| LastBlacker a întrebat:

Saluuuut! happy Ma numesc Alex, am 17 ani, si de mult nu am mai intrat pe acest site sa citesc si sa raspund la intrebari, dar cum am o "dilema" in viata, m-am gandit sa vad si ce spun alti oameni si ce parere au in legatura cu o chestie.

Am cunoscut o fata acuma vreo 2 saptamani, are 19 ani, a terminat liceul, si a luat in bac 9. O fata foarte destepta, pe partea scolii. Am intalnit-o intr-un pub, statea la masa cu o prietena de a mea, si am zis sa ma duc, sa fiu carismatic, sa fiu sociabil... Si am inceput sa vorbesc cu ea, la inceput imi dadea spoilere din game of thrones, ca ii ceream asta ca subiect de discutielaughing Apoi pe facebook, am vorbit muuulteee pe facebook si prin mesaje...

Ea suferea dupa un tip, si am reusit sa o fac sa nu se mai gandeasca la el, si sa o fac sa ma placa, fiindca imi placea muult de ea, si avem fooarte multe chestii in comun. Si am zis sa fim impreuna, dupa ce trecuse peste ala, si pnm. Tind sa cred ca nu m-a folosit, fiindca am vorbit o gramada, si imi dau seama de anumite chestii ale oameniilor, in fine.

Am zis sa fim impreuna, am iesit peste tot cu ea, am mers peste tot, locuri minunate, momente minunate, persoana minunata... Totul a fost frumoooos pana acuma 4 zileee.

A inceput sa fie rece, nu ne-am vazut de 3 zile, a inceput sa nu-i mai pese asa mult, si tot ce ii spun ii vina mea, parca s-a schimbat asa dintr-o data, de fapt ce parca, ca chiar asa e. (Scuzati cacofonia). Vreau sa vorbesc cu ea, sa lamurim anumite chestii, ea zice ca s-a saturat sa se certe, ca o enervez repede si chestii de gen. Si ea cum cauta facultate, de 3 zile nu ne-am vazut ca a fost ocupata cu cautatul de facultate, cu dosarele cu alea alea, si am inteles-o si o inteleg.

Dar sunt unele chestii care ma fac sa fiu sceptic si paranoic. Atitudinea ei cum vorbeeste cu mine acuma in comparatie cu inainte. Orice spun, e vina mea, o enervez, si toate dintr-o data s-au intamplat. Si n-am facut absolut nimic sa se schimbe asa. Ea zice ca nu mai vrea sa se deschida in fata mea, ca nu mai simte nevoia sa se deschida din cauza ca a trecut prin multe in trecutul ei. A avut multe probleme cu multi baieti, si ii e greu sa aiba incredere in mine. Dar am facut multe pentru ea, si i-am demonstrat ca nu as merita sa fie asa de rece cu mine si sa se comporte mai gentil. Pnm, ea e fata, putina feminitate din partea ei nu ar strica. Si e chiar genul de fata care mi l-am dorit. Are cam tot ce vreau. Si nu stiu ce sa fac, oare relatie e menita pieirii? Oare sa nu mai continui ca sa nu ma atasez mai mult? Fiindca m-am atasat mult de ea. Inainte ma suna dimineata sa vorbim, acuma raspunde la mesaje o data la 10 minute. Nu ma mai suna. Si cand o sun sau ceva, e seaca. Si mi-a spus lucruri care m-au durut. Ca nu sunt special, ca Andrei (Fostul) a parut mai convingator decat mine, si multe altele. Si pnm. ma simt aiurea. ce imi sfatuiti sa fac? Cum sa ma comport? Cum vedeti problema asta?

Răspuns Câştigător
| GeorgianaSoare23 a răspuns:

Buna, Alex!
In general, iubirile adolescentine sunt foarte mistuitoare si adesea se intampla ca o fata sa sufere mult si bine pana sa isi revina dupa o experienta aiurea cu vreun baietoi. Tu, daca tii la tipa, trebuie sa dovedesti ca esti barbat, ca esti echilibrat si sa ii arati ca orice problema ar avea ea, o sa o depasiti IMPREUNA. Trebuie sa ii dai incredere, sa fii un tip serios si sa ii dovedesti ca fostul nu are nici macar 10% din calitatile tale. Las-o -pentru inceput- sa se desfasoare asa cum simte. Nu o mai cauta, las-o sa te sune. Intre timp, ocupa-te de tine-sport, filme, lectura, etc, avand grija ca de fiecare data cand vorbiti sa ii mai spui ceva nou despre tine (pentru ca asa o sa pari ca iti vezi de viata, dar in acelasi timp iti pasa de ea- deci o sa o cam dai peste cap cu chestiile astea contradictorii). Poarta de fiecare data discutii sincere cu ea. Nu deschide subiectul "fostul" decat atunci cand il aduce in discutie ea.
Daca te doreste alaturi, o sa isi doreasca sa il uite.
Daca NU, si vezi ca tot in certuri o tine, atunci nu o mai cauta, nu ii mai raspunde la tel si traieste-ti viata cum simti. Orice dezamagire ai avea in viata, trece la un moment dat.
Fii smart, analizeaza si alege drumul cel mai bun pentru tine!

4 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Ea nu mai simte nimic pentru tine.
Vorbește cu ea, spune-i că ții la ea, dar n-ai de gând s-o obligi să stea lângă tine dacă nu vrea, așa că e liberă să plece când are chef. Îi zâmbești frumos și pleci. Fără alte drame de căcat. Dacă are ceva să-ți spună, o să te caute.
Degeaba încerci s-o lungești, că tot acolo vei ajunge.

| LastBlacker explică (pentru LoveSleep):

Este o idee... Ma simt chiar aiurea ca am lasat-o sa imi intre in suflet, si acuma trebuie sa o scot ca locul ei nu mai e acolo... Mhm, se mai intampla.

| EmanuelKant a răspuns:

Stau si ma intreb de ce oare tinerii nu mai apeleaza la sfatul parintilor care sunt trecuti prin viata si au experienta ci accepta sfaturi de la persoane anonime?
Ca sa iti raspund la intrebare, tu nu ai fost niciodata iubitul ei.Ai fost doar acea persoana care a ajutat-o sa treaca peste perioada aia nasoala, ca un catelus.Stii de ce se poarta acum urat cu tine? Pentru ca a inceput iar sa-i fie dor de fostul si e frustrata ca tot ce are esti tu. Data viitoare nu te mai imprieteni cu fetele pe care le placi.

| LastBlacker explică (pentru EmanuelKant):

Parintii nu stiu ce sfaturi sa dea. Cel putin ai mei... Aicia depinde si de parinti. Cat despre partea a doua a raspunsului tau... Simt ca ai dreptate!