| anonim_4396 a întrebat:

De 8 luni locuiesc la Paris și în fiecare zi cand merg la scoala, văd în metrou o fată de care a început să îmi placa. Ea știe că nu sunt francez deoarece mă aude când mai vorbesc cu alți români. De multe ori se uită la mine( îi văd reflexia feței în geam si in oglinzi), dar când mă uit si eu la ea, își întoarce capul si dacă o prind când se uită, se înroșește. Asta in mod normal însemna că si ea ma place. Acum problema este că eu m-as duce să vorbesc cu ea (nu-s rusinos si alte porcării) dar nu știu destulă franceză. Sunt sigur că nici ea nu o sa vină la mine deoarece stă cu pretenele ei pe care le-am auzit de multe ori vorbind urât de români, marocani etc etc...

CE SFAT ÎMI DAȚI? CE ATI FACE ÎN LOCUL MEU?

Țin să menționez că știu engleză bine si germană cam 70%...(nu știu dacă mă ajută cu ceva la această problemă. )

Aștept răspunsuri happy

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Incearca in engleza. Cu timpul, cand o sa fie mai bine, poti sa-i spui ca esti roman.

| AdyAdeluş a răspuns:

Pai, eu in locul tau nu as astepta sa vb ea dar daca nici eu nu vreau sau nu pot m-as da mai bine pe langa ea. Sa stai mai aproape de ea prin metro, poate va atingeti din greseala, poate si ea stie engleza sau germana, incearca sa ii vorbesti in alta limba. Cred ca ar trebui sa incerci in engleza pentru ca suna mai bine ca germana. Bafta multa! Ps. Incearca sa inveti franceza.

| Sabotu a răspuns (pentru AdyAdeluş):

Iti apreciez sfatul dar din pacate nu ma pot apropia prea mult de ea cum ai spus din cauza prietenelor ei...
Ps. Stiu franceza dar nu atat de mult incat sa incep o astfel de conversatie cu ea... cu alti oameni vorbesc, pentru ca daca nu-i inteleg chiar tot ce zic, nu ma agit prea tare, dar in acest caz, se schimba lucrurile happyhee hee

| AdyAdeluş a răspuns (pentru Sabotu):

Da am inteles. Poate reusesti vreodata sa o prinzi fara prietenele ei. Dar nu cred ca ai sanse. Ok, atunci vorbeste cu ea in engleza daca stii mai bine ca franceza. Poate stie si ea si puteti purta o discutie. Sau daca nu, ii spui si tu ca esti englez ceva, dar din cate am inteles ca ai scris ea stie deja ca esti roman. Dar...md. multa bafta!

| LoriLoL a răspuns:

Ii scrii un biletel. unde ii spui si tu ca e simpatica sau ce crezi tu..sau o intrebi ceva de frumos legat de ochii/privirea ei. dupa care te semnezi.etc te descurci tu si il dai in mana cand treci pe langa ea fara sa spui nimicbatting eyelashes

| Andrei234141 a răspuns:

Ii zici ca nu stii foarte bine orasul si o rogi sa iti arate un loc sau ceva care vrei sa vizitezi etc ceva de genul asta :S si daca iti zice despre locu ala ii multumesti si ii zici ca ii mutlumesti cu o cafea ceva happy poate iese ceva acolo :S