| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, m-am nascut in familie de pocaiti iar eu de mic nu am vrut sa merg la biserica, pur si simplu nu mi-a placut, mi se parea plictisitor si cand am crescut mai mare nu m-am dus si ai mei tot se rugau si se mai roaga de mine sa ma duc la biserica, dar nu vreau sa fiu ca ei, vreau sa ma lase in pace si copiii din astia ma enerveaza ca nu poti vorbi omeneste cu ei ca boom te intreaba de biserica si din astea. Vreau sa traiesc linistit nu stresat toata ziua peste tot cu religia si etc, vorbeam linistit cu ai mei si nu mai stiu ce era vorba si deodata le-am pus ca toata lumea pe pamantul asta injura si cica si tu ai injurat? Si eu eram :O laughing si am zis nu laughing si apoi cica daca as injura mi-ar crapa limba, eu eram wtf ce naiba toti oamenii injura lasati-ma cu mentalitatea voastra in pace ca din vina voastra ajung un nimic in viata si cateodata tot imi spun ce urat se comporta copii de varsta mea si etc si eu vreau sa fiu ca ei (copii) cateodata ma simt prea strans si stresat de regulile astea religioase. Am incercat cum am putut sa ii fac sa inteleaga ca nu vreau sa fiu ca ei religios, le-am si spus dar nu vor sa intealaga... pe langa asta cand ma intalnesc cu oameni din astia pe strada sau oriunde ma tot innebunesc cu sfaturile lor, ca daca vreau sa imi fie bine in viata sa ma pocaiesc si tot din astea. Cum sa ii fac sa ma lase naibii in pace ca m-am saturat nici nu mai pot gandi linistit, dar nu am curaj sa le spun sa ma lase sad, vreau sa fiu normal si liber, in ultimul timp am inceput sa urasc oamenii astia si copiii astia, ma dispera cum se imbraca, mai ales fetele, mergi in oras cu rochie si batic la 14-15 ani sa mergi asa in oras in mall? Cand o sa fiu mai mare 25-30 de ani nu vreau sa fiu ca aia, ma dispera ca daca vrei sa iti faci o relatie imediat iti baga pe gat nunta, pai ce sa faci ma cu hartia aia care iti arata ca esti casatorit, nu mai pot eu de hartia aia, numa reguli peste reguli, daca nu faci nunta gata boss pacat mergi in iad, bai omule e 2020 chiar asa, daca ar fi dupa cum zic 7 miliarde de oameni ar trebui sa fim in iad, ca pana la cer e drum lung, sunt multe de facut, in viata nu e destul chin si suferinta ca iti mai fac si altii si daca le-as zice lor asta ar zice pai daca nu te pocaiesti normal ca e chin si suferinta, daca te pocaiesti o sa iti fie bine, (ps am 17 ani) Multumesc de sfaturi! :* Sanatate tuturor!

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

N-ai cum, vei putea abia când vei avea viața ta, familia ta etc. cât stai la ei în casă trebuie să le urmezi regulile și principiile iar pocăiții chiar îs fixiști, n-o să poți niciodată să le scoți asta din cap oricât ai încerca și oricâte argumente ai aduce

| Violleta2022 a răspuns:

Baiete, mai ai putintica rabdare, pana implinesti 18 ani!
Dupa ce implinesti 18 ani, iti poti lua traista in bat si poti pleca din casa parinteasca, facand tot ce-ti doresti tu!
Hai, inca un pic si suferinta ta se va termina!

suntserios
| suntserios a răspuns:

E ok ca realizezi ce vrei si nu inghiti ce ti se da. Cand ai sa fii mai mare si ai sa ai libertate ai sa poti pune in practica.

| corbulalbrosu a răspuns:

Lasa ca vei creste si tu mare, inca un pic 2-3 ani si ai sa-ti bagi ''picioru-n'' ea de religie si de biserica anacronica! laughing

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Scrii bine. Scrie zilnic și devii scriitor. Iar pe ei iartă-i la grămadă, joacă un pic de teatru ca să poți trăi pe acolo până crești mare,

| Andreeush a răspuns:

Atâta timp cât vei locui cu părinții tăi nu prea ai de ales.

| Emma30555 a răspuns:

Zi ca ei și fa ca tine. Incearca sa găsești o cale sa te simți liber sa gândești cu mintea ta nu cum ți se impune