| NonZarek a întrebat:

Ce as putea face în privința mea? Am o problema apărută de la vârsta de 14 ani (am 16) ca nu pot sa vorbesc cu cineva, în ce sens, de ex cu o fata, parca nu găsesc despre ce sa vorbesc, nu știu sa pornesc o conversație și sa o mențin, habar nu am despre ce sa vorbesc cu persoana respectiva. În general pățesc asa cu mai mulți oameni și cu alți băieți nu stiu despre ce sa vorbesc și e nasol sentimentul caci nu îmi pot face prieteni. Sunt persoane cu care pot vb dar alea sunt persoane care au fix aceleași lucruri în comun cu mine, gen sa vb despre inteligenta, fizica, științe, sau cum lucrează aia sau aia, ceva mai na, iq ridicat. Dar persoanele astea sunt puține, o persoana dacă cunosc, în rest, nu am cu cine vb și nici nu știu despre ce.
Eu de felul meu sunt mai timid, rușinos cu persoanele noi, o fi caracterul meu problema?
Ceva rezolvări va rog?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| eckblume a răspuns:

Fiindca esti timid ai nevoie de mai mult curaj, incredere in tine.
Gandeste-te ca esti la fel de valoros ca ceilalti si ai capacitatea de a vorbi fara teama(e acolo). Mergi la voluntariat daca iti permite timpul. O sa inveti sa colaborezi cu altii, sa comunici eficient, sa ajuti si totodata sa te bucuri de activitatile desfasurate. Prin voluntariat te dezvolti si iti poti face noi prieteni. Nimeni nu se naste invatat. Cu timpul vei reusi sa scapi de timiditate. Nu e nimic gresit cu tine. Unii oameni sunt mai retrasi, orientati spre sine, linistiti, prefera rutina si se numesc introverti. Altii sunt zburdalnici, prefera petrecerile zgomotoase, le e usor sa isi faca noi prieteni - se numesc extraverti. Introvertii si extravertii sunt doua tipuri temperamentale detaliate de un psiholog renumit, Jung. Ti-am scris asta pentru a te incadra si tu intr-o categorie.
Mergi cu colegii tai la un film, la teatru (mai rar vrea cineva sa mearga, dar scenetele realizate de tineri sunt grozave), la mall si o sa gasesti subiecte. Daca te uiti la seriale poti intreba in clasa cine se uita la serialul X si de acolo vine si discutia. Uneori nu gasim persoane care au aceleasi interese ca noi, dar le putem asculta. Cine stie, poate au ceva interesant de spus.
Inscrie-te la un curs/club (de pictura, fizica...). Practica un sport daca nu faci asta deja.
Probabil iti sta mintea in loc cand esti cu persoane straine. Nu esti singurul. I se poate intampla oricui.
Dezvolta-ti umorul, lucreaza la atitudine (fii sigur pe tine, zambeste), fii optimist.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu da vina pe caracter, este obișnuință.
Dacă nu ai ce să vorbești, nu vorbi.
Dacă ai ceva de spus, spune.

| RainmakerX a răspuns:

Eu am facut ceva de genul pentru socializare in general laughing
Am jucat cateva zile mai multe jocuri trending, dupa am citit carti care erau/sunt la moda (fantasy in principal), m-am uitat la seriale trending, la toate filmele in top 25 imdb, top 20 anime sub 20 de episoade.

Dupa mi-am facut o idee si despre cateva echipe de fotbal (nu foarte multe caci nu ma pasioneaza)
De ce am facut asta o sa intrebi sau la ce ma ajuta?
Pe langa chestiile inteligente pe care o sa le discutati mai ai nevoie si de lucruri de umplutura.

Oamenii o sa te intrebe lucruri asa ca trebuie sa stii filmul preferat, serialul, masina, echipa etc. O sa vezi ca pana la urma o sa gasiti si lucruri pe care le aveti in comun. Tu invata, fii cuminte si cu ei vorbeste lucruri pentru oameni cu iq mai scazut. E bine sa fii pregatit pentru o conversatie cu oricine, si prin asta vreau sa spun ORICINE.

Bafta!

| Plato a răspuns:

E normal sa vorbesti doar cu persoane cu care ai lucruri in comun. De ce ai vrea prieteni cu care nu ai nicio treaba? Sa vorbiti de meteo? Sau "cf? bine, tu?"? Asta vrei?
Daca da, mai fa un test de IQ, ca a fost ceva eroare.

| Rd79 a răspuns:

Eu pot sa vorbesc despre orice subiect cu oricine. Istorie, geografie, fizica, programare, technologie, agricultura, etc. Nu ca as fi expert la toate, dar stiu din toate cate ceva.

Nu te limita doar la lucrurile pe care le consideri tu cool. Invata si din alte domenii.

| Clytia a răspuns:

Te înțeleg perfect. Eu de exemplu, nu prea pot avea conversații cu cei de la mine din clasă din liceu. Pur și simplu, nu prea avem pasiuni comune. Eu de aceea nici nu mă stresez să discut cu ei. Dar să știi că și cu persoane cu care nu ai deloc puncte în comun poți să legi o conversație interesantă. Poți afla lucruri noi, și de asemenea, ea de la tine. Încearcă să faci cunoștință cu oameni noi, nu ai nimic de pierdut.

| Alexandruceva a răspuns:

Eu îți recomand sa faci exerciții de dicție și sa exersezi cu cineva o conversație.