| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU, vreau sa va spun ca in ultimul timp sunt foarte singur si simt ca nimeni nu ma intelege. Nu am prieteni/prietene nu vorbesc cu nimeni, nimeni nu ma iubeste. Mereu imi doresc sa mor sa scap odata de acest chin. Nu era destul ca nu am prietena si multi de varsta mea au. Acum sa mai aud ca cica daca duc o fata acasa sa doarma la mine ma ia mama *** m-am saturat de comportamentele astea comuniste. Eu consider ca fiecare e liber sa faca ce vrea dar nu e chiar asa. Altii te judeca si pentru melodiile pe care le asculti. As vrea sa stau singur in alt oras si sa imi vad de treaba mea, sa fac ce vreau fara sa imi fie teama ca voi fi judecat pentru ce am facut/zis. P.S: am 18 ani. (poate ca nu prea am fost destul de inteles dar in ultimul timp nici nu mai pot vorbi. Parca mi-am pierdut cuvintele.) mersi!

15 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am 28 ani, iar daca simti nevoia sa vorbesti cu cineva sunt aici sa te ascult. Scrie-mi in privat sau daca vrei vorbim pe whatsapp, Facebook. Dar sa fie de la prieten la prieten.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da-mi mesaj privat cu Facebook-ul tau ca eu nu pot da mesaje private.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut,eu sunt exact în situaţia ta şi eu simt câteodată că vreau să mor şi să scap, retragete într-un loc liniştit şi meditează asupra acestui lucru, eu trăiesc cu faptul că cineva mă iubeşte, dar eu nu ştiu, poate şi el sau ea simte la fel.Trăieşte cu peranţa că cineva te iubeşte şi nu-ţi spune.Nu te dezcuraja, luptă în continuare.Lasă-i pe proşti să te judece, dar tu garanteazăle că te vei ridica deasupra lor. Sper să rezolvi totul, şi să fii împlinit.La revedere.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce loc linistit as putea gasi?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Un loc în care te simţi în siguranţă şi liniştit, doar tu cu gândurile tale.
Cel mai bine ar fi să te descarci mamei tale, fratelui sau surorii.Nu e bine să ţii asta în tine, mulţi oameni au făcut aşa şi depresia i-a măcinat până sau sinucis.Mai ales că ai 18 ani frumoşi.Pa.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu vorbesc cu familia despre asta, n-am cui sa ii spun. Am tinut si inca tin in mine. niciodata nu i-am spus nimanui in real.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Salut,ai putea săţ-i faci o iubită sau să-ţi găseşti un prieten trainic, de încredere, cărui ai putea înpărtăşi suferinţele.
Ai putea să îţi ei o carte groasă cu pagini albe curate şi să scrii...Pe mine mă ajută asta foarte mult, scriu poezii, citate şi trăirile mele bune şi rele. Încearcă...Te pup.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce iubita sa imi fac. sunt urat, n-am ce prietenii sa imi fac. lumea ma uraste.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu eşti urât, cine te iubeşte îţi va iubi sufletul, nu frumuseţea.Că ea dispare cu timpul şi atunci nu va avea nici o importanţă. Vprbeşte cu mama ta, nici măcar nu ştii cum va reacţiona, măcar încearcă. Poate că şi ea în sufletul ei simte o lipsă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e ok deloc sa te compari mereu cu altii, sau sa-ti pese de ce spun altii. Ridicate incet si pleaca daca asta vrei, sa duci o fatã la Mãta acasa e cat se poate de rusinos, cel putin mie nu-mi sta in caracter, nu fi ca alti ratati care isi duc mândra si caca un puradel la 30 de ani in apartamentul/casa mãsii.

| SupMates a răspuns:

Sincer sa fiu chiar doream sa pun aceeasi intrebare... oricum daca ai ocazia sa schimbi ceva eu cred ca ar fi cazul sa o faci.
Este trist cand nu ai nici ocazia si nici posibilitatea de a schimba ceva dar cat timp sti ca poti incearca?‍♂️

| RaulMA a răspuns:

Salut..Sa sti ca te inteleg perfect, am 19 ani si am trecut prin asta la 17 ani, stiu cum e..Nu vorbesti cu nimeni,adica nici nu sti ce vrei,sa vorbesti cu cineva sau sa termini odata cu chinul,daca ti-ar scrie cineva te-ai simti ciudat si ai vorbi sec si asa,crezi tu ca nimeni nu te place sau iubeste,esti baiat,baietii nu prea isi scriu unul atuia,fetele nici atata,eu sti cum am iesit din asta? Mi-am chemat niste prieteni in oras,intr-o sambata, m-am imbatat, aveam curaj, le scriam la multe, din 4, am continuat sa vorbesc cu 2, si crede-ma ca asa bine a fost dupa,eram exact ca tine, imi doream sa mor sa termin odata viata asta fara sens, dar crede-ma, este cineva pentru fiecare din noi, nu cred ca esti vreun malformat, schizofrenic sa se fereasca toti de tine..Stai linistit,iti va veni si vremea ta, sa stai in oras deocamdata nu poti singur, e greu cu chiria, consumatia, cheltuielile, etc...Iti va fi greu, stai linistit acasa, termina-ti scoala daca inca mai esti la scoala si incepe si tu sa iesi mai mult, fa ceva ce iti place, joaca fotbal, orice..Nu mai sta asa ca nu are rost,fi puternic,esti intr-o perioada proasta,atata,zambeste,ai o varsta frumoasa,merita sa iti pierzi anii tineretii trist? Azi maine ai copil si gata cu distractile,cu petrecerile fara ca cineva sa iti comenteze, profita de ce esti si cine esti, fi puternic, daca vrei sa te descarci si sa vorbesti cu cineva, scrie-mi in privat sau pe snap daca vrei sa fie conversatile,, individuale,, pe snap sunt,, raul.morar,, o dimineata faina si o viata faina sa ai!

| anonim_4396 explică (pentru RaulMA):

Da-mi mesaj privat cu Facebook-ul tau ca eu nu pot da mesaje.

| bbobo22 a răspuns:

Esti doar la o varsta mai dificila din viata ta cu multe schimbari. Nu te ajuta aceasta stare depresiva la nimic. Daca te si izolezi de prieteni iti va fi si mai greu si vei intra intr-un cerc vicios din care iti va fi foarte greu sa iesi. Este normal sa te simti neinteles, mai ales cand esti diferit si gandesti diferit fata de multi din jurul tau. Dar asta poate fi o calitate a ta. Incearca sa faci sport, asta iti va diminua mult starea de stres. Concentreazate pe educatia ta si pe ce vrei sa faci in viitor. Cauta sa mergi la facultate in alt oras pentru a avea mai multa independenta. Daca nu vrei sa faci facultate atunci cauta sa te angajezi. Ai mult timp liber acum pe care il irosesti din pacate. Cand o sa-ti castigi independenta si vei avea un mai bun control asupra vietii tale vei putea face ce vrei. Daca vrei sa vorbim mai mult ca si prieteni, poti sa-mi lasi adresa ta de Facebook. Ai mai multa incredere in tine, fii sociabil si placut cu cei din jurul tau.

| anonim_4396 explică (pentru bbobo22):

Da-mi mesaj privat cu Facebook-ul tau ca eu nu pot