| anonim_4396 a întrebat:

Sarcina extrauterina unde se poate localiza? Toate posibilitatile va rog.Ca sa usurez raspunsul stiu o locatie-in trompele uterine.Mai sant si alte locuri unde poate avea loc?

Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

- Poate fi cu localizarea tubara ( ovulul fecundat ramana in trompa uterina si nu coboara in uter ).
- Sarcina extrauterina cu localizarea abdominala ( cand ovulul fertilizat ajunge in abdomen, in afara aparatului genital, intre intestine).
- Sarcina extrauterina cu localizarea la nivelul ovarului.
-Sarcina ectopica - cervicala.

| relian a răspuns (pentru evenso):

Multumesc pentru raspuns.Citisem si eu ceva insa nu eram asa sigur. Daca chestia asta este sigura ca sarcina se poate localiza si pe linga abdomen sau intre intestine atunci omul este capabil de partenogeneza.Asta voiam sa imi explic cum de Maria la nascut pe Isus fara fecundare.Bine asta este un alt subiect insa voiam sa fiu sigur ca exista sarcina extrauterina nu doar in trompe ci si altundeva.

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Da nu are sanse de viata insa eu nu astaam intrebat. evenso e cel care dupa mine a dat un raspuns corect.Am spus unde se poate localiza nu cine o determina sau ce.

| relian a răspuns:

Am pus intrebarea sa fiu sigur ca nu gresesc si ca sarcina extrauterina se poate localiza si altundeva decat in sistemul genital.Acum ca nu se poate dezvolta pana la final e alta poveste. Vreau sa arat ca omul este capabil sau a fost in trecut capabil de partenogeneza, adica de inmultire fara ajutorul barbatului(fara fecundarea ovulului)Multi poate o sa spuneti nu este posibil la om asa ceva.Eu persona spun ca este posibil si chiar recent au avut loc astfel de nasteri.Cel mai mediatizat este cazul Isus nascut dintr-o fecioara Maria.Cum ajung sa demonstrez acest lucru? Am intrebat ceva medici ce sant chisturile ovariene si de acolo am ajuns la aceasta concluzie.In acele chisturi si aici ma refer nu la cele ce le are oprice femeie la alea mici.Ma refer la chisturile mari am uitat deja si cum se numesc.Ei acolo in acele chistruri de fapt ce sant ce se gasesc in ele? Si eu am ramas surprins si sincer mi s-a facut parul maciuca cand am auzit.Se gasesc resturi de dinti de par de ochi si asa mai departe.Acum avand aceste date ce poti sa spui sau unde te poate duc gandul? Ca femeia a fost candva capabila sa dea nastere fara ca sa fie fecundata de un barbat. Poate ca inca mai este si asatazi dar fenomenul se intimpla foarte rar.Bineinteles aceste sarcini nu se pot dezvolta in aceste locuri pentru ca nu au hrana oxigen spatiu si asa mai departe.Dar daca un ovul sar opri in uter asa singur fara sa fie fecundat si sar prinde acolo si ar incepe diviziunea ce spuneti ca ar rezulta? E normal ca sarcina ar merge pina la cap? Eu zic ca da.Si asa sa fac o paranteza eu cred ca primul aparut nu a fost barbatul asa cum se crede sau cum spune biblia.Eu cred ca femeia a fost cea care a aparut prima. Dupa natura sau pentru alti Dzeu si-a dat seama ca o femeie insarcinata nu prea are asa mari sanse de supravietuire ani indenlungati si asa am aparut noi barbatii, un fel de ajutor facuti mai bine mai rezistenti etc.Insa un astfel de ajutor mai puternic decat femeia la un moment dat s-ar fi rasculat nu? A fi zis stai asa pai ce eu sant sluga ta? asa ca natura sau Dzeu a intervenit sa nu existe conflicte intre cei doi si a pus un fel de intrerupator adica scula barbatului pe post de intrerupator.Nu aprinzi intrerupatorul nu ai lumina la bec.Curent ai dar cineva il impiedica sa ajunga unde trebuie.Ei ce parere aveti de teoria asta? Stiu ca suna a SF dar se pare ca ceva dovezi sant.Bineinteles ca barbatii tot au dat femeie jos pina la urma cu forta si a devenit el sef.Si mai cred ca in biblie sau facut ceva modificari mari de tot si daca observam femeia este nu doar marginalizata ba mai mult este hulita.Este facuta din coasta lui Adam apoi i se da ca sluga cumva si femeia nu are nici un cuvant de spus niciodata mai pina in zilele noastre.Si toate astea de ce? Pentru ca barbatu a impus legea cu forta cu pumnu. Naspa dar se pare ca asta este adevarul.Voi ce parere aveti?

| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Buna!
In primul rand vreau sa-ti multumesc pentru mesajele care mi le-ai lasat si imi cer scuze pentru intarziere, abia acum am reusit sa intru pe net.
Referitor la intrebarea ta, din cate stiu, sarcina extrauterina mai este cunoscuta si sub numele de sarcina etopica sau tubulara si este acea sarcina care se dezvolta anormal. Este destul de rar intalnita, dar apare. Cauza principala a aparitiei acestei forme de sarcina o constituie existenta unei trompe uterine ce impiedica dezvoltarea oului in uter unde ii este locul.Cauzele aparitiei acestui tip de sarcina pot fi multiple, dar cea mai comuna este o bacterie ce creeaza o infectie.

| Bebbe133 a răspuns:

Dar sarcina de genul asta, nu are asa multe sanse de viata sad