| Utilizatoare123 a întrebat:

Se dă o situație. Un cuplu au o ceartă serioasă în mașină. Țipete. Deodată, el, plin de ură, o apucă violent de gulerul cămășii, o strânge, apoi îi dă drumul. Femeia se desparte de el din cauza asta.
Se poate considera gestul violență domestică?
Ce părere aveți de gest?
Se poate denunța la poliție?

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Poate fi o tentativa de violenta domestica, acum depinde care a fost motivul scandalului, in unele situatii iti poti pierde cumpatul si sa devii violent daca esti enervat foarte rau, de aia e bine sa gandesti cu capul si nu cu nervisorii ca sa nu o dai in altele pe care le poti regreta. Nu cred ca se poate denunta asa ceva si nu ar avea niciun rost, nu va rezolva nimic pentru ca n-are urme de violenta pe corp daca doar o apuca de guler, adica nu ar lua-o politia in seama, ea in schimb ar fi cretina daca s-ar intoarce la ala stiind ca poate sa-i faca mai mult rau turele viitoare.

21 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

O cearta intre iubiti nu-i violenta domestica, atat vreme cat nu este bataie, rani, samd.
Ca ati tipat unul la altul, deci amandoi ati fost vinovati.
De ce nu ai plecat din masina?
Din atata lucru nu ai ce sa denunti la Politie!

| dullcat a răspuns:

Se poate incadra la un inceput de violenta domestica.Din pacate politia de la noi este paralela cu ce inseamna actiunea adecvata in aceste cazuri sau cazuri mult mai grave care sfarsesc drept crima. Cunosc cazuri in care fix acei politisti comit violenta domestica.Este logic ca pe teren vor trata cazurile cu indiferenta, ignoranta si misto-uri.

| haileewatson a răspuns:

Da este violenta si e normal sa te desparti un astfel de specimen ratat. Insa nu stiu daca poti sa il denunti la politie deoarece iti trebuie dovezi. Daca nu ai filmare din momentul respectiv, cum ai putea sa dovedesti cele intamplate?

| 199onur7 a răspuns:

Daca ești haicapata si crescut in junglă cum dracu sa iei ma o femeie de cămașa? -_- unde ați vazut astea?-_- pe ce lume ați vazut astea? Dece nu iei ma unul ca tine sucit de cămașa? Ba dațiva dracu de boschetarii asa ați ajuns ma sa va luati de femei in halul asta si va mai dați mari șmecheri

| 199onur7 a răspuns:

FRATE bărbat Adevărată nu ridica frate NU ridica ba nicidoată da niciodată mâna la o femeie la o fata nu ridica frate poa sa si înșele poa sate si vîndă ba mâna aia nu ai cum so ridici la o femei (ridici) nu zic (lovit) deja cand ai lovi NU EXISTĂ NICIUN GRAM DE BĂRBAT ADEVĂRAT IN TINE.

| Paracetamol0lol a răspuns:

E povestea ta de dragoste, nu?

| DonEnnioSalieri a răspuns:

Sa mi faca mie aia una ca asta sa tipe vai de mama ei

| steamrogue77 a răspuns:

Femeia sa tipe la un barbat? laughing
De cand se intampla una ca asta?

| Utilizatoare123 explică (pentru steamrogue77):

Pai daca el continua sa jigneasca pe un ton ridicat, chiar si dupa ce femeia incearca sa il linisteasca, da, tipa si ea, ca nu e carpa lui.winking Doar asta ai inteles din intrebare?

| steamrogue77 a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Da, si asta e adevarat, in situatia asta se numeste lipsa de respect.
Eu am inteles din intrebarea ta ca este genul de femeie isterica si din cauza asta el devine violent

| Utilizatoare123 explică (pentru steamrogue77):

Oricat isterica ar fi, nu are dreptul sa dea intr o persoana de 1.60 si 50 de kg. Sau dupa tine crezi ca are?

| steamrogue77 a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Dupa parerea mea o femeie nu trebuie lovita in nicio conditie.

| 199onur7 a răspuns (pentru steamrogue77):

Si ce are ma? Ce are? Cine moare ma din atâta? Cine? Ce dracu aveți ma? Ce are frate dacă țipă? Ce ce are? Ce se întâmplă? Ba bolnavilor nu mai ieșit frate pe stradă daca chiar sunteți asa nu mai ieșiți frate pe strada

| steamrogue77 a răspuns (pentru 199onur7):

E clar ca nu la asta ma refeream, ci la faptul ca bărbatul înainte impunea respect, fără sa tipe, atunci când avea ceva de zis, asa rămânea.

| anonim3247 a răspuns (pentru Utilizatoare123):

În mașină el e la volan - se întoarce spre ea și face ce ai spus - cam nu ține.

| anonim3247 a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Dacă mașina e în mers bărbatul nu avea cum să o strângă pe femeie cu mâna dreaptă.

| Utilizatoare123 explică (pentru anonim3247):

Dar nu era in mers masina. Oprise in parcare sa discute, femeia era pregatita sa coboare, sa plece si dialogul a degenerat.

| anonim3247 a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Și așa cam nu merge strânsul de gât că asta înseamnă cum ai spus tu.

| Utilizatoare123 explică (pentru anonim3247):

Ce sens are sa mint? Cred ca Nu prea ai imaginatie. Incearca sa vizualizezi ca omul statea pe scaun intors usor cu fata spre femeie, femeia la fel, iar in timpul discutiei aprinse, a tras o de guler. Atentie, nu de gat. Ma rog, cam multa teorie pentru nimic.

| AndreaDanci a răspuns:

Eu consider asta violenta, dar nu prea are ce sa faca politia pentru gestul asta... Politia e inutila si cand e vorba de violenta grava. Daca ii e frica de el poate sa incerce a obtina ordin de restrictie

| alpha1xyz a răspuns:

Femeia nu are niciun drept sa si denunte barbatul la politie! arata i cine e barbatul din casa!