| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani si ieri dimineata am aflat ca sunt insarcinata. Sunt distrusa. Stiu doar eu si parintii mei. Am hotarat sa fac o intrerupere de sarcina. Am hotarat sa nu-i zic tatalui. E ok? A fost pur si simplu un accident insa parintii mei spun ca el nu tine la mine atata timp cat si-a batut joc de mine. Nu stiu ce sa mai fac, il iubesc si cred ca si el simte acelasi lucru pentru mine. Cum sa fac sa trec peste?sad

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

And, e prea devreme sa te inhami la o astfel de problemă, pana la urma ala a dat doar din cur si problema e in tine, un copil nedorit acum inseamna o povara, deci avort, nu este ilegal si decizia iti apartine cu voaia sau fara voia armasarului.Nu este nici timpul si nici pregatita pentru asa ceva.Considera "accidentul" o chestiune pasagera si atentie mare dupa.
@ Blondutsa la-sa morala asta idioata cu iz religios, copii nu se face prin santuri, boscheti si la voia intamplarii ci implica o mare responsabilitate. O ardeti intru-na cu pacatul si bla bla bla, geme orfelinate de copii aiurea, acolo nu vezi pacatul!? Toate adolescentele dau sfaturi de viata.

26 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Sunt impotriva avortului,in general.Dar in cazul tau,o data ce hotararea a fost luata, eu nu mai am ce comenta.
Insa, chiar nu sunt de acord ca tatal copilului sa nu stie.Parintii tai,normal ca se gandesc ca el si-a batut joc de tine,doar sunt parinti, incearca sa gaseasca o explicatie la raul ce i-a gasit pe neasteptate!
Dar, eu te sfatuiesc sa ii spui. Orice om are dreptul sa stie ca exista posibilitatea sa devina parinte.Si mai e ceva,din reactia pe care o va avea el,vei putea intelege daca chiar te iubeste sau nu si daca parintii tai au dreptate sa creada ce cred sau nu.
Acum,cum vei putea depasi tu un avort,NU STIU. Poate sa incerci o consiliere la un psiholog,nu stiu alt mod in care ai putea depasi lucrul asta.
As putea sa-ti spun ca viata continua, dar ea o sa continue, indiferent daca ti-o spun eu sau nu.
Numai ca nu stiu cum.

| mgtow a răspuns:

Mai bine fa sarcina ca mai multa belea le dai parintilor cu un nepot banii sunt putini pretul alimentelor cresc si un copil in plus face viata mai dura.

| elasexygagica a răspuns:

Cel mai bine este sa faci avort sad, e in joc adolescenta si libertatea tasad lucruri pe care sunt sigura ca nu vrei sa ti le distrugisad gandeste-te cand tu vei schimba scutece, fetele de varsta ta invata, iasa in oras, se distreaza.

| TeoPT a răspuns:

Eu zic sa faci avort. In tine e un embrion abia dezvoltat, NU O FIINTA UMANA. Deci nu are sentimente...

Nu cred ca ai vrea sa iti abandonezi scoala si sa ai grija de copil, in timp ce toti tinerii inclusiv iubitul tau isi vor vedea de viata... Eu zic ca ar trebui sa faci avort.
Bafta

| BRG a răspuns:

Sărut mîna să știi că te cred că ești distrusă, dar te rog să nu faci prostia pe care multe fete o fac, aceea de a avorta,și de ce să nu îi spui și băiatului care te a lăsat gravidă, el trebuie să afle că va fi tată și să î-și i-a în serios acest rol și să își asume toată responsabilitatea, nu este doar responsabilitatea ta și a părinților tăi care ei nu au nici o vină, sexul nu se face așa aiurea cu oricine, dacă cei care fac sex nu se gîndesc la ceea ce va urma, adică copii atunci e rău de tot.

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Buna,stii.ar trebui sa vorbesti cu tatal tau(parerea mea)poate ca reactiona prost,dar te va scoate,cat despre sarcina sad imi pare rau pentru tine,acum alegerea este a ta,dar mai bine sa faci ce iti spun parintii,dar iti spun ca iti va fi greu sa cresti un bebe,si in plus esti micuta pentru asa cevahappy.
Daca baiatul ala te-a lasat asa inseamna ca nu a vrut o relatie serioasa,doar asa ceva trecator,daca iti va fi alaturi inseamna ca te iubeste si iti vrea doar binele.Dar tine minte,in tine e un suflet care nu este vinovat cu nimic, ai grija la decizie!
papa:*, poti sa imi dai mesaj cu id tau si mai vb!:*

| Hombre a răspuns:

And, intervin iar pentru ca marea adunare populara insista sa-i spui si armasarului, insa acesti sfatuitori na-u inteles desii le-ai spus ca ca relatia a fost accidentala si nu o relatie care s-a intans pe nu stiu cate hectare si iarasi nu intelege ca problema s-a dicutat in consiliul familial si nu are nicio treaba armasarul si foarte bine s-a luat decizia ca treaba sa ramana intre voi. Dar sfatuitori (mai ales unii care alearga bezmetic dupa punctaj) se balacesc intr-o totala lipsa de fermitate, nici stanga, nici dreapta si vrea ca avortul sa fie cu surle si trambite si poate ne inviti si la rachiu. Sunt barbat si stiu comporatamentul multora cu futaiuri pasagere si/// "o vezi paia, i-am traso' si eu de cateva ori, a ramas si gravida, ce-am patit cu ea...si incepe sa-i faca o imagine de tot căcatu'.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

O sa fie foarte greu daca o sa ramai cu el sa i ascunzi o asemenea povara.Adevarul e ca esti destul de tanara ca sa pastrezi copilul. Cel mai bine e sa asculti de parintii tai pentru ca ei sunt cei mai in masura sa-ti dea un sfat pe un asemenea subiect

| Ofiintă a răspuns:

BUna
in primul rand nu asculta de cei care vin cu chestii de genul E un suflet de om, e o fiinta etc.
ai doar 17 ani si ce vrei sa faci e bine, nu da de stire nimanui despre sarcina ta, lasa-l pe iubitul tau sa nu stie nici el nimic asta va fi cel mai bine pentru ca n-ai vrea sa-si mai bata joc de tine si cu asta.vei face avort, nimeni nu va sti
ca doara nu vrei sa te lasi de scoala si sa cresti un copil
Numai bine!

| Comeandtellmesomething a răspuns:

Nu sti numai tu si parintii tai si totusi tatal nu stie thinking
Gandeste-te bine inainte sa faci asa ceva.Gandeste-te ca viata unui copil este pusa in joc.Nu ne-ai spus despre prietenul tau.El cati ani are? Care este reactia lui? Vrea sa pastreze copilul? Pentru ca sincer, ar trebui sa fie responsabil pentru asta. Faza naspa e ca tu te stresezi, nu sti ce sa faci pentru ca totusi ai doar 17 ani iar prietenului tau i se rupe. Daca te iubeste ar trebui sa-ti fie alaturi.Ar trebui sa vorbesti cu el.Nu e doar vina ta.E si al lui. Vorbiti si incercati sa gasiti o solutie.Si nu-ti face griji.Se va rezolva.Nu te mai agita atat.Fa o alegere buna!
Mult noroc!
Si data viitoare, ai grija!

| Blondutsa_7935 a răspuns:

Buna,
mai cum adica stiu parinti tai dar i ai ascuns tatalui?
Oricum raul e deja facut si crede-ma draga mea ca daca baiatul respectiv nu e langa tine in momentu asta, macar sa-ti dea un telefon sau sa se confrunte cu tine sa vedeti ce faceti inseamnca ca e un gunoi de om.
Tu trebuie sa fii cea mai puternik acum si nu e buna ideea cu intreruperea de sarcina. e un suflet nevinovat in tine.chiar merita sa-l distrugi? E mare pacat. Oricum nu prea ai de ales. Si nah presupun ca o sa avortezi. Asta e.
Fii puternik si ridica capul sus mereu si nu te mai lasa injosita asa de altii baieti pe viitor. nu merita sa suferi tu si un biet suflet nevinovat pentru cateva minute de placere.
Multa bafta si sper sa treci peste momentu asta dificit.
Lasa-mi un mesaj pe privat te rog cu ce ai rezolvat si cum mai esti.
Pupici :*

| Blondutsa_7935 a răspuns:

@ hombre, i-am zis ca e pacat sa faca avort. pentru ca trebuie sa recunosti ca asa e. ok?
Apoi i-am zis ca oricum nu are ce face si ca presupun ca o sa avorteze. Foarte bine, e treaba ei. Oricum sa faca ce vrea.si sincer mai bine isi asculta parinti decat pe noi.
Si pana la urma care-i treaba ta ca sunt eu adolescenta? E cumva interzis sa-mi dau cu parerea?
Vezi`ti frate de raspunsu tau si nu te mai uita in gradina altcuiva.

| Cristy990 a răspuns:

Spune NU avortului.Gandeste-te ca e ca si cum ai omora o finta nevinovata(chiar asta e).Te rog, daca ai fost neresponsabila de ce sa plateasca un copil? Gandeste-te ca mama ta ar fi putut gandi la fel cand era insarcinata cu tine...Ti-ar fi convenit ca propria MAMA sa te omoare pentru o greseala a ei?
Spuneti NU avortului.

| Laya a răspuns:

Sincer, sunt impotriva avortului, dar ma gandeam la situatia ta. Ai 17 ani, nu esti micuta, dar nu ai loc de munca si cred ca scoala e pe primul loc acum, asa ca cred ca e bine daca-ti asculti parintii. Vei regreta mai tarziu, asta e clar, dar orice decizie ai lua va avea consecinte si urmari. Fa ce crezi ca e mai bine pentru tine. Daca avortezi, fi puternica. Esti inca tanara, vei mai putea face copii.
Daca nu avortezi...in Romania actuala e greu sa te intretii pe tine, dar aminte sa intretii un copil mic, avand in vedere faptul ca tu nu ai loc de munca.
Sper sa treci repede peste. Oricum, viata merge inainte! :*

| CrosS a răspuns:

Parintii sunt cei mai buni prieteni ai tai acum. asculta-ti parintii

| Zazu a răspuns:

Cred ca ati hotarat, tu si parintii.Parintii se gandesc la "dusul vorbei"de aceea ati hotarat asa.El trebuie sa stie, sa faca fata realist la o situatie complexa.Dar ma tem ca nu este destul de matur sa isi asume vreo responsabilitate morala.Parintii au un har, pe care tu o sa-l afli la randul rau cand o sa fii parinte, cand ceva nu merge- simti de la bun inceput.De aceea au ales calea asta.Sa treci peste faptul ca nu o sa mai fii cu el? sau pentru ca o sa faci un avort? Ai 17 ani, o viata inainte iar iubirile fulgeratoare sunt trecatoare la varsta ta.Ptr ca faci avort,o sa iti dai seama mai tarziu daca trebuia sa nu.Sfaturile sunt inutile,nimeni nu poate fi in pielea ta pentru a iti da cel mai bun sfat,doar alinare.Daca eu si sotul meu am fi parintii tai,am creste copilul, te-am lasa sa iti vezi de carte si viata. Daca am fi,dar e o parere,sunt doar ganduri,poate chiar nu am face asa.El trebuie sa stie,este responsabilitatea lui si a ta, nu doar a ta. Daca vei face asa mereu, tu vei fi cea care isi asuma responsabilitati, povara unui avort este prea mare ca sa o duci doar tu.

| LightingManuel a răspuns:

Cum sa treci?! Dami id ul tau si iti spun cum.Ca sa tin legatura, ca u nu esti singura.Te sfatuesc ce sa faci...

| ellizza a răspuns:

Gandeste-te la acel copil!
De ce sa il omori pentru ca tu nu ai avut grija?
Stii ce inseamna un avort?
O sa omori o fiinta nevinovata! Asta vrei? Daca ai fi in locul acelui copil?
El nu va putea vedea niciodata natura inconjuratoare...nu va putea niciodata simti mirosul florilor si nici cand nu va auzi glasul mamei.
Sa continui?
Avort inseamna trimiterea sufletului copilului in iad, un suflet nevinovat!
Chiar vrei sa faci asta? Chiar nu vei avea constiinta incarcata?
CE FEL DE FIINTA ESTI TU?

| Stefff a răspuns:

Cand am spus ca tatal nu stie, m-am referit la tatal copilului(prietenul meu).

| Stefff a răspuns:

Ma asteptam sa fiu judecata de toti cei care vor raspunde, insa cred ca sunt inteleseasa. @sexicik, asa ma gandem si eu, am doar 17 ani.stiu doar eu si parintii.v-a ramane in casa, nimeni care ma cunoaste nu v-a mai sti.si totul va fi ok. O sa regret toata viata, poate ca asta e soarta mea.

| Stefff a răspuns:

Prietenul meu nu stie, si nici nu vreau sa-i spun. Eu cred ca daca i-asi zice ar fi alaturi de mine, suntem impreuna de un an.

| deniisu a răspuns:

Imi pare rau pentru tine. Oricum avortul chiar este un pacat asa cum zice toata lumea,dar alta solutie nu prea ai,esti prea mica sa poti cresti singura un copil si trebuie sa inveti, sa ajungi cineva, nu sa cresti un bebe. Chair daca tatal copilui ti-ar fi alaturi tot ar fi greu.Desi zis ca va iubiti mult si sunteti impreuna de un an, se poate sa dea inapoi la o asemenea chestie pentru ca totusi esti o responsabilitate mare.
Sper sa iei decizia corecta si sa fie totul okkiss si sa treci cu bine peste faza astakiss

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Așa-ți trebuie dacă nu ai auzit de metode de protecție: AC, prezervativ and stuff. Dacă ai zice că s-a rupt, de ce nu ai dat fuguța la ginecolog să îți prescrie ceva?

Oh, mai bine o las baltă. Comentariile și moralele sunt de prisos acum. Cântărește bine. Un copil e ditamai responsabilitatea. Va trebui să te lași de școală, ai o facultate de urmat. Tu ce faci apoi, ai nevoie de studii. Îți îngreunează dezvoltarea. Va trebui să îl întreții (de unde bani?) să îl educi dar nici nu cred că ești încă pe picioarele tale.
Știu, poate ți se rupe inima dar mai bine pentru tine avortezi. Plus că pe prietenul ăla al tău, chiar dacă îi spui sau nu, poate nici nu îl va afecta. Nu el îl poartă în pântece, nu el suportă chinurile nașterii. Poate te va ajuta cu ceva, dacă te iubește, însă e prea greu pentru tine. Sau va fugi de responsabilitate. Mai bine îi spui, că tot va afla el văzându-te cu burtă.

Va fi greu să treci peste, nu e de joacă dar poți apela la un psiholog, el știe mai bine la capitolul ăsta noi doar putem să ne dam cu părerea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

And, eu sunt total impotriva avortului, sunt cu putin mai mare ca tine si m-am pus in situatia ta. Sincer, nu concep inca asa ceva, nu simt ce simti tu, si e normal, eu doar mi-am "imaginat" la tine e o situatie reala.Primul lucru pe care eu l-as face e sa-l chem pe tatal copilului, acasa la mine, i-as ruga pe ai mei sa ma lase sa vb intai eu cu el, apoi, dupa reactia pe care el o va avea, sa vorbeasca si ei...Ce e de facut? Depinde si de el, pentru ca nu e doar copilul tau, e copilul VOSTRU. Si oricum, nu aveti dreptul asupra vietii lui, dar, mai nou oamenii asa cred. Chestii de genul, e doar un embrion, nu e copil, sau mai stiu eu ce auzi de peste tot, dar, gandeste-te bine, "embrionul" ala e acolo pentru ca Dumnezeu a vrut, pentru ca EL i-a dat deja viata si pentru ca el are o cale deja pregatita pe care trebuie sa o urmeze. DE CE vrei sa-i tai calea din prima clipa? El oare chiar nu are dreptul sa -si traiasca viata? Tu ai avut acest drept, pentru ca parintii tai te-au pastrat, te-au lasat sa-ti urmezi calea, lasa-l si pe el, copilasul tau, sa-si urmeze calea... Sunt alte posibilitati. Da-l unei familii care isi doresc un copil si nu-l pot avea. Asa stii ca va trai fericit, intr-o familie fericita, o sa fie iubit si ingrijit cum poate tu nu poti sa-i oferi acum, la varsta asta. Se pot face adoptiile astea chiar din prima zi de viata, copilul fiind trecut direct pe numele respectivei familii, acesta poate neafland niciodata ca a fost un copil nedorit, sau ca era posibil sa fie omorat inainte de a se naste. Sper sa nu te fi dezamagit, si sper sa iei cea mai buna decizie. GANDESTE-TE BINE! Tu decizi, e corpul tau, e psihicul tau.Vei avea mult de suferit daca avortezi. Dupa 3-4 ani ai sa te uiti la alti copilasi si ai sa spui: "si copilasul meu ar fi avut acum 3 ani si s-ar fi bucurat la fel de mult de viata, daca i-o lasam ". Ai grija de tine! Asteptam decizia ta!

| Alecs_5268 a răspuns:

Nu ai cum să treci peste.asta e ceva important. Ştiu că e păcat să avortezi.dar ai o vârstă prea fragedă pentru a avea un copil...şi probabil tatăl tău o să reacţioneze urât.fă totul fără ca el să afle.şi fă, o cât mai repede. înainte să fie pra târziu

| Amytzu a răspuns:

Pai in primul si in primul rand NASTE.In al doilea rand zi-mi dacai fatzita sau baietzel.In al treilea rand nu mai stiu care e al treilea rand totusu fale pe 1 si pe 2 si mai zic simaine poimaine ceva