| deiiiu a întrebat:

happy
Am 15 ani si sunt foarte timid/rusinos... Mie rusine si sa-i zic la o fata "buna". sad
Ce credeti ca trebuie sa fac sa scap de timiditate. un sfat, Va rog frumos. Dau funda + vot! mersi happy

Răspuns Câştigător
| Mandy a răspuns:

Nu cred ca v-a trebui sa-ti schimbi personalitatea. Daca incerci, s-ar putea sa o dai in penibil.Eu cred ca e de apreciat ca esti mai "cuminte"
Intotdeauna am crezut ca baietii timizi sunt mai draguti, decat cei care se baga in seama [iti provoaca greata]
In concluzie, ramai asa cum esti, la 15 ani esti ok, sper sa nu te transforme anturajul happy

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Dupa nume pari o fata, fi mai sigura pe tine si totul va fi bine

| koshmarul a răspuns:

Si eu eram foarte timid, am dvenit mai idraznetz cu ajutorul netului, m-am ivatat deodata sa fiu inraznetz in scris, apoi m-a invatat sa nu fiu timid la webcam si apoi nupa ce nu eram timid la webcam imi era mai usor si m-am invatat sa fiu indraznetz, nu trebuie sa fii timid ca mereu vei ramine in urma, exemplu eu am fost timit asa ca acum am 17 ani si de doua luni nu mai sunt virgin, da pina atuncia nu puteam vb nici co fata, fii tare, succes, funda plizzz

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

@koshmarule, aseara erai virgin:
http://www.tpu.ro/......nu-prea-o/

| OzVrajitorul a răspuns:

Gandeste-te ca ai doar o viata. UNA atat nu doua in vremurile de azi nu mai ai timp sa fii timid poate ai avut experiente neplacute poate nu iti place cum arati poate crezi ca esti plin de defecte asta crezi tu nu cei din jurul tau. nu mori daca spui unei fete Buna.sau altceva ce-ti trece prin cap. sau ca te duci la una si spui esti frumosa ma numesc..., tu nu ai incredere in tine.Gandestete putin ce ai putea sa patesti nimic cel mult un refuz si treci mai departe nu a fost sa fie.
nu te mananca o fatawinking indiferent de cum arata. sper ca ti-am fost de ajutor.

| Rares20funde a răspuns:

Mihaela bravooo i-ai spus-o
Kosmarule ai zis ca nu mai esti virgin de 2 luni si raspunsul care l-ai dat la o intrebare a fost:

(20 Decembrie 2010 02:14 ) koshmarul a răspuns:
Uite poate unii o sa ridade mine ca sunt virgin la 17 ani dar eu ma mindresc cu asta, nu sunt virgin pentru ca nu am avut ocazia s-o fac cu vreo fata, ba chiar am refuzat citeva fufe, vreau soo fac putin mai romatik si cu persoana care o iubesc, si daca o sa fac dragoste la 17 ani ori chiar la 18 eu o sa-mi pot asuma riscul ca prietena poate ramine insarcinata, nu asa pe la 14-16 se F*t si ramin insarcinate din greshiala si apoi distrug parintii si viata lor, sa nu credeti cumva cas pocait, imi plac foarte mult sinii, id-ul p_pekea@yahoo.it aici mai putem vorbi, sa stii ca te sustzin,

nu masupar daca imi dai fundita

te-am prins cu mata-n sacrolling on the floor

| stefania_3113 a răspuns:

Buna.
Eu zic sa incerci sa te schimbi si daca iti place respektiva fta straduieshte`te sa faci asta pentru ea.
Fa`ti anumite "procese de constiinta" sau viziteaza un medik psiholog(in kazul in care parintii sth de problema ta)...big grin
Si lasa timiditatea de o parte pentru ca o sa pierzi mult in viata din cauza ei(fete, familie, etc)
Sper ca te-am ajutat.Succes!

| toni_3014 a răspuns:

Incearca asa :
1. Daca nu poti sa-i spui " buna " incearca " servus "
2. Ia-ti inima in dinti si poarta o discutie cu o fata ( de obicei le place sa vorbeasca despre ele, deci e usor )
3. Ai ceva prietene nu? Ei, discuti cu ele, sa-ti faca cunostinta cu prietene de a lor. Porti o discutie.
4. Trebuie sa ai incredere in tine, asta e secretul.
5. Gandeste-te ca daca o fata nu te place in urma unei discutii. tara e plina de fete.si tot ce poti spune e " next "
6. N-ai de ce sa fii timid

Sper ca te-am ajutat. Bafta!

| FAQ1 a răspuns:

Asa ii un pic exagerat, dar fa si tu pe smecheru la inceput, adica poate la voi se obisnuieste cand vin niste prieteni sa va pupati pe obraz, daca il pupa pe unu ii zici la fata : da pe mine nu ma pupi? si sa vezi cum sare :p, si faza de combinat o fata nu-i nu stiu ce, adica te gandesti ca nu ai nimica de pierdut daca incerci..., daca nu vrea treci la urmatoarea si gata, daca ai combinato te tii de ea si gata. ti-e frica de raspunsuri negative atata tot, putin tupeu nu strica nici-o data, asa am fost si eu, am prins tupeu acum trag fetele big grin

| oanamik_2341 a răspuns:

Cum sa scapi de timiditate in 7 pasi :::

1. Incercati mai intai sa va dati seama de ce sunteti timid.
Nu uitati ca exista un motiv care sta la baza felului in care reactionati in anumite situatii. De exemplu: sunteti speriat de ceea ce ar putea spune cineva despre felul in care aratati.

2. Trebuie sa va purtati ca si cum nu ati fi timid.
Incercati intai in casa sa va comportati ca si cum ati emana incredere: ridicati barbia, scoateti pieptul inainte, mergeti leganat si vorbiti hotarat. Poate ca suna ridicol, dar daca veti face la fel si cand sunteti in public, veti constatat ca da rezultate.

3. Cand interactionati cu alte persoane, incercati sa nu va feriti privirea.
Priviti-l pe interlocutorul dumneavoastra in ochi si zambiti-i. Discutati pe strada cu persoane necunoscute despre vreme sau despre evenimentele de actualitate. Veti capata incredere in propria persoana.

4. Aratati cat de bine puteti.
O modalitate sa cresteti respectul de sine este sa aratati intotdeauna bine. Astfel nu veti avea ocazia sa fiti foarte duri cu propria persoana atunci cand va faceti autocritica.

5. Incercati sa va anihilati teama ca veti fi respins.
Daca va apropiati de cineva, exista posibilitatea sa spuna "nu" sau sa o ia la sanatoasa. Toti am fost respinsi macar o data, dar nimeni nu trebuie sa insiste prea mult asupra acestui lucru.

6. Priviti si invatati.
Urmati exemplul prietenilor care nu sunt timizi. Este un mod foarte bun de a invata cate ceva de la ei.

7. Fiti o persoana pozitiva.
Lasati la o parte frustrarile si incercati sa va distrati. Nu uitati ca adevaratul scop este sa gasiti pe cineva care sa va placa asa cum sunteti.