| Deuca6790 a întrebat:

Vă rog să mă ajutați. În noaptea de revelion am facut sex de 2 ori protejat, am verificat prezervativele si erau intacte. Ieri m-a durut putin burta si azi la fel, ceva asemănător cu menstruația și am sânii întăriți. Mie menstruatia trebuie sa imi vina pe 22, am 17 ani si mi-e frică de o sarcină!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat sexul a fost protejat, nu ai de ce sa-ti faci probleme.
Apoi, durerile de burta, sunt semn ca se apropie menstra.

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Dacă erau intacte prezervativele și n-a fost alt contact cu risc n-ai de ce să-ți faci griji

| Deuca6790 explică (pentru Adry05):

Probabil e doar in mintea meatongue

| corbulalbrosu a răspuns:

Cu 4 zile in urma (4 Ianuarie) la sfarsitul intrebarii postate, ai transmis urmatoare informatie :,, Mă tem sa nu fiu însărcinată, au trecut 4 zile de la act. am 17 ani si ultima menstruatie am avut-o pe 22.12.''
Fiindca acest ciclu menstrual a inceput in data de 22 Decembrie si cele 2 acte sexuale au fost intretinute in noaptea de Revelion, reiese reiese ca actele sexuale au fost intretinute in cea de a 9-a sau a 10-a zi a ciclului menstrual.
Fiindca numai daca ciclului menstrual este de tipul REGULAT si de obicei are lungimea de 30-31 de zile, numai in acel caz va putea sa inceapa viitoarea menstruatie in data de 22 Ianuarie.
Daca ciclurile tale menstruale au mereu lungimea de 30-31 de zile in acel caz OVULATIA poate sa aiba loc in data 8 Ianuarie (adica astazi) si PERIOADEI FERTILE a fost intre 4 si 9 Ianuarie. Inseamna ca actele sexuale au fost intretinute cu circa 8 zile inainte de a se produce OVULATIA si cu circa 4 -5 zile inainte de a deveni fertila. Din acest motiv dispare chiar si cea mai mica posibilitatea de a se fi putut forma sarcina chiar si daca ar fi ajuns sperma in vagin, DAR aceasta posibilitate NU a existat fiindca din spusele tale rezulta ca : ''. am facut sex de 2 ori protejat, am verificat prezervativele si erau intacte.''
Indiferent cate analize s-ar efectua, in mod absolut sigur va rezulta ca in cazul tau este absolut IMPOSIBIL sa se fi format o sarcina. In cazul unor femei care au organismul mai sensibil, se poate intampla ca in ziua ovulatiei sa apara anumite stari de disconfort, si de asemenea sa se produca si o foarte mica/slaba sangerare, ca urmare a ruperii foliculului ovarian in momentul in care OVULUL este expulzat din OVAR. Multa sanatate!
https://www.suntmamica.ro/preconceptie/cum-arata-in-realitate-un-ovul-6029

| Emilian65 a răspuns:

Daca actele sexuale au fost protejate nu poti sa fii gravida.

| Willis a răspuns:

Cred că sigur este vorba de o întârziere, nicidecum de sarcină. Din moment ce a folosit prezervativul. Nu ești însărcinată, asta este sigur.

| Edyy5555 a răspuns:

Draga mea veste buna probabil nunesti insarcinata dar asta este alarma ca trebuie sa te protejezi mai bine sa fi atenta la tot si la toate