| eusebiu27 a întrebat:

Salutare TPU am făcut sex cu iubita mea atât in perioada fertila cât și nefertila.Toate actele sexuale au fost făcute protejat prezervativele intacte, doar ca cu o zi înainte de ovulației am făcut tot așa protejat dar la final mi-am dat drumul pe abdomen, i-a s-a șters cu un prosop nemiscandu se din loc și atunci prezervativul a fost intact. Problema este ca e a 4a zi de cand nu i vine menstruația, semne ca ar veni sunt de ex sânii o dor, coșuri i au apărut și o mai doare burta.Credeți ca ești doar o întârziere sau posibil sarcina? Ciclul este regulat de 31 de zile trebuia sa ii vina pe 22. Ea bănuiește ca a răcit la burta.

1 răspuns:
| Floridori a răspuns:

Nu cred ca mai are niciun sens sa iti explic detaliat ca in conditiile descrise NU se poate forma o sarcina.Si tu o stii, dar probabil ca ingrijorarea este in aceste momente mai puternica decat ratiunea.

Chiar si in cazul celor mai regulate cicluri, pot uneori sa apara mici oscilatii datorate schimbarilor sau ajustarilor hormonale.
Se considera a fi in limita normalului si fara a reprezenta motiv de ingrijorare maxim 3 oscilatii pe an de maxim +/-3 zile, sau o unica intarziere de maxim +10 zile.
Se mai poate intampla ca un ciclu regulat sa devina neregulat, dar daca acesta este cazul, isi va da seama abia peste 3-4 luni, daca aceste oscilatii se vor tot repeta si vor depasi +/- 3 zile.

Cat despre "raceala la burta", voi incerca sa fiu cat de finuta pot si voi spune ca asa ceva nu exista.Da, in trecut, oamenii fara carte foloseau astfel de termene deoarece fie ca aveau o infectie urinara, fie o afectiune ovariana, uterina, renala, vaginala etc., nu aveau educatia necesara pentru a intelege anatomia si functiile organismului uman, asa ca spuneau la tot ceea ce se intampla la nivel abdominal "raceala la burta", sau "raceala jos". Termenele acestea s-au transmis de la strabunici, la bunici, la mame si din pacate sunt folosite si in prezent.In aceste vremuri pe care le traim, cred ca suntem destul de evoluati incat sa facem diferenta intre un tip de infectie sau altul, in cazul in care exista simptome.Pana la urma, "burta" nu este un singur organ, ci contine mai multe, deci nu numai ca nu exista afectiunea "raceala" in cazul acestor organe din cavitatea abdominala, dar nu este posibil ca toate organele din burta sa fie afectate, deci nu putem vorbi de o afectiune (oricare ar fi ea) "la burta", ci a unui organ in particular.Desigur, asta in cazul in care exista simptome.