| Allanel a întrebat:

Salutare TPU, am și eu o întrebare mai ciudata, acum doi ani am început sa vorbesc cu o colega de clasa foarte mult, în tot acest timp eu am fost alături de ea și ea alături de mine în cele mai grele, frumoase și urate momente.
În acest timp noi am devenit cei mai buni prieteni, pana acum câteva săptămâni când sentimentele mele pe care le aveam pentru ea sau accentuat și am început sa o plac. Este o situație foarte ciudata, și nu știu ce sa fac, mi-e teama ca dacă ii voi spune asta prietenia noastra se va racii și o voi pierde de tot, țin foarte mult la ea și nu as vrea sa o pierd. Ce sfaturi aveți pentru mine? Și ce credeți ca ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| Kiwi74 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa iti schimbi treptat atitudinea fata de ea.Incearca sa nu ii mai acorzi asa de multa atentie ca si pana acum, las-o pe ea sa te caute, nu o mai ridica pe un piedestal.Te rog sa nu ii spui ce simti ca o sa o sperii. Poti sa o scoti la un suc si sa mai vorbiti.Adopta o atitudine pozitiva si condu conversatia treptat spre subiecte comune sau cu tenta sexuala.Incearca sa fi cat mai relaxat si sa te distrezi.Baftawinking

| Allanel explică (pentru Kiwi74):

O sa incerc asta, mersi de sfat!

5 răspunsuri:
| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Îi spui că ai sentimente pentru ea si in caz de refuz îi propui să rămâneți prieteni.

| MadaMadalina1234 a răspuns:

Iti spun sigur ca daca nu te place, sigur se va raci relatia de prietenie dintre voi pana nu o sa mai existe aceasta, daca ii spui. E foarte grea situatia. Ar trebui sa-ti dai seama singur din gesturile ei daca te place si daca din toate actiunile ei rezulta ca te iubeste, indrazneste sa o intrebi! Prin gesturi ma refer la : e stangace in preajma ta, uita ce voia sa zica, rade la glumele tale foarte des, chiar si la cele proaste, iti face ochi dulci si mereu se uita la tine etc. Daca face doua sau trei de aici, eu zic sa o intrebi. Daca e o prietena adevarata va intelege faptul ca nu vrei sa o pierzi chiar daca nu ai putea fi impreuna cu ea. Daca ea nu simte nimic, asta e! Mergi mai departe!