| Mmooaarro a întrebat:

se pare ca am nevoie de niste sfaturi.

Prietena mea sta la bloc,si aproape de fiecare data cand iese cu prietenele ei in parc sa se plimbe,sau pe strada,oriunde, fumeaza, celelalte prietene ale ei fac asta si au convins-o si pe ea sa fumeze si acum mi-a spus ca nu se mai poate lasa, ca a incercat..am incercat totul! cu binele cu raul i-am spus ne despartim daca mai fumezi! (Stiti eu urasc din inima cand vad o fata/femeie/domnisoara ca fumeaza,deci e o prostie!) Ea arata Superb! nu e curva, nu e tarfa, nu e tocilara, nu e proasta, nu e urata,stie de gluma,e vorbareata,e rusinoasa,face glume,stie cum sa vorbeasca, stie cand sa imi spuna te iubesc, stie de gluma! i-am spus ca pentru mine e cea mai frumoasa fata din lume si ca nu vreau sa o pierd, ca poate face cancer(Eu am 16 ani ea are 14 jumate)Deci credeti.ma ca i-am lasat mesaje pe messenger mesaje din cateva mii de cuvinte,randuri si randuri legat despre ce se poate intampla daca continua asa, nu am reusit nici pana in momentul de fata sa o fac sa renunte la tigari.Ii spun mereu! nu mai fuma, te rog, te implor, fa-o pentru mine, te rog..cand pleaca cu prietenele ii spun,Sa nu fumezi,te rog frumos, ea se face ca nu vede ce am scris si vrea sa o pup inainte de plecare nu a plecat pana nu am pupat-o.i-am spus te rog sa nu fumezi, m.am gandit ca daca nu a vrut sa raspunda la mesaju'meu inseamna ca o sa fumeze, poate ca o face chiar acum, ea nu fumeazaa intruna numai cand iese cu prietenele.Off..anturaju asta! Si eu am prieteni care fumeaza si eu le zic in gluma da-mi si mie sa trag, si fara sa comenteze imi intinde tigara, si le spun dupa,"glumeam ma nu vreau sa fumez"credeti.ma ca nici tata de cand m-am nascut nu mi-a explicat de ce nu trebuie sa fumez de atatea ori cat i-am explicat eu ei..si imi zice ca taicasu fumeaza si tuseste intruna, si ii spun nu mai fuma! ca o sa ajungi ca el!

Mi se usuca sufletu,si cateodata seara inainte de culcare plang pentru ca nu ma crede, chiar daca sunt baiat nu mi.e rusine sa recunosc, si ii spun, am plans pentru ca nu ma asculti..si stiu ca ma iubeste! stiu! si imi spune mereu asta dar eu imi doresc din tot sufletu ca ea sa nu mai fumeze.Ce sa fac prieteni? ce sa fac? nu stiu ce sa ii mai spun.

Ajutor!sad

11 răspunsuri:
| Metempsihoza a răspuns:

Ce sa zic... e imposibil sa o faci sa se lase din cuvinte, nimeni nu poate. Poti s-o convingi sa faca un tratament, cel mult.

| AndradaKissYou a răspuns:

Ce dragut, se vede cat de mult o iubesti! Foarte frumos, mai emotionat.

| Urpaniel a răspuns:

Nu mă pot lovi atât de puternic cu capul de perete pe cât de naiv eşti.

| Vibrations a răspuns:

Omule! Ai să te îmbolnăvești tu înaintea ei dacă te mai consumi atâta

| Armatistul82 a răspuns:

Frumoasa storia dar trebuie sa aiba ori un trtament la medic. ori sa se poata abtine, ca mine. ori... poti sa cauti alta gagica daca esti baiat destept. si nu te ingrijora atata, ca doar dupa catiza ani buni poti sa ai cancer

| Mmooaarro explică (pentru Armatistul82):

Daca sunt baiat destept sa caut alta fata? Nu ai habar cat de mult vreau sa te jignesc in momentul asta! O iubesc mai mult ca pe oricine pe lumea asta, nu as da fata asta nici pe toti banii din lumea asta, pe nimic niciodata! Fetele nu sunt ca hainele! Nu poti sa te indragostesti de o fata si apoi sa o lasi pentru ca nu iti convine tie ceva, daca o iubesti o ajuti si faci tot posibilul sa o faci fericita, Nu ai cum sa le schimbi asa..Ma dezgusti Ratatule, mi-e scarba de cei ca tine, care fac o femeie sa se indragosteasca la nebunie apoi o lasa ca pe o soseta murdara..Sa va duceti dracu! Voi nu o sa simtiti niciodata ce simte un cuplu de indragostiti, care se iubesc cu adevarat! Nu care se despart pentru ca unul dintre ei fumeaza! ori ai 10 ani si habar nu ai despre ce vorbesti, ori ai mai mult de 16 si habar nu ai ce-i aia dragoste! Cum Poti Sa IMI DAI ASTFEL DE SFATURI!? PROSTULE! Fii TU BAIAT DEStept! si cauta tu alta gagica! Panaramelor!

| xRobert93 a răspuns:

Copile ai 16 ani mai usor cu iubirea, ca nu o sa ramai 4ever cu ea usor cu crizele, sa nu te pui pe plans daca e proasta ce sa-i faci. Parca ai fii femeie jelesti ca muierea, pai cred ca daca iti da unu o palma nu te mai opresti 1 saptamana din plans femeio.

| slrs a răspuns:

Calm tu crezi ca daca fumezi imd mori faci cancer daca fumeaza probabil o face ca sa fie dura si gata ca de lasat ar putea de fiecare data cand o vezi ca fumeaza aruncai pachetu ce naiba

| DaxaRe a răspuns:

Doar daca isi doreste va reusi, apuca-te si tu sa-i vezi reactia

| clodis_3617 a răspuns:

Mdea..si o fata care o consider ca sora mea fumeaza si are 15 ani. nu prea imi comvine da daca ii zic sa numai fumeze si chesti de astea se supara pe mine si imi zice: parca ai fi tata:l si se supara...deci pana la urma daca nu vrea nu ai ce sa ii faci(sunt de parere cu faza cu fetele care fumeaza nici eu nu suport faza asta