| ioanai34 a întrebat:

Am 17 ani și dupa un contact sexual, am luat pastila de a doua zi, insa una singura deoarece asa mi-a indicat farmacista. Nu am avut nicio sângerare dupa, insa imi intarzie stopul? Sfaturi?

Răspuns Câştigător
| Mandreiv a răspuns:

Întârzierea menstruației poate sa fie de la o suta de factori. Poti alege varianta in care sa folosesti un test de sarcina doar ca de regula se face dupa vreo 3 săptămâni. Indicat pe viitor sa alegeti totusi prezervativul sau anticonceptionalele.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai fii citit cate efecte secundare are acea pastila luata fara cap, te-ai ingrozii, ca intarzierea ciclului este cea mai nesemnificativa dintre toate efectele secundare.
Dar prezervativul musca?
De ce nu folositi przervative?
Ca alea nu au efecte secundare, nu musca pe nimeni, nu omoara, nu are efecte secundare si nu costa mai mult decat 1 ciocolata.
Citeste despre efectele secundare ale bombei hormonale care ti-ai bagat-o in corp, scrie pe internet!

| Nightsky007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Când vine vorba de medicamente, întrebăm medici, nu citim pe internet!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nightsky007):

Vezi ca ai bagat degetul aiurea si ai raspuns cui nu trebuie.
Eu nu am recomandat nici un medicament, doar am atras atentia asupar efectelor secundare ale medicamentelor, luate dupa ureche.

| Nightsky007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Vezi că eu am vorbit respectuos.
Eu nu am zis că ai recomandat vreun medicament. Am zis că ai recomandat să se citească despre efectele secundare pe internet, ceea ce e total greșit.

Să citești pe internet înseamnă să iei după ureche.
Dacă vrei să te documentezi cu adevărat, întrebi un medic, sau măcar un farmacist. Pe internet poate scrie toată lumea, nimeni nu verifică dacă e corect sau nu. Dacă vreau, pot să mă apuc acum să scriu că pungile de plastic nu sunt dăunătoare mediului, că iarba ce crește în pământ e toxică sau că soarele se învârte în jurul pământului, sau că trăim pe marte și mulți idioți o să mă creadă. big grin
Atenție la ce citiți pe internet.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nightsky007):

Eu m-am referit, sa citeasca pe internet PROSPECTUL medicamentului, care este un document oficial, scris de oamenii de stiinta care l-au inventat si testat, scriind acolo, pe langa compozitia chimica, ce face si ce efecte secundare are.

| Nightsky007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Prospectul OFICIAL se gaseste in cutia medicamentului big grin Restul nu au nici o garantie ca sunt adevarate.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu iti intarzie stopul, poate veni mai devreme.

| darkcynical232 a răspuns:

E normal sa ai parte de o mica dereglare, dar ca sa te linistesti iti recomand sa iti cumperi de la o farmacie un test de sarcina e intre 9-15 lei.