| Kennedy97 a întrebat:

Salutari,TPU! Nu stiu ce sa mai fac..relatia cu prietena mea merge din ce in ce mai prost. Totul a inceput acum vreo luna,cand am fost cu un grup de prieteni la mare. Acolo a vazut ea o fata cum se dadea la mine (zice ea, eu nu am observat asta). Bineinteles..de acolo,certuri si idei ciudate prin capul ei,o gramada! De acolo,ea a devenit foarte posesiva. Nu-i plac prietenii mei,desi nu i-au facut nimic ei. Vrea sa fiu tot timpul cu ea,vrea sa nu mai fumez,sa nu mai ies cu prietenii la bere si chestii de genul.
De atunci,tot certuri,in fiecare zi. M-am gandit sa ne despartim,desi o sa sufere foarte mult (sunt primul ei prieten si nu prea stie ea cum sta treaba cu despartirile, etc).
Ce sa fac? Multumesc!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| RainmakerX a răspuns:

De fiecare data auzim acelasi lucru... despartire.
Inainte de a trece la masuri extreme nu e mai bine sa iei initiativa si sa vorbiti asa cum trebuie?

O pui undeva sa stea in liniste (fara televizor sau alte distrageri) si vorbiti clar "Hei x, vreau sa vorbim despre lucrurile care se intampla in ultima vreme caci nu ma simt bine sa se termine asa. Ii spui cat de mult o apreciezi si ce iti place la ea dupa care ii explici ca nu ai inselat-o vreodata si ca o iubesti dar caracterul asta este extrem de enervant si va dezbina." Daca inceteaza bine daca nu bye.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru RainmakerX):

Nu, nu este un lucru benefic, deoarece asta este caracterul ei. Lupul isi schimba parul, dar naravul ba. Poate pentru p perioada se va forta sa fie altfel, dar va reveni curand la modul ei de a fi.

7 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,

Nu sunt adepta despărțiri din prima. Înainte sa dai cu șuțul, poate ar trebui sa vorbești serios cu ea, sa ii explici anumite chestii. Este mai mult decât evident ca fata încă este mică, ai spus singur ca ești primul ei prieten, nu prea știe cum sta treaba și automat, nu știe nici cum sa reacționeze. Gândește te bine ce vrei și porta o discuție cu ea, dacă chiar ai sentimente.

| Adry05 a răspuns:

Ai o discutie serioasa cu ea si ii spui ca nu e normal cum se poarta, ai nevoie de libertatea ta sa te vezi si cu prietenii, nu poti sta doar cu ea si ca nu e normal cum se comporta iar daca continua tot asa esti nevoit sa te desparti de ea pentru ca tu vrei o iubita nu un gardian

| Violleta2022 a răspuns:

Dar tu nu o sa suferi nu?
Pari a fii indiferent de relatia asta si poate este mai bine sa-i dai drumul, daca tot nu sunteti compatibili si relatia nu functioneaza.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Eu zic ca singura solutie este sa va despartiti. Daca vrei sa fi sluga ei, catelusul ei de companie pe care sa-l puna la punct de cate ori vrea ea, sa-ti impuna doar ce crede ea ca este corect, ramai. Nu se va schimba. Acesta este caracterul ei. Desigur ca la inceput s-a fortat sa-si franeze aceste porniri.
In primul rand nu poate sa-ti impuna ce prieteni sa ai. Daca acum va certati, cum o sa fie mai tarziu?
Daca doar dintr-o inchipuire ati ajuns la certuri cum o sa traiti in viitor? Tu sa incerci sa ii stergi inchipuirile, iar ea sa-ti reproseze neadevaruri? Intr-o relatie cele mai dureroase reprosuri sunt cele neadevrate si pe care nu poti sa le combati.
O relatie intr-un cuplu se bazeaza pe incredere.
Cum sa nu mai iesi cu prietenii? Te-a amanetat ea?
Eu zic sa fugi cat poti.

Răspuns utilizator avertizat
| Eduard196 a răspuns:

Fa ce iti spune inima. Curaj