| Paturik a întrebat:

Salutare TPU puppy dog eyes. Am, din nou, nevoie de cateva un sfat din partea voastra. Incerc sa povestesc pe scurt. Sunt intr-o relatie cu un baiat de 4 luni si aproximativ 2 saptamani. Aceasta relatie a fost una foarte stresanta, m-a mintit mult, a facut multe alte greseli dar nu am putut sa-l las pentru ca stiu ca ma iubeste. Eu am 16 ani, el 15 [ diferenta de 8 luni intre noi ]. Problema este ca, un baiat, fost iubit imi tot spune ca ma place, ma roaga sa mergem la suc sau oriunde alt undeva dar eu ii raspund politicos ca in momentul acesta sunt intr-o relatie si e imposibil asa ceva. Imi place de al doilea baiat, e un gentlemen, e foarte atent, are un aer asa masculin, te atrage... dar il iubesc si pe primul. Vreau sa va spun ca in al doilea am mai multa incredere decat in primul, primul fiind iubitul meu actual. Vreau sa imi da-ti cateva sfaturi, sa imi cereti mai multe informatii daca nu ati inteles problema... dar ajutati-ma pentru ca esti foarte frustrant. Am uitat sa mentionez ca iubitul meu este in clasa cu mine iar cel de al doilea este in alta clasa tot in liceu cu mine. Multumesc anticipat. puppy dog eyes Fara injuri.

Răspuns Câştigător
| DeeaMarry a răspuns:

Ha ha laughing.
Foarte tare ideea! Pacat ca cea care a postat intrebarea nu a realizat ce chestie inteligenta ai "spus".

Bine, nu proceda asa daca nu vrei. Dar tine bine minte un lucru: Nimeni nu are dreptul sa isi bata joc de tine!
Asta consider ca face actualul tau iubit. Probabil ca deja se gandeste la tine ca la fraiera care-i iarta orice. Cum poate sa te iubeasca un om ce te minte si iti greseste de atatea ori?!
Daca celalalt e un fost iubit, probabil ca il cunosti indeajuns de bine incat sa stii daca merita sa incepi o relatie cu el.
Altfel, poti foarte bine sa ramai singura pana apare vreunul care sa te merite.

17 răspunsuri:
| EvilThoughts a răspuns:

În locul tău, l-aș alege pe cel la care țin cel mai mult.
O relație, de orice fel, se bazează pe încredere reciprocă și dacă ea nu există, nici relația nu e pe drumul cel bun. În plus, sinceritatea ocupă și ea un loc foarte important, iar dacă el te-a mințit o dată, te va minți și a doua oară și tot așa...
Gândește-te bine la ceea ce simți și apoi decide ce este cel mai bine de făcut.
Mult noroc.

| Paturik explică (pentru EvilThoughts):

Nu stiu exact la care tin mai mult. Pe primul il iubesc dar m-a dezamagit. Pe al doilea il plac, tin la el, m-a dezamagit dar si-a rescumparat greselile prin multe feluri. Primul ma iubeste, al doilea ma place. Da, e bine. sunt cautata dar eu nu asta vreau. Vreau liniste, si parca nu mai vine odata!
Multumesc de ajutor.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Trece tineretea pe langa tine, esti in perioada in care NU trebuie sa iei in serios relatiile! daca nu merge pa si pu, la revedere, urmatorul! despartete de actualul si mergi cu alalalt la suc.

| Paturik explică (pentru VerginicăVacăGrasă):

Multumesc pentru sfat. O sa ma gandesc bine.

| neutrino a răspuns:

Ceea ce a fost trebuie lasat trecutului, acum trebuie sa dai atentie prezentului si viitorului. Daca baiatul actual nu se ridica la pretentiile tale este timpul sa faci un nou pas inapoi si sa te reorientezi catre un nou baiat, nu catre unul vechi.

| Paturik explică (pentru neutrino):

Da, ai dreptate. Dar este greu, daca a-si stii sigur ce se v-a intampla daca il aleg pe al doilea..ar fi mult mai usor sad Multumesc pentru ajutor.

| NameHarris a răspuns:

Pai fa alegerea corecta alege-l pe cel la care ti pe care il iubesti!

| varcolaccc a răspuns:

Este o întrebare cu multe "capcane". Cum ai pus tu întrebarea e cam trasa de par ca sa zic asa. Deci iti place de actualul dar nu prea, de fostul nu sti sigur cu toate ca numai cuvinte de lauda ii aduci. Masculin si craci mai spus tu. Ei bine care a fost motivul despărțiri de fost. Ori ai pus întrebarea Pt ca nu aveai ce face, ori esti Istrate si vrei sa Primești un răspuns mai..., ori prostuta si nu iti dai seama cu ai formulat-o. Eu spun sa vezi ce iti spune conștiinta, inima, sufletu, si dupa iei o decizie. Eu zic sa nu ti cont de sfaturile altora ci de ce simți tu, ca e bine ca nu, aia e inveti din greșeli dar nu e rau nici daca vrei sa ti cont si de sfaturi.

| Paturik explică (pentru varcolaccc):

Multumesc. De fost m-ai despartit deoarece a intervenit o proasta si ne-a bagat amandurora numai chestii mincinoase-n cap straight face

| varcolaccc a răspuns (pentru Paturik):

Scuze pentru greșeli e de la telefon, iphone care imi corecteze anumite cuvinte pe care le considera el si nu m-am mai uitat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru varcolaccc):

Mane, ai IFON? Fii capitanul nostru!

| digital7shady a răspuns:

Da cu banul. Daca nu iti convine ce a picat, dai din nou, pana iti convine. E cea mai usoara metoda psihologica de a face alegeri in materie de sentimente.winking

| Paturik explică (pentru digital7shady):

Nu cred ca voi alege sa actionez asa. sad Multumesc.

| Paturik explică (pentru DeeaMarry):

Multumesc pentru sfat :* Nu isi bate joc de mine, ma iubeste dar uneori cica este " fortat de imprejurari ". Fostul este foarte atent cu mine. ca de obicei :*. Imi este greu. pe primul il iubesc, pe al doilea il plac, dar se pot inversa aceste chestii puppy dog eyes Multumesc din nou. :*

| DeeaMarry a răspuns (pentru Paturik):

"Fortat de imprejurari" este doar o scuza extrem de penibila. Tocmai aceste imprejurari dovedesc daca o persoana te iubeste cu adevarat sau nu. E foarte simplu sa ii spui unei persoane ca o iubesti, sa ii duci flori sau mici atentii, precum si multe altele. Mai greu e sa fii sincer si loial. Asta face diferenta!

| DeeaMarry a răspuns (pentru digital7shady):

Ha ha laughing.
Foarte tare ideea! Pacat ca cea care a postat intrebarea nu a realizat ce chestie inteligenta ai "spus".

Bine, nu proceda asa daca nu vrei. Dar tine bine minte un lucru: Nimeni nu are dreptul sa isi bata joc de tine!
Asta consider ca face actualul tau iubit. Probabil ca deja se gandeste la tine ca la fraiera care-i iarta orice. Cum poate sa te iubeasca un om ce te minte si iti greseste de atatea ori?!
Daca celalalt e un fost iubit, probabil ca il cunosti indeajuns de bine incat sa stii daca merita sa incepi o relatie cu el.
Altfel, poti foarte bine sa ramai singura pana apare vreunul care sa te merite.

| Flory1243 a răspuns:

Eu spun sa-l mai lasi pe primul tau iubit sa-ti demonstreze cat de mult te iubeste si daca relatia voastra devine una foarte rece ii dai o sansa celui de-al doilea.

| Paturik explică (pentru Flory1243):

Vreau sa-l pun la incercare, de fapt la mai multe incercari. Imi e teama de razultatul final.
Multumesc de ajutor.