| anonim_4396 a întrebat:

Sextingul si trimisul de nuduri in Romania e pedepsit cu ceva? Daca 2 adolescenți isi trimit poze nud?

17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Publicarea si imprastierea de poze nud si pornografie (sexuiala), pe telefon, mesagerie, internet, site-uri online sau de poze printate, este considerata pornografie infantila (daca este cu minori) si este aspru pedepsita de lege cu puscarie (juvenila - daca este facuta de copii) si puscaria de adulti, daca este facut de adulti.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Si daca e intre mine si iubitul meu avand respectiv 16, 17 ani e vreo problema atata timp cat nu sunt publicate transmite si trimise nicaieri? E totul intre noi si pozele raman intre noi?

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da este!
Prietenul tau poate sa lase telefonul pe masa cand merge la WC si prietenul lui ii umbla in telefon si isi trimite lui pozele cu tine/voi goi sau cand faceti sex. Pozele ajung rapid la alti prieteni si alterior scapa de sub control si ajung publicate online.
Este vesnica greseala care o fac toti, din nestiinta sau prostie.
Nu poti sa ai incredere in prietenul tau, pentru ca mai devreme sau mai tarziu te va santaja cu pozele, sau le va trimite prietenilor ca sa rada. Sunt mii de cazuri cu santajul fetelor, care au crezut ca se marita cu iubitul si dupa ce s-au depspartit, au ajuns pozele online.
Asa ceva NU se face nicioadata, pentru ca riscul este extrem de mare, sa fie facute publice.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Si cine ar iesi vinovat eu sau cei care distribuie pozele

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cel care distribuie pozele este vinovat
baiul este ca iti compromite imaginea, iar cand ajungi adult si vei vrea vreodata sa ai o pozitie inalta de director general intr-o firma, sau prin Consiliul local ori prin Parlament, sau cine stie pe unde, ies la iveala pozele nud si porn facute in tinerete si pierzi tot in viata, ca ti se compromite imaginea, credibilitatea, integritatea, seriozitatea tot.

| TeodorescuAndrei a răspuns (pentru anonim_4396):

Ideea e că analizează si chestia asta cu " iubitul meu " ca dacă e iubitul tau de 2 saptamani sau o lună 2-3 gandește-te bine dacă e ok sa ii trimiti poze nud. Nu de alta dar mai tarziu sa nu te trezesti cu surprize...indiferent ca chestia asta se pedepseste daca tu ajungi sa rupi relatia cu el e posibil sa te șantajeze cu pozele alea si nu de alta dar te trezesti ca iti inprastie pozele pe la toti cunoscutii si te trezesti catalogata ani buni...

| Violleta2022 a răspuns:

Acum cateva luni, era un pusti aici (pe TPU) care ne povestea cum a fost pus de un alt coleg sa-i faca poze cand el ii tinea aluia penisul la gura. A fost o joaca de copii, dar baiatul asta a tras pozele, le-a trimis apoi la prietenii lui.
Pozele au facut inconjurul scolii, al orasului, ajungad pe Internet si la ochiis i urechile parintilor.
Parintii baiatului compromis, au ajuns la Politie si au deschis actiune impotriva celorlalti minori, care au trimis pozele. Cazul a fost judecat pentru 2 ani de zile si cand se astepta mai putin, baiatul a primit sentinta de puscarie, de 1 an jumate. Acum era major, tocmai implinise 18 ani si a ajuns direct la puscaria de adulti.

Povestea este aici, pe TPU, o voi cauta si ti-o voi arata, ca sa vezi ce inseamna sa trimiti nuduri, poze cu sex cu minori, sau poze cu minori dezbracati online, asta fiind complet interzise si aspru pedepsite de lege.

| Violleta2022 a răspuns:

Uite aici povestea baiatului de care ti-am spus, care dintr-o gluma trimitand poze cu penis si oraganele sexuale, a ajuns sa faca puscarie. Povestea lui are 2 parti, citeste-o:

https://www.tpu.ro/......c-si-voua/

https://www.tpu.ro/......in-liceul/

| Violleta2022 a răspuns:

Nu inteleg de ce insista sa ii trimiti poze, daca oricum te vede goala cand are chef, maia les ca faceti si sex?
De ce atata insistenta?
Mi se pare ca vrea cu orice pret sa se laude altora, ori sa le puna la pastrare pentru un santaj, pe viitor.

| Mayhem666 a răspuns:

Daca nu te prinde nimeni, nu.

| ywar a răspuns:

Auzi, nu-mi trimiti si mie niste poze inainte sa vedem daca sunt valabele? Daca-s valabele le bagam pe teava.

| anonim_4396 explică (pentru ywar):

Care i scopul acestui comentariu dacă nu te superi, te rog eu sa nu fi nesimtit

| ywar a răspuns (pentru anonim_4396):

Scopul este sa atrag atentia asupra perceptiei voastre gresite asupra vietii si asupra relatiilor. Spre cultura ta generala domnisorica am foarte multi ani peste tine si poate sunt cu ceva ani mai batran decat parintii tai. Sunteti o generatie de ratati, schiloditi sufleteste care-s sclavii societatii cu accente de pornake. Fara pornake nu poti fi pe sticla. Acum pricepi si tu, mai cap sec sicana in miscare si omida fara cap, dimpreuna toate?!?!

| isemilia a răspuns:

Teoretic da. Eu zic sa nu te risti. Poate iubitul / iubita se gandeste sa le foloseasca in alte scopuri. Sau poate doar ajung sa fie vazute de cine nu trebuie (parinti, prieteni, necunoscuti) din alte motive. Eu zic sa stati amandoi cuminti si sa nu va asumati riscurile.

| intrebcenustiu a răspuns:

Da faci puscarie daca iti arati penisul :I doamne ce intrebari de virgini

| Anonim5695 a răspuns:

Nu e ilegal sa isi trimita intre ei. E ilegal sa fie facute publice imaginile sau transmise mai departe