| maadaaa a întrebat:

Simt nevoia sa vorbesc cu cineva, sa-mi spun "povestea", sa primesc sfaturi! insa nu prea am cui sa-i spun si m-am gandit sa scriu pe TPU.Deci,sa incep cu inceputu'. Sunt cu un baiat de 1 an si 2 luni aproape, mi-am inceput viata sexuala cu el(a fost primul') cand aveam 11 luni de cand eram impreuna...(eu am 17 ani, de fapt aproape 18). Mi-am inceput viata sexuala printr-o promisiune, el imi tot zicea cand o facem si i am zis sa astepte si a asteptat, apoi i am promis ca o sa o facemcrying si a venit si momentu acela cand a trebuit sa ma tin de promisiunesad si cateodata ma gandesc ca am facut-o dintr-o promisiune nu stiu daca a fost iubirecrying Poate foarte putina, dar chiar daca sunt cu el de 1 an nu stiu daca il iubesc atat de muult, il iubesc dar nu foarte multsad O sa mi aduc aminte toata viata ca mi-am inceput viata sexuala dintr-o promisiunesad! dar insa, nu sunt dezamagita ca mi-am inceput viata sexuala, pentru ca tot cu el sunt nu m-a lasat, nu si-a schimbat comportamentu! dar eu o sa mi aduc mereu amintecrying de "prostia" pe care am facut-o, poate ca trebuia sa mai astept, sau poate ca nu trebuia sa o fac cu elcrying nu jtyucryingast sfaturi de la voi cum sa trec peste, sa nu ma mai gandesc la "promisiune aceea" si mereu sa incep sa bufnesc in planscrying

15 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Spune-mi si mie de ce nu vezi lucrurile bune si le vezi doar pe cele rele? Pai, chiar daca relatia a inceput cu aceasta "promisiune", baiatul cu care esti te-a asteptat 11 luni, ceea ce inseamna ca el a respectat hotararea ta, ca te iubeste.Altii in doua luni ajung la sex si se si despart! Nu a fost neaparat "promisiunea" si a trebuit sa te tii de cuvant. Dupa aproape un an cu un baiat,aveti obiceiuri comune,afinitati,exista dragoste, asta e sigur, altfel te-ai fi despartit si tu de el si el de tine si nu-ti mai tineai "cuvantul". Multe fete isi incep viata sexuala la niste varste foarte fragede si se nenorocesc fara sa stie.La tine,aveai o varsta normala cand s-a intamplat, iubitul tau continua sa fie alaturi de tine, numai tu ai nelinisti si nemultumiri provocate de ideea ta fixa.Eu zic ca esti norocoasa ca s-a intamplat cum s-a intamplat. Uita de ideea cu "promisiunea",daca nu erati facuti unul pentru altul acum tu erai cu alt baiat si el cu alta fata. Bucura-te de fericirea de care vad ca nu esti constienta ca o ai, gandeste-te ca va apartineti unul celuilalt, ca soarta asa a vrut si apreciaza ceea ce ai.Mult noroc!

| mgtow a răspuns:

Da tu ai facut sex ca i-ai promis nu din dragoste si te inteleg incearca sa nu te mai gandesti la greseala pe care ai comis-o si daca nu il prea iubesti atunci spune-i ca nu simti nimic pentru el ca nu se merita sa stai cu cineva daca nu ai nici un sentiment.

| Zenithf a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa te simti fericita si nu suparata ca ai facut asta. Pentru ca esti cu un baiat de treaba, care a stiut sa astepte (11 luni este ceva, mai ales daca el a mai facut-o inainte), pentru ca te iubeste si si tu il iubesti pe el.
Acuma esti nesigura, ti se pare ca ai facut asta de nevoie, nu lasa aceste sentimente sa-ti intunece viata. Gandeste-te cate fete au o experienta si mai rea, si mai dureroasa ca tine.
Mai bine uita-te in viitor, daca veti fi tot impreuna nu se poate sa nu deveniti si mai apropiati si mai indragostiti unul de celalalt.

| SimonaAdina a răspuns:

Nu vreau sa te dezamagesc,dar, fapta este deja consumata si nu mai poti face nimic, nu mai poti da timpul inapoi.Acum trebuie sa te gandesti ce vrei sa faci cu viata ta.Din cate am observat nu esti sigura de sentimentele pe care le ai fata de iubitul tau.Parerea mea este ca ar trebui sa te gandesti serios la ce vrei sa faci cu viata ta si sa incerci sa te gandesti,sa vezi daca il iubesti cu adevarat pe acest baiat cu care esti in prezent, si daca nu il iubesti te sfatuiesc sa il lasi, este cel mai bine si pentru tine si pentru el.Tu trebuie sa ai langa tine un baiat pe care sa il iubesti cu adevarat.Sa fi sigura de sentimentele tale pentru el.Bafta

| TheSpecialOne a răspuns:

Dar care e problema daca ai facut nu inteleg? Ai facut-o, ai facut-o nu ai cum sa dai timpul inapoi, impaca-te cu idea si gata. Daca nu iti place tipul spune-i lui exact ce nu iti place la el si incercati sa rezolvati problema impreuna deoarece daca sunteti impreuna de 1+ ani va cunoasteti...

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Ai spus că o i-ai promis că o s-o faceţi, dar te-ai simţit obligată să-ţi începi viaţa sexuală cu el, sau ai simţit că trebuie să faci asta?
Ai spus că a venit un moment în care ai ştiut că trebuie să te ţii de promisiune, cum ai ştiut asta? A fost ca o reacţie să nu-l pierzi, sau pur şi simplu te-ai decis într-o zi că "trebuie" s-o faci?
Dacă este a doua variantă, atunci nu ai făcut-o cu el doar dintr-o promisiune. Ai făcut-o pentru că ai simţit că este momentul potrivit. Nu ai de ce să-ţi regreţi decizia, mai ales dacă el se comportă la fel, mai ales că a avut răbdare cu tine.
Mi se pare că este un băiat cum puţini mai întâlneşti, aşa ca, nu ştiu... gândeşte-te clar ce vrei să faci în continuare.
Dacă nu-l iubeşti, nu mai sta cu el, nu mai trăi într-o iluzie doar din cauză că ţii la el, sau că ştii că oricum o să fii rănită după aceea.
Dacă nu-ţi înţelegi sentimentele, gândeştele sinceră la ele.pur şi simplu gândeşte-te într-un mod cât mai obiectiv, şi ia o decizie în legătură cu el. Eu cred că ţi-e îţi pare aşa de rău că ţi-ai început viaţa sexuală dintr-o presupusă "promisiune", deoarece nu ştii clar ce sentimente ai pentru el.
Poate cel mai bine ar fi să-ţi iei o scurtă pauză de la el.
Uite, încearcă să stai departe de el timp de o săptămâmă şi gândeşte-te cum te simţi când nu este acolo. Poţi să-i spui că ai nevoie să te gândeşti şi că o să vorbiţi din nou în curând, dar dacă nu vrei să-i spui, inventează ceva, dar chiar nu-ţi recomand asta, pentru că va deveni foarte agitat şi suspicios.
Mai, nu poţi pur si simplu să nu te mai gândeşti la aceea promisiune dacă nu-ţi înţelegi sentimentele. Îmediat ce le vei simţi va fi totul mult mai clar pentru tine.
Dacă nu te gândeşti bine la sentimentele tale şi la ceea ce vrei să faci în continuare, având în vedere că te bufneşte plânsul de fiecare dată când te gândeşti la "promisiune", va veni un moment în care vei exploda şi vei face cel mai crud şi mai nedepret discurs pe care îl vei regreta toată viaţa ta.
Aşa că, ai grijă!
Gândeşte-te bine la ce vrei să faci, ia-ţi o pauză scurtă de la el.şi vezi cum te simţi atunci...şi tind să cred că sentimentele pe care le vei simţii atunci când îl vei revederea vor fi cele mai decisive.
Mult succes! Xd

| DakotaRoyse a răspuns:

Se pare că tu ai fost victima care a făcut ceva împotriva voinţei ei. Asta e, lucrul a fost făcut, nu se mai poate desface. Dar dacă nu regreţi, atunci de ce îţi baţi capul atât de mult? Bucură-te că tipul a aşteptat cât ai cerut tu şi nu s-a schimbat nimic între voi nici după ce aţi făcut-o. E un lucru mare. Gândeşte-te că sunt foarte multe fete în situaţia ta, dar care cu două zile după act, rămân cu ochii-n soare. Tu eşti o norocoasă happy
Chiar atât de rău îţi pare că ai făcut-o? Conta chiar atât de mult pentru tine virginitatea? Dacă de-acum o să îţi aduci aminte că ai făcut-o dintr-o promisiune (pare ciudat, dar e o dovadă că eşti o persoană de încredere, că ţi-ai ţinut promisiunea), o să îţi aminteşti şi că ai făcut-o pentru că n-ai vrut tu să o mai lungeşti, pentru că tot îl placi pe tip, pentru că n-ai putut să-i mai rezişti.
Poate ar trebui să vorbeşti chiar cu el despre asta. Poate el te poate scăpa de această vinovăţie. Oricum, sunt sigură că el simte ceva dacă a aşteptat pentru chestia asta, şi sunteţi împreună de ceva timp happy Poţi vorbi şi cu altcineva, o prietenă bună sau chiar mama, asta dacă ai o relaţie bună cu ea şi ştii că nu o să reacţioneze neplăcut şi chiar să te facă să te simţi şi mai naşpa.

Primul act sexual e întotdeauna ciudat pentru o fată, care cere cât de cât o pregătire sufletească, nu doar fizică. Presupun că tu ai fost pregătită din ambele puncte de vedere, doar că motivul pentru care s-a petrecut ce s-a petrecut, era nepotrivit.
Resemnează-te. S-a petrecut, probabil a fost frumos. Atâta problemă să ai toată viaţa ta. Nu te gândi, pur şi simplu nu te gândi. Uită de acea promisiune, că deh, omu' mai greşeşte din când în când happy

| cccp_4613 a răspuns:

A.xd28.

| Deea2011 a răspuns:

Pai eu cred ca tu trebuie sa fii extrem de sigura ca el te iubeste cu adevarat si ca e nebun dupa tine. Daca el e sincer nu cred ca e vreo problema. Faptul e deja consumat

| Ancutza99lovly a răspuns:

Poi daca nu te-a lasat balta inseamna ca tine mult la tine. deci pretuieste -l! viata nu tine cat vrei tu. deci pretuieste-o si traieste-o din plin!

| Marina011 a răspuns (pentru Ancutza99lovly):

Mersi de sfat am sa ma gandesc la sfatul tau multumesc si sper sa mai vb :X

| Ancutza99lovly a răspuns (pentru Marina011):

Nu ai pentru ce! de asta s-a inventat TPU pentru a ne ajuta si daca ai pana in 15 ani da cu siguranta o sa mai putem vb

| Marina011 a răspuns:

Ce sa ati spun si mie mi s-a intamplat la fel leit ca tine dar... nu stiu daca chiar am facut-o din dragoste eu dar de el nu stiu ce sa zic ...nu stiu nu stiu nu stiu ce sa mai fac simt nevoia sa vb cu cineva va rog imi spuneti si mie ce sa mai fac si la ce sa ma mai gandesc ca numai acolo ma gandesc dati add la cubanessa_fitze si vb acolo va rog :*

| JustMee1 a răspuns:

Pai eu zic sa te gandesti bine la ce simti pentru el cu adevarat... din ce ai spus tu se pare ca el chiar tine la tine, asa ca daca sentimentele sunt reciproce atunci nu ai de ce sa iti faci griji happy

| MyDestiny a răspuns:

Pai...Nici eu nu stiu ce sa spun. Vorbeste cu mama ta, mama trebuie sa stie tot in legatura cu tine mai ales cu viata sexuala...