, nu ne dorim scandal la ea in bloc, sa o stie toti vecinii de ''curva'' sau mai stiu eu ce alte tampenii. Nu doresc ca ea sa-i fie rusine sa mai zica ''buna ziua'' cuiva sau sa iasa cu teama din bloc ca cine stie ce ar face ai mei. Chiar nu stiu...

| Lawliet14 a răspuns:

Prost sa fii sa ai 25 de ani si sa asculti de ai tai. Judeca bine situatia iar daca fata chiar merita si ai tai nu au dreptate, nu renunta la ea! Dar nici la ai tai cumva.

| UnBroken2016 a răspuns:

Scuzele de rigoare dar parintii tai sunt niste tampiti. Atata timp cat va iubiti ce ii doare pe ei? Ce oameni. Tu fa ce e bine pentru tine, lasa-i pe ei in lumea lor plina de ura sau ce naiba au ei acolo. Clar au probleme.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Totusi sunt al naibii de curios laughing. Cum o femeie cu copil se indragosteste de unul mai mic ca ea? De fel astea alerg ca disperatele dupa unu mai mare care se le asigure un confort din punct de vedere al statutului social.

| Toma_Razvan_Gabriel_1991 explică (pentru UnBroken2016):

Salut. Si ce sa fac? sa plec din casa fara sa stie? sa-mi iau geanta si plec? am o solutie sa plec la cineva care sta aproape de ea. ar veni dupa mine sau mai rau, vin la ea acasa. repet : ea nu cred ca este pregatita de asa ceva, iar copilul acela nu cred ca ar vrea sa ramana cu sechele din cauza lor. Ei au impresia ca ne iubim doar acum, ca este frumos acum, dar mai tarziu o sa ma dau cu capul de pereti. Tot felul de idei ce au ei in cap. Ei au o impresie gresita despre ea si nici macar nu ma asculta, sa nu mai zic ca nu ar asculta-o pe ea.

| Toma_Razvan_Gabriel_1991 explică (pentru UnBroken2016):

Am spus de la bun inceput ca relatia dintre mine si ea este una serioasa si adevarata. Ea nu cauta si nu vrea, ca altele, o persoana care o duce mai bine din punct de vedere financiar. Nu o intereseaza banii. Confort nu exista doar cu bani, fiindca asa putea sa stea si cu sotul ei care a inselat-o de nenumarate ori.winking

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Toma_Razvan_Gabriel_1991):

Wow. Rar asa fata. Cred ca am vazut prea multe panarame ori prea putine fete normale, nu stiu care din 2 laughing. Cat despre restul, ce pot sa zic. Eu credeam ca traiesti singur si de aia mi se parea banal ca dai 2 bani pe parerea parintilor tai, dar ca stai la ei schimba multe. Nu stiu pe de alta parte de ce ea nu i-a spus deja alor ei. Daca tot are bani si restul, muta-te la ea. Dar trebuie sa incepi sa muncesti si tu (poate o faci deja, ce stiu eu) ca de nu te da afara pe usa dupa putin timp. In timp va cumparati ceva al vostru. E complicat ce ai tu aici amice.

| Toma_Razvan_Gabriel_1991 explică (pentru UnBroken2016):

Pai asta e problema. Nu traiesc singur momentan. Daca stateam singur, putin imi pasa de parerea lor. Eu muncesc. Ea nu i-a spus mamei ei pentru ca noi suntem din septembrie 2015, iar ea a divortat in februarie 2016. Iti dai seama ce parere si-ar face maica-sa despre ea daca ar afla?

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Toma_Razvan_Gabriel_1991):

Cam aiurea, da. Totusi. Degeaba este divortul in februarie ca ei naiba stie de cand numai sunt de fapt impreuna. Nu vreau sa bag rau intre voi dar eu cred ca ei ii este rusine cu tine pentru ca esti mai mic. Cum te intelegi cu ala mic? Te lasa sa il vezi?

| Toma_Razvan_Gabriel_1991 explică (pentru UnBroken2016):

Ea nu a putut sa-l dea afara din casa pe fostul ei sot pana la divort. Ala a tras de timp, ca sa mai stranga niste bani. Nu ii este rusine deloc cu mine, varsta nu conteaza. Cu ala mic ma inteleg perfect. Normal ca ma lasa sa-l vad.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Toma_Razvan_Gabriel_1991):

E bine. Daca nu te lasa sa vezi copilul clar erai pe post de aventura laughing. De fel asa fac astea cu puradei. Stiu stiu, va iubiti si altele dar eu nu am de unde stiu sigur asa ca sunt sceptic. Nu poti sa ii ameninti ca nu mai ii bagi in seama pana mori daca continua sa se comporte in halul asta? Ai incercat asa? Da cu pumnul in masa daca trebuie. E comportament mai nesimtit, dar daca erau oameni decenti ajungea vorba buna. Clar nu se poate asa cu ei. Nu prea vad eu care e problema lor ca are copil. Daca era saraca mai intelegeam. Le era frica ° ca te ia numai pentru banii tai, dar cand ea de fapt are bani. Nu inteleg furia asta a lor tare nebuna.

| Toma_Razvan_Gabriel_1991 explică (pentru UnBroken2016):

Ea nu este saraca. Are garsoniera ei destul de luxoasa fata de ce-am mai vazut. Are indemnizatia de 7mil si pensia alimentara de 2mil 500. Ea intre timp face niste litere personalizate si alte accesorii pentru evenimente. La toamna, vrea sa se angajeze, iar copilul la cresa. Furia alor mei este pentru ca le stric ''reputatia'', afla anumite rude, colegi de munca, etc. A 2-a este ca ei se gandesc la mine ca o sa-mi fie tare greu. A 3-a. ei au impresia ca este o curva si nu vrea decat sa se foloseasca de mine...sau nu stiu. Decat sa-si bata joc de mine. Ca este frumos acum si mai tarziu o sa fie urat. Dar sa fim seriosi... iubire putea sa fie si intr-o relatie ''normala'' si sa fie fericire maxima acum, iar mai tarziu urat.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Toma_Razvan_Gabriel_1991):

Ciudata familie mai ai si tu. De cand lumea barbatii care iau femei cu copii au fost numiti prosti, idioti si tot asa. Vezi domne ii cresti copilul altuia si femeia si-a gasit prostul si multe chestii de genul. Poate asta e frica lor, cine stie. Dar tu ca ii stii mai bine, ar fi in stare sa se duca la ea sa o faca de oaie? Sau doar spun asa de suparare?

| Toma_Razvan_Gabriel_1991 explică (pentru UnBroken2016):

Cred ca asta e frica lor. Iti garantez 100% ca ei ar face mare tam-tam. Iar fata asta nu merita asa ceva sincer.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Toma_Razvan_Gabriel_1991):

Nu stiu ce sa zic. Trebuie sa intelegi ca nu ai sa mori cu parintii tai de mana. Nu te poti baza pe ei toata viata, trebuie sa ai o viata a ta. Intr-un fel sau altul trebuie sa ii faci si pe ei sa inteleaga asta. Nu trebuie ei sa accepte cu cine iesi tu.

| Toma_Razvan_Gabriel_1991 explică (pentru UnBroken2016):

Inteleg asta...dar ei nu vor sa inteleaga sub nici o forma. Mama, cel putin, innebuneste daca mai aude de ea in vreun fel. Face crize, la fel si tata. Nu stiu cum o sa reactioneze daca ar afla ca eu inca vorbesc cu ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 25 de ani sa stai sub fusta mamei... Ce a vazut fata aia la tine? Familia ta e instarita? Alta posibilitate nu vad.

| Toma_Razvan_Gabriel_1991 explică (pentru anonim_4396):

Ce legatura are ce a vazut ea la mine? Nu am o familie instarita, poate o duc mai bine ca ea un pic. Fata aia a vazut ce si-a dorit, iar eu am vazut ce mi-am dorit. Datorita parintilor mei, nu putem fi impreuna. Nu este pregatita pentru inca un scandal cu ai mei, cu mama ei. A trecut deja prin destule...n-ai mai intalnit iubire doar...pentru ca este iubire?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Toma_Razvan_Gabriel_1991):

De parca tu ai intalnit...

| Toma_Razvan_Gabriel_1991 explică (pentru anonim_4396):

Omule, eu am intalnit. Nu cred ca e cazul ca stau la discutii cu tine. Nu stii ce-i intre noi. Caut aici sfaturi, nu misto-uri. O seara faina.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Toma_Razvan_Gabriel_1991):

Daca la 25 de ani ii ceri voie maica-tii sa stai cu o femeie e clar ca tu misto-uri cauti. Tu nu vezi ca toti din jur te manipuleaza si nimeni nu are incredere in deciziile pe care tu le iei? Ti-ai asumat un rol si acum te plangi ca nu iti convine situatia in care te regasesti. Kant a zis "nu te plange ca ai fost strivit daca tu te-ai transformat in vierme". Invata sa iti infrunti familia (presupunand ca nu e prea tarziu) si fa-i sa-ti respecte alegerile. Pentru binele tau sper ca "iubita" ta chiar e iubita ta si palpitatille ei sunt reale, nu ar fi nici prima si nici ultima femeie care a jucat putin teatru ca sa antureze un virgin si apoi sa-l paraziteze (trebuie luata in calcul si ipoteza ca ai tai sa aiba dreptate, nu lasi impresia de om trecut prin viata).

Bafta! Si grow some balls, ffs!

| Toma_Razvan_Gabriel_1991 explică (pentru anonim_4396):

Nu te supara pe mine. Incearca sa te pui in situatia mea. Imagineaza-ti ca stai cu parintii si ai o iubita cu copil. Tu cum crezi ca ar reactiona familia ta, rudele tale daca ar afla de aceasta relatie? Si vorbesc de faptul ca o iubesti pe femeia aceea mai mult ca orice. Teatru nu exista aici. Recunosc o femeie care doreste decat o aventura, recunosc o femeie care joaca teatru pentru a obtine ceva. Sunt trecut prin viata, stai linistit.

| Maria_Elena_Chirca_1991 a răspuns:

Buna! Acum imi este clar ca multi din cititorii TPU nu fac de cat sa se amuze de unele situatii, nu incearca sa se puna in locul oamenilor. Dragul meu, ai 25 de ani si o slujba. Ea e femeia pe care o iubesti si care te iubeste. Va vreti unul pe altul. Sotul meu are tot 25 de ani si suntem impreuna de 6 ani, avem un copil de 3 ani, casa, masina, slujbe bune si o familie fericita amandoi. Daca ar fi fost dupa mama lui, acum ar fi fost in cu totul alt loc, tot cu anturajul lui (pe care... de-abia iti poti imagina ca exista astfel de oameni). Suntem o familie fericita, este un sot bun si un tata responsabil, un om implinit, pentru ca la 19 ani i-a spus mamei lui ca nu mai este un copil, nu mai poate sa ia decizii pentru el si sa il manipuleze, ca acum este un barbat, barbatul meu. Ca plecam impreuna sa facem facultatea (tocmai terminam liceul atunci), ca o sa locuim impreuna si o sa ne facem o familie a noastra, din care daca ei vor sa faca parte, o sa faca, daca nu, este alegerea lor. I-a tinut supararea vreo luna si ceva, dar acum suntem familia care trebuie sa fim (mai exista si certuri, nu te gandi ca nu, ca asa este in fiecare familie, dar este ok). Sper ca o sa fie bine si pentru voi. Te asteptam si cu alte detalii pe parcursul timpului. Multa fericire!

| Toma_Razvan_Gabriel_1991 explică (pentru Maria_Elena_Chirca_1991):

Buna. Foarte fain mesajul si ma bucur pentru voi happy. Fata asta s-a internat alaltaseara in spital din cauza ca avea foarte multe palpitatii, o intepa inima, este genul de femeie care pune la suflet tot. Acum e ok, si-a revenit. Suparare ca suparare...hai ca poate le trece dupa o luna - 2 - 6, dar chestia e ca ar face-o in momentul de fata de ras in tot blocul ei + de asta, mama ei nu stie de relatia noastra...decat vag. Mama ei o sa aiba o impresie super gresita despre ea daca aude ca se vedea cu mine dinainte sa divorteze. Mama ei sta la un etaj mai jos de prietena mea, in acelasi bloc.
Saraca mea iubita, abia si-a revenit. Inca un scandal din asta montruos si cine stie ce ar pati. sad Parerea mea este ca ar trebui sa astept o luna - 2, pana cand ai mei vor uita (partial) de persoana ei si sa plec cu chirie sau ceva de genul. Sa para ca nu exista vreo legatura intre ea si decizia mea. Nu stiu...zic si eu...

| rebiik a răspuns:

Fa cum crezi ca e mai bine pentru voi. Daca va iubiti asa mult cum spui ramai cu ea nu trebuie sa iti pese de parintii tai, adica sa nu iti pese de ceea ce spun. Spune-le ca daca nu sunt de acord cu voi sa te lase in pace ca e viata ta nu a lor. Sper ca te-am ajutat

| Toma_Razvan_Gabriel_1991 explică (pentru rebiik):

Salut, nu este vorba ca o sa-mi pese mie de ce spun ei. Nu-mi pasa fiindca o cunosc destul de bine. Este vorba ca ai mei sunt atat de scarbiti de aceasta femeie, de-ar fi in stare sa o faca de ras in blocul ei, iar mama ei nu stie ca relatia noastra este una serioasa.