| Katsu a întrebat:

Acum cateva zile m-am despartit de prima mea prietena, am avut o relatie de 1 an si 4 luni insa eu locuiesc in Oradea, jud. Bihor iar ea tocmai in Calarasi si marea problema era distanta, care a cauzat momente de gelozie, mici certuri. De suferit sufar dupa ea, ca nu demult mi-a murit tata si am ramas singur, fara familie si ea pentru mine insemna totu, era fericirea mea, familia mea si scopul meu in viata, cateva zile am fost epava, eram demolat insa un prieten care imi este mai mult decat un frate, m-a motivat sa merg mai departe si sa nu mai sufar atat, m-a pus pe picioare si ma scuturat de praf iar acum ma simt mai bine cat de cat. Cat despre fosta prietena, si-a gasit un alt iubit in acelasi liceu cu ea si sunt fericit ca nu mai sufera ea din cauza ca nu puteam fii aproape unul de celalalt, insa mai tinem legatura. Suntem cei mai buni prieteni, si azi am intrebat-o daca pe viitor cand o sa am carnet, poate fac o facultate buna la Bucuresti, sa mai incercam odata o relatie impreuna, sa ne mai dam o sansa iar ea a spus ca s-ar putea, daca va fi ea singura ceea ce m-a cam bucurat.
Acum vreau sa va intreb daca e bine ceea ce fac, daca e bine ca mai tin legatura cu ea, daca ar fi ok sa ne mai dam o sansa mai tarziu si cum sa imi mai treaca supararea asta ca ma tot gandesc mereu la ea si cand o fac, orice activitate as face imi "moare" chefu'. Mai dati-mi sfaturi si opinii pe langa curiozitatile mele, de exemplu cum sa vorbesc cu ea, daca sa mai filtram uneori.
Multumesc anticipat! Acord funda!
O zi buna tuturor.

6 răspunsuri:
| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Cand o fata/baiat cere sa fiti prieteni dupa despartire, e ca si cum ti-ar cere teroristii sa tii legatura cu ei dupa ce te-au eliberat.

| Katsu explică (pentru DirectDinBerceni92):

Spune-mi si mie daca te rog, de ce crezi asta? Da-mi un motiv.

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru Katsu):

Cei care au fost iubiti NICIODATA nu vor mai putea fi prieteni deoarece cand unu face ceva, pe celalalt sigur il doare. Spre exemplu daca ea ti-ar spune ca s-ar vedea cu un baiat sau ca are alta relatie si ca-l iubeste, te-ai simti ok? Ca sa o uiti, tai orice legatura cu ea ca altfel mai rau iti faci happy.

| Katsu explică (pentru DirectDinBerceni92):

Mda..pai deja mi-a zis ca il iubeste pe alt baiat si are o relatie cu el insa cam in aceeasi situatie sunt si eu cu o alta fata si nu pot spune ca sufar, dar ma doare ca imi e dor uneori de ea si odata ne iubeam. Noi ne-am despartit mai degraba datorita distantei cu toate ca am fost la ea in sarbatorile de iarna dar, sunt aproximativ 1000km, si trebuie sa strabat toata tara pana la ea acasa..pentru mine nu era o problema asta dar ea fiind fata, mai sensibila nu suporta si atunci am decis impreuna sa ne despartim dar sa ramanem ca niste frati, intelegi? Si poate mai tarziu sa reincepem din nou sa vedem ce iese ca ea inca ma mai iubeste, ma suna dupa ore, mai vb prin mesaje, mai filtram..am fost "primul" ei si banuiesc ca voi ramane mereu in inima ei... daca tot vorbim ca pana acum si nu va tot pomenii de iubitu ei, eu zic sa mai tin legatura..ca o fii e cu el doar de "pansament" dar daca va tot pomenii de el si tot va prinde dragoste pe el nu as mai tine legatura cu ea.

| mona a răspuns:

Prietenul tau are dreptate, viata merge inainte....si ca mai ti legatura cu fata e un lucru bun dar sa nu iti faci prea multe sperante in privinta ei

| neutrino a răspuns:

Unde prostie e, nimic nu mai e!