| anonim_4396 a întrebat:

Salutare!
Nimic in viata nu e mai profund decat sentimentul de dragoste, deoarece doar prin el te poti bucura de ceea ce ai primit in dar de la Dumnezeu.
Problema este ca deja am trecut de varsta de 24 de ani, imi voi termina cei 6 ani de facultate am sanse sa am un serviciu decent insa nu am am o iubita cu care sa-mi impart zilele (si apoi daca este cazul si viata)!
La calitati nu pot spune ca sunt genul de om care are succes intru totul care e fixat mereu la realitate, fiind constient ca niciodata nu putem avea destula experienta de viata indiferent cate exemple vezi in jur.
In schimb, desi mediul scolar si social a fost unul ostil am tinut mereu sa-mi cultiv trastaturile pozitive specifce porpriei mele firi melancolice stiind cand e bine sa fii mai ganditor mai rational si cand e bine sa apelezi la latura spirituala emotionala.Mereu simt in mine un cuget care ma indeamna, ma motiveaza imi da impulsuri volitive pentru a incerca sa trec cat mai bine prin aceasta viata.Insa alteori imi arata cat de sumbra e realitatea acestei tari si cati slabanogi spirituali ne macina ceea ce e mai frumos pentru omenire. Uneori ajungi pe meleagurile depresiei severe de la cabinetul psihologic citire.
Nu spun ca nu imi place sa stau cu ceilalti, sa interactionez.Ba dimpotriva, indiferent daca e prieten sau strain pot sa comunic cu cineva,sa desfasor o activitate comuna, fara politeturi false, fiind eu insumi, vreme indelungata.chiar imi place sa schimb opinii sa vad problemele celoralti si sa le ofer o solutie personala.Sau pur si simplu sa petrec timpul liber cu oamenii cu care ma potrivesc la personalitate
Multi cu care m-am inteles mi-au spus ca sunt in mare un tip normal pana la un punct: pe de o parte am niste dizabilitati de integrare in grupuri, in colective insa pe de alta parte afirma ca sunt o exceptie legat de felul meu de-a fi.Nimanui nu i-a venit crede ca am preferinta pentru fidelitate in contextul in care nu din ratiuni sociale sau din educatie restrictiva provine aceasta trasatura.E o trasatura a acestui tip temperamental care niciodata nu te lasa sa fii sarac pe interior. O constiinta plina de amintiri si o minte plina de idei nu te vor lasa sa devii o epava

E frumos sa te gandesti la cat de urias e potentialul in fiecare lucru aparent minor dar pe de o parte e atat de amar sa ai o tinerete searbada, sa nu fii cunoscut de nicio fata sa nu comunice cu tine,sa fii un nimeni,desi nu-ti place sa fii egoist!

Nu am vreun complex emotional in care sa fiu incapabil sa creez o legatura speciala cu o fata, in general daca imi inspira incredere si e de aceleasi principii ca si mine pot sa-i intru usor pe sub piele. Problema este faptul ca din pricina unei vieti sociale mai modeste nu am ocazia sa intalnesc pe nimeni. vad lume venind lume trecand insa nimic nu are legatura cu persoana mea!

Viata ia o turnura si mai abrupta! Odata cu gasirea unui serviciu, sansele vor scadea considerabil,fiecare va fi pe bucatica lui,va avea propria lui familie, zarurile fiind deja aruncate!

Depasit de situatia socializarii si intalnirii unei posibile "straine" care ar avea sanse sa se potriveasca cu mine, rog persoanele mature ca spirit sa dea scurte indicatii cu pricina!

"Chiar unde ar putea sa intalneasca o fata in conditia in care nu are un cerc social care i-ar permite acest lucru!
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Florennce a răspuns:

Salut. Si eu sunt tot un temperament melancolic, insa interactionez cu alte persoane, creez legaturi insa problema mea si tin sa cred ca si a ta este faptul ca indiferent de cum ne-am comporta, ne este totusi greu sa exprimam ceea ce simtim, sa aratam lumii ca suntem diferiti. Si eu am fost foarte descurajata pentru ca din cauza asta oamenii ma tratau diferit, pentru ceea ce aratam, nu pentru ceea ce eram. Am ajuns intr-un timp sa fiu scarbita de mine, sa ma urasc din cauza temperamentului meu, din cauza ca uneori nu aveam acea flexibilitate pe care o au alte persoane, din cauza ca ma exprim mai greu. Apoi, am incercat sa ma resemnez si sa imi dau seama ca pana la urma Dumnezeu m-a creat cu un scop in acest fel, ca poate asa a vrut el, poate ca asta-i benefic pentru mine.

Eu imi doresc foarte mult sa fac medicina, pentru mine e un vis pe care cu ajutorul lui Dumnezeu sper sa-l ating. Motivul e ca vreau din toata inima sa ajut copii orfani de prin spitale, si desi, acum am 15 ani ma gandesc sa ma ofer voluntar pentru acest lucru.
In legatura cu problema ta, as vrea sa stii ca si eu sunt foarte ganditoare si foarte analitica si chiar rationala uneori pentru ca am impresia ca desi nu sunt chiar atat de inchisa, desi am prieteni, trebuie sa existe "cineva" care sa ma inteleaga asa cum sunt, sa intelega ce simt, sa-mi inteleaga temperamentul meu. Intr-un timp ajunsesem foarte depresiva, scriam numai poezii gen : nu voi fi niciodata iubita, nu ma va iubi nimeni ..si sincer, tot am teama asta.

Chiar inca o am, si mi-e frica sa nu fac pe viitor o alegere gresita a persoanei de langa mine care sa nu ma inteleaga. Sunt totusi de acord ca si eu trebuie sa-l inteleg pe celalalt de langa mine. Se zice ca intr-o familie unul e mai calm, altul mai impulsiv..si ceva de genul ca melancolicii se inteleg mai bine cu flegamtici sau cu sangvinicii, insa desi asa se spune eu nu cred ca este o regula. Eu ma inteleg foarte bine cu un baiat care este putin mai mare decat mine si amanadoi suntem mai melancolici, dar ne intelegem bine, pentru ca de asemenea, ne intelegem reciproc sentimentele. Nu stiu cat va dura, noi ne facem planuri sa devenim amandoi medici, sa facem facultatea impreuna...
Si totusi.ce vrea Dumnezeu. Nu stiu cum va fi mai bine. Sfatul meu e sa nu te descurajezi, esti inca tanar. si cauta pe cineva care sa te inteleaga, care sa-ti fie alaturi, care chiar sa te iubeasca. Nu pleca urechea la oricine, ca-s multe proaste si profitoare in ziua de azi. Inc-o data: Nu te descuraja! Capul sus, privirea inainte! O sa vina o zi in care ai sa fi fericit, o sa ti se intample ceva frumos poate chiar atunci cand nici nu te astepti. Daca vrei, si daca n-ai sa ma judeci doar pentru ca am 15 ani, mai putem vorbi pe privat. O zi buna!

12 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Chiar la sfarsit ti-ai dat tu singur raspunsul. Pai este clar ca nu vei gasi o fata potrivita pentru tine in acele cercuri sociale de care vorbesti. Pentru ca tu esti in afara cercului, cauta o fata din afara cercului.
Sau daca ajungi vreodata la vreun consult pisicologic, da-te la pisicoloaga aia, ca vad ca ai un dar cu cuvintele placut fetelor cultivate. laughing

| fabiola a răspuns:

Apreciez raspunsul lui soulAssassin,daca stii sa citesti printre randuri! Viata se traieste,nu se planifica precum cheltuielile! Ca sa intelegi raul,ca sa faci diferenta trebuie sa stai printre rai! Nu te obliga nimeni sa fii ca ei, dar trebuie sa discerni. Unde ai putea intalni fata? Daca nu in cercul tau social, in alte cercuri, caci ele se intersecteaza fara ca noi sa programam ceva! Scoate privirea din carti si foi si uita-te pe geam! Ce toamna frumoasa, ce...

| Jardelin a răspuns:

Uite ma bag si eu desi nu prea am timp... Eu am sa-ti dau un sfat contrar celui pe care ti l-a dat "SoulAssasin". Sa bei, sa fumezi, sa rigii, sa rizi ca dementul, etc., etc., adica mai pe scurt sa fii un mirlandez prost si badaran, nu cred ca e o fericire... Asa ca nu fa toate astea ca nu te vor ajuta cu nimic.

Parerea mea este ca tu ai o arma (o calitate) pe care putini o au. Ai cap. Gindesti mult mai profund decit altii, numai ca spre deosebire de altii care gindesc mai putin dar bine, tu gindesti mult, dar nu asa de bine.

Am citit scrierile tale si cred ca ai pornit pe un drum gresit. Esti setat mental sa-ti traiesti viata ca angajat. Apoi sa-ti iei o nevasta, sa-ti iei o casa in rate, sa traiesti toata viata platind rate, crescind copiii, schimbind mereu slujbe, pentru salarii mai mari care nu-ti vor ajunge de fapt niciodata. Uita acest tipar al vietii pe care il ai implementat in mintea ta. Da-l la cos! Nu e bun. Un tip care nu are abilitati practice, dar care o minte ca a ta, trebuie sa-si foloseasca mintea, cea mai tare calitate pe care o are.

Se pare, din mesajele pe care le-am citit ca esti un tip melancolic. La ce-ti ajuta melancolia? Iti aduce aduce 100 de euro pe zi in buzunar? Nu. Atunci da-o in p...a mea de melancolie! Descotoroseste-te de toate lucrurile si naravurile care iti maninca... timpul. Timpul este cea mai importanta valoare. Mai de pret decit sanatatea, mai de pret decit banii. Deci, nu pierde timpul cu melancolia (timp in care ai putea sa gindesti altceva).

Mai departe: eu cred ca iti pierzi timpul cu melancolia si cu alte ginduri neproductive pentru ca de fapt nu ai nici un tel in viata. Nu ai nici o idee care sa te obsedeze si pe care sa o urmezi cu ambitie. Uite, am sa-ti recomand eu un scop pe care sa-l urmezi in viata ta. Este o idee care ma guverneaza si pe mine, si ma face sa fiu viu, sa-mi placa viata si sa o traiesc cu bucurie. Sa fii bogat!

Te-ai gindit vreodata sa fii bogat? Ti-ai dorit vreodata sa fii cu adevarat bogat? Nu. Majoritate oamenilor sint saraci pentru ca nu-si propun sa fie bogati! Nu crezi? Cel mai bun exemplu esti chiar tu. Ti-ai inceput viata avind o mentalitate de angajat, o mentalitate de rob la altii, care astepta o leafa si cauta mereu o slujba cu leafa mai mare. La mintea pe care o ai tu, tu nu trebuie sa fii sclav la altii. Tu trebuie sa fii bogat, foarte bogat!

Poate ca ai sa spui "Ce rost are sa fiu bogat?", "Banii nu aduc fericirea, ce sa fac cu banii?". Gresit! Are rost sa fii bogat! Daca esti sarac crezi ca ai sa fii fericit? Saracii sint o povara pentru societate. Vrei sa fii si tu o povara? Si eu imi doresc enorm de mult sa fiu bogat! Uite, iti voi face o destainuire, stii care este primul motiv pentru care eu vreau sa fiu bogat? Pentru ca vreau sa-i ajut pe altii! Din pozitia de bogat pot sa ajut mult mai multi oameni decit din postura de sarac. Ca sarac astepti sa fii ajutat, ca bogat ajuti tu pe altii. Nu sint ipocrit, imi doresc sa fiu bogat si pentru ca vreau sa traiesc eu personal bine, recunosc, dar si pentru ca asa pot ajuta mult mai bine pe alti oameni, comunitatea in care traiesc, biserica de care apartin, etc.

In concluzie, propuneti de miine sa devii bogat! Incepe sa gindesti ca un bogat, scapa de mentalitatea de angajat, studiaza, cauta carti care te invata cum sa devii bogat, doreste-ti cu ardoare sa devii bogat si viata va capata un sens si multa culoare.

Ti-am scris toate astea pentru ca ai cap, dar nu ai... o tinta. Nu-ti dori cu ardoare o femeie, pentru ca iti pierzi timpul si s-ar putea sa fii deceptionat. Doreste-ti cu ardoare sa fii bogat, incepe sa cercetezi despre bogati si bogatii, si pe parcurs va aparea si o femeie potrivita in calea ta. Si, ca o gluma in final, sa stii ca femeilor le plac mai mult bogatii decit melancolicii.

P.S. Nu uita cind ajungi bogat sa dai o parte din averea ta inapoi comunitatii, ajutind batrinii saraci, iar pe tineri sa ajunga... bogati!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gandesti prea mult. Actionezi prea putin.
Pe TPU big grin
In orasul tau, slabe sanse sa intalnesti pe cineva cu aceleasi standarde ca ale tale si ce mai vrei tu sa aiba.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Schimba-ti modul de a gandi, atat!

| Octavian26 a răspuns:

Indicatii scurte la cat ai scris nu prea sunt indicate pentru simplu fapt ca ai enumerat multe "bube" ale tale, ale personalitatii tale care nici ea nu e pusa la punct! Pentru ati gasi jumatatea va trebuii sa te gasesti pe tine, puneti gandurile in ordine si aranjazati putin temperamentul! Nu poti avea mai multe personalitati, azi esti filozof, maine "drogat, panicat" (o simpla comparatie) iar cand ti se pune pata sa mai devi si putin dur! App investeste mai multa incredere in tine iar in ceea ce priveste intalnirea cu fata fiselor tale, va veni si acea zi! Cu totii avem peticul nostru! Succes.

| SoulAssassin a răspuns:

Prietene,iti dau un sfat, sau sa iti pun o intrebare mai bine, sau mai multe, deci..ai avut vreodata curajul sa iti lasi toate gandurile astea deoparte si sa intri in viata cu capul inainte? sa bei o bere doua trei zece,sa ragai ca un cerb,sa razi ca un nebun,sa tragi un fum,sa spui prostii,sa scoti cocoselul in public,sa injuri pe toti cand ai chef, sa tragi cu ochiul, sa vezi oblatura rea si sa o aplici pe aia buna in schimb? eu cred ca nu, esti prea complexat respira da un smile arunca toata agenda aia din capul tau si iesi afara si zi carpe diem, omule...cauta,sigur ca undeva e si yang-ul tau, si nu mai elabora texte de astea ca te-or gasi astia cu streang in gat undeva, si e pakat, pentru ca sant multe de facut si de trait intr-o viata de om...deci traieste fara frica,razi ca un clovn,si iubeste ca un nebun! si astea le ai in tine,doar trebuie sa let it go,intelegi? sper ca te am ajutat,poate nu intelegi nimica si ma injuri,dar asta e, rozul din viata este si fanta roz dintre cracii femeii iubite, deci caut-o, salutare si curaj gaina, ca te tai! laughing)

| VladStef a răspuns (pentru SoulAssassin):

Foarte interesant raspunsul tau : arata ca in viata trebuie sa respecti si animalul din tine deoarece el este nucleul de care depind ceilalti vectori; este o relatie gen"1+1" fara de care intreaga matematica nu ar exista

| VladStef a răspuns (pentru VladStef):

Intre a - ti pastra animalul din tine in perfecta armonie cu divinul din tine si a fi /devini un mitocan +/- de forma eista mari diferente; una e sa te simti bine in pielea ta alta e sa-i faci pe altii sa se simta prost din cauza atituinii tale; concluzionez ca recomandarea este buna in masura in care este intreleasa si interpretata corect; in general in cercul social e normal sa fii putin mai nonconformist dar cu masura; la o masa la o iesire se imbinja activitatile distractive cu discutii si conversatii pur omenesti

| SoulAssassin a răspuns:

Jardelin vede doar banii in discursul lui.propuneti sa fii bogat, ca dupa aianu mai dai innapoi nimica la saraci, ci o sa vrei mai mult..si pe drumul de imbogatire nu o sa ai timp sa privesti afar pe geam sa vezi o toana, asa cum iti spunea cineva mai in sus.fii si tu un harciog avar de bani, ca jardelinu, si duci cu tine in sicriu nimica, in afar de un costum ieftin si pantofi din carton..eu nu sant nici sarac nici bogat, dar sant fericit cu fiecare dimineata cu care ma trezesc.imi place viata, si nu bogatiile.sa dai iinnapoi la saraci, cica.ia intreaba-l el cat a dat pana acum la saraci? mesia de astia moderni cu sufletul bun ies pe banda rulanta, dar daca ai vedea rautatea ii conduce.cam atat; sper ca prin raspunsul meu nu te am jignit nici pe tine si nici pe bogatanu sufletistu..sa inchei in pasii lui..amin,fratele meu

| Jardelin a răspuns (pentru SoulAssassin):

Prietene, eu i-am dat tipului o simpla recomandare. I-am spus sa-si propuna sa fie bogat si sa lupte pentru acest scop. Lupta pentru a deveni bogat, ar putea fi interpretata si ca o pasiune. Suna un pic bizar, dar asa e! Ce sa-i spun, fa-te pescar? Colectioneaza timbre si vei descoperi fericirea? Lupta pentru a acumula o avere, este deosebit de incitanta, iti ofera satisfactii enorme, si poti fi fericit.

Eu iti dau si tie acelasi sfat: doreste-ti sa fii bogat! Ti-ai imaginat vreodata cum ar fi sa fii bogat? Ia imagineaza-ti! Eu cred ca ti-ar place sa fii bogat. Asa ca, din acest moment incepe sa cercetezi, sa studiezi, sa cauti informatii despre cum poti ajunge sa ai milioane de euro, despre cum gindesc bogatii, etc. etc.

Succes!

| salbaticuu a răspuns:

De acea nu ai prietena pentru ca iti petreci prea mult timp in fata textelor interminabile si nu iesi in lume sa bei si tu o vodka ceva sa prinzi curaj sa vorbesti cu femeile chiar daca nu e din cerc social cum ii spui tu... dar sa nu uitam ca si ele fac parte din categoria OM deci uita de standardele tale si fi barbat macar cu femeile nu numai cu cartile. Lasa freca mearga ca nu e de ajuns...