| jojo46d a întrebat:

Cred ca sufar de anxietate, gen nu ma simt bine intre prea multi oameni, nu imi place sa am langa mine mai mult de 3 oameni pe care ii cunosc bine + imi e rusine sa vorbesc cu unele fete efectiv imi e frica de refuz, uneori efectiv nu pot vorbi tare daca are sens adica creierul refuza sa vorbeasca tare.Ma simt ca o fantoma cand ies afara, adica prietenii mei incearca sa ma faca sa vb, dar eu le zic ca sunt ok pentru ca nu imi place sa imi zic problemele etc pentru ca toti avem problemele noastre si nu vreau sa ii incarc si cu ale mele.Ma simt urat cand ma uit in oglinda, uneori ma uit si imi zic ca arat ca dracu, de ce ar sta o fata cu mine etc.
Ce as putea face ca sa scap de asta?

4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Ori ai probleme in prezent care iti distrag atenția,ori te victimizezi pentru ceva ce s-a intamplat si a trecut. Te concentrezi fix pe ce nu va intereseaza, atât pe tine cat si pe prietenii tai, adică pe ceva ce detestă toti-problemele. De aia iesi afara, de aia ai prieteni, sa comunicați si sa aveti o satisfacție din asta. Profita de ocazie si discuta sau asculta mai mult la ei sa afli si tu despre ce se vorbește. Intreaba, informează i! Du discuțiile mai departe. Problemele se rezolva dar nu concentrîndu te pe ele excesiv. Lasă le in urma sau ia o mai usor! Poate vrei prea mult de la tine dintr o dată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema si mi-a recomandat doctorul niste pastile pe nume ANXIN pe baza de plante! Sunt foarte bune!

| jojo46d explică (pentru anonim_4396):

Le pot lua fara reteta?

| eanadandre a răspuns (pentru jojo46d):

Da! Poti! Si trebuie sa iei dupa micul dejun, dupa pranz si dupa cina! de 3 ori pe zi!