| Iuliaiulia1993 a întrebat:

Secretie alba cremoasa la ovulatie! Eu de obicei la ovulatie am o secretie albus de ou... se poate sa fiu însărcinată? E abundenta dar fără un miros urat.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Existenta sau lipsa sarcinii nu se stabileste prin observarea si analizarea si studierea secretiilor vaginale, a leucoreei sau a mucusului cervical. Observatiile respective pot fi considerate ca fiind doar pur orientative. In cazul in care sunt intretinute acte sexuale neprotejate in timpul unui ciclu menstrual neregulat, singura informatie certa sigura si corecta in privinta unei sarcini posibile/probabile se obtine prin testul de sarcina efectuat la momentul adecvat, adica dupa trecerea a minim 21 de zile. Existenta secretiei vaginale abundente indiferent de natura ei, denota faptul ca atat vaginul cat si ''pasarica'' in ansamblu sunt sanatoase, deci in nici un caz nu are vreo legatura cu formarea sau existenta sarcinii. Multa sanatate!

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca ai menstruație nu ai cum sa fi gravida IULIA

| Iuliaiulia1993 explică (pentru RAY):

Am avut si o menstruatie mai ciudată... De obicei toate menstrele mele sunt la fel.meu dureri f mari însă această menstruatie a fost fara dureri si a venit si mai tarziu si putin

| RAY a răspuns (pentru Iuliaiulia1993):

Nu conteaza,biologic menstruatia dovedeste ca ovulul nu a fost fecundat, in caz de ceva fa un test, dar eu nu cred, rar sa ai menstra fiind gravida si protejativa mereu, anticonceptionale nu sunt asa sigure si fac si mult rau, exista modalitati mult mai bune si sanatoase daca nu vrei sa ramai gravida

| Iuliaiulia1993 explică (pentru RAY):

Eu doresc sa raman. Nu asta ar fi problema

| RAY a răspuns (pentru Iuliaiulia1993):

Https://www.webmd.com/baby/features/best-days-making-baby#1
Cele mai multe sarcini rezultă din sexul care a avut loc mai puțin de două zile înainte de ovulație", spune Manglani. Dar puteți rămâne gravidă mai devreme sau mai târziu. "Sperma poate trăi în mucusul cervical fertil timp de până la 5 zile", spune ea. Un ou poate trăi până la 24 de ore după ovulație.

In general, cea mai buna sansa de a ramane insarcinata este de 12-16 zile inainte de perioada dumneavoastra, spune Edward Marut, MD, un endocrinolog de reproducere la Centrele de fertilitate din Illinois.

Continuați să citiți mai jos
S-AR PUTEA SA-TI PLACA
WebMD
Sfaturi pentru prevenirea arsurilor la stomac
Ce cauzează arsura în piept? Pot anumite alimente să se înrăutățească? Și ar trebui să dormi bine?
SLIDESHOW
Lista dvs. de verificare pentru prevenire
Încerci să ai un copil? WebMD vă arată ce trebuie să faceți înainte de a rămâne gravidă - de la vitamine la alimentație - pentru a vă asigura că aveți o sarcină sănătoasă și copil!
WebMD
Evaluare: Cum ați putea trăi mai bine cu scleroza multiplă?
Luați această evaluare WebMD și obțineți sfaturi personalizate pentru a vă ajuta să vă trăiți viața cu SM la maxim.
Partea dificila identifica momentul in care apare ovulatia, spune Manglani. Fiecare ciclu menstrual al fiecărei femei este diferit. Multe femei cred că ovulează în a 14-a zi a ciclului lor. Dar este un mit. Cele mai multe nu.

Încercați una sau mai multe dintre aceste metode pentru a afla dacă ovulați.

Urmăriți temperatura corpului bazal
Aceasta este temperatura ta când te trezești prima oară dimineața. Când ovulați, crește ușor și rămâne până la următoarea perioadă.

Pentru a-l urmări, veți avea nevoie de un termometru corporal bazal, care măsoară mici modificări. Puteți obține unul la majoritatea farmaciilor și supermarketurilor.

Luați-vă temperatura înainte să ieșiți din pat în fiecare dimineață. Rețineți prima zi când urcă.

"Odată ce identificați ziua în care ați ovulat, puteți anticipa că ovulația se va întâmpla la sau în apropierea acelei zile în cicluri viitoare", spune Manglani

| Andreeush a răspuns:

Asta depinde numai de tine. Daca ai avut relatii intime fara protectie atunci e posibil sa fii insarcinat.De ce nu faci un test de sarcina?

| Iuliaiulia1993 explică (pentru Andreeush):

Mi am facut dar este negativ... Da am avut contact sexual dar eram in perioada infertila. Ma baga la bănuieli faptul că eu de fiecare dată la ovulatie am secretie albus de ou si acum nu o am doar o secretie alba cremoasa abundenta fără miros urat

| darrio2007 a răspuns (pentru Iuliaiulia1993):

Alb-cremos? Pare de vanilie.

| darrio2007 a răspuns (pentru Andreeush):

Insarcinată. Că e fată.