| Eva_5705 a întrebat:

am 17 ani si sunt virgina. m-am gandit serios sa imi incep viata sexuala, dar am o nelamurire.happy cand himenul se rupe, cat sange ar fi normal sa iti curga? si daca aceasta sangerare dureaza.si cat? exista si posibilitatea sa fie o cantitate masiva de sange. din ce cauza?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

In mod normal,curg cateva picaturi,nu are nici o legatura cu ideea pe care ti-ai facut-o tu despre dezvirginare.
Da,exista si posibilitatea sa fie o cantitate mai mare de sange,dar deja intri la categoria hemoragie si se intampla cand vorbim de o penetrare dura sau o lubrifiere inexistenta.
Citeste,te rog, acest material, te lamureste in totalitate.
http://www.seximus.ro/intrebari_sex/sangerare_dezvirginare.php
In rest,protejeaza-te, protejeaza-te, protejeaza-te!

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E doar putin acolo nu e mult, dar mai asteapta putin sa faci sex cand devii majora nu iti strica virginitatea acum nu se merita zic eu, fii mandra de tine si fa-o la 18 ani asa demonstrezi ca esti fata inteligenta nu ramai ca alti dobitoci si proaste care o fac cand sunt minore.

| MMihai a răspuns:

Asta trebuie să facă o fată de 17 ani, sex. Când eram în anul 1 la facultate 2 sau trei nu mai erau virgine, restul toate având peste 19 ani, mai mult de 100, erau fecioare/ virgine. Poate una dintre ele, este chiar profesoara ta, de fizică. /// Viața sexuală o începi când crezi tu, că vrei să o începi. Indiferent ce îți scriu eu. După asta o să pui și tu întrebări de tipul :,, Nu știu dacă sunt sau nu puțin gravidă! ajutor!,, întrebări, de care abundă rubrica asta. Din întrebare este clar că nu ai citit nimic în viața ta despre : sexologie, modalități de evitare a unei sarcini nedorite, boli cu transmitere sexuală, riscurile pe care le implică un avort la cerere etc...dar tu vrei să faci sex! /// cam o tonă așa. / În cărți de sexologie, era și răspunsul la o asemenea întrebare, dar cine să citească așa ceva?

| Girl a răspuns:

Depinde de fiecare persoana, si himenul acesteia.Normal ar fi la [primul contavt sa curga cateva picatele, nu litri cum se asteapta unii.Iar daca cantitatea e sange este excesiva, inseamna ca ceva nu este in regula si trebuie oprit contactul sexual

| Yng a răspuns:

Pai. Cand himenul se rupe normal e sa iti curga putin sange. depinde daca esti mai sensibila si e leziunea prea mare se poate sa-ti curga si mai mult. Vorbeste cu baiatul respectiv sa aiba grija si sa nu te bruscheze. Bafta!

| BeHappyForMe a răspuns:

O lingura de sange curge nu te speria fa-o

| Blondutsa_7935 a răspuns:

Buna Eva :*,
Draga mea nu cu mult timp in urma mi-ai inceput si eu viata sexuala. Si sa stii ca nu a fost asa dureros[ cum zic unii.] uneori chiar se exagereaza pe tema asta pentru ca sunt cazuri si cazuri depinde de fiecare organism si de partener. Conteaza enorm ca alesul tau sa fie rabdator si tandru. eu am noroc asta si sincer a fost minunat chiar daca eram speriata toata. dupa un preludiu bine facut si multa rabdarea. s-a intamplat si a fost ok. A curs ceva sange. nu mult. dar putin putin curge. Uneori nu curge deloc. Deci cel mai bine e sa fii relaxata desi stiu ca iti va fi greu dar dupa clipa aia. dupa ce iti curge sangele si incepi sa te acomodezi va fi bine :*
Nu a murit nimeni din o picatura de sange deci va fi bine si la tine. Dar niste sfaturi ultile foloseste prezervativ si alegeti foarte bine parterul. Succes:*

| 4ever_5725 a răspuns:

Pai cand se rupe iti curge un pic de sange.

| Ionela256 a răspuns:

Nu este o cantinta mare de sange,daca o faci cu drag,si chiar ti-ar placea sa faci sex si pana la urma o faci "cu pofta"himenul ti se va rupe, dar nu o sa te doara, daca faci sex"cu forta"sau fara sa "ai pofta "de a face sex.te doar.si-ti curge si mult sange.:p funda?

| Eva_5705 explică:

@Mihaidavidoglu1954 am citit si eu destule si stiu cum sta treaba.era pur si simplu o intrebare, ceva ce nu intelegeam. oricum nu consider ca fac un lucru rau daca aleg sa imi incep viata sexuala acum, atat timp cat sunt sigura pe mine.cat despre sarcina.stiu metodele de contraceptie si pentru mine sexul vine la pachet cu prezervativul, asa ca...nu inteleg la ce te referi.

| Eva_5705 explică:

@blondutza: multumesc mult