| fideluta a întrebat:

Salutare TPU!
Aș vrea să știu și eu cat durează un control ginecologic de rutină.
Durează mai mult de o oră?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Controlul în sine poate dura puțin dar daca mai sunt care așteaptă poți sta destul de mult.

| Violleta2022 a răspuns:

In jur de 20-30 de minute.
Ideal este sa te imbraci cu fusta sau rochita cand mergi la ginecolog, fiindca un pantalon stramt/mulat pe picioare iti ia 5 minute sa-i dai jos si 5 min sa-i imbraci (fiindca atat imbracatul cat si dezbracatul iau timp).

| fideluta explică (pentru Violleta2022):

După acest control ginecologic ( este primul pe care îl fac ) o să fiu mai largă în vagin? Sau nu are nicio treaba? Am auzit că se introduce un fel de „ țeavă ". Mulțumesc!

| Violleta2022 a răspuns (pentru fideluta):

Vaginul este un organ musculos, care se dilata si se contracta cand este excitat, facand placut sexul cu un penis.
Totodata, cand mergem la ginecolog - la virgine, nu se introduce nimic in vagin, controlul facandu-se prin anus, in cazul in care fata acuza dureri locale, sau numai la exterior.
Pentru cele care nu mai sunt virgine, medicul ginecolog introduce in vagin, un instrument de metal, care deschide un pic vaginul sa poata privii colul uterin si sa colecteze secretie vaginala si de pe col. Vaginul revine la forma initiala in cateva secunde, fara sa ramana larg, imediat cum unealta medicala este scoasa.
Chiar si dupa o nastere, vaginul este capabil sa revina la forma initiala dupa cateva saptamani de pauza.
https://huff.ro/wp-content/uploads/2017/09/ginecolog_1200x673.jpg

| Anonim5695 a răspuns:

In jur de 30 de minute+-. Depinde

| Mariaa005 a răspuns:

Am fost recent si a durat aproximativ 30-40 de minute, depinde de persoană si ginecolog durata

| fideluta explică (pentru Mariaa005):

După acest control ginecologic ( este primul pe care îl fac ) o să fiu mai largă în vagin? Sau nu are nicio treaba? Am auzit că se introduce un fel de „ țeavă ". Mulțumesc pentru răspuns!