| anonim_4396 a întrebat:

Salutare,

Vreau sa stiu si eu niste pareri pentru situatia de mai jos, va rog:

Sunt prieten cu o fata de vreo 6 luni si de 3 luni am inceput sa ieism (de vreo 6-7 ori pana acum) insa doar ca prieteni, la iesirile respetive nu s-a intamplat nimic special, doar ca ne-am simiti bine unul cu celalat si am povestit tot felul de chestii.
Ea s-a despartit de fostul ei iubit acum vreo 8 luni, insa e tot cu gandul la el si mi-a spus recent ca nu i-a trecut dragostea de el.
Eu o plac, iar ea face cateodata gesturi care imi spun ca si ea e apropiata de mine, doar ca nu stiu daca vrea doar ca prieteni sau cu timpul ar vrea ceva mai mult. (Insa prin acele gesturi, nu e nimic concret care sa ma faca sa fiu sigur de ceva anume). Inteleg ca are nevoie de timp ca sa treaca peste, mai ales ca relatia a fost foarte avansata, dar nu stiu cat sa astept si cum sa procedez in continuare.

Si avand in vedere ca mi-a zis cu gura ei ca inca se ganteste la ex-ul, credeti ca eu am vreo sansa cu ea, chiar daca acum suntem doar prieteni? Ori daca nu s-a intamplat scateia aia din partea ei pana acum, inseamna ca sper degeaba?
Ce as putea sa fac in asa fel incat sa imi dau seama de intentiile ei cu mine? Sa continui ca si pana acum?

4 răspunsuri:
| helpforyou a răspuns:

Da, să continui, dar nu după modelul actual. Tu trebuie să aprinzi acea scânteie.

| anonim_4396 explică (pentru helpforyou):

Da, dar cum? happy

| helpforyou a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa vezi si sa intelegi ceea ce ii place. Si aici nu ma refer sa ii cumperi ceva. Totul porneste de te face compatibil cu partenerul tau.

| Saiko10 a răspuns:

Sa nu te puna dracu sa intri intr-o relatie cu ea, nici daca iti spune ea direct ca vrea asta. Ea inca se gandeste la fostul si asta nu o sa se schimbe daca intra intr-o alta relatie. Chiar vrei sa te simit mereu pe locul 2 in propria relatie? Sau poate mai rau te si inseala cu el, ai grija cu persoanele care inca sufera dupa fosti.