| Mihaelaa98 a întrebat:

Sora mea are o problema :am 20 de ani sunt cu un baiat de un an si de cateva luni si tot incercam sa facem sex.Eu sunt virgina iar de fiecare data cand ajunge sa o bage tremur toata, ma doare groaznic si nici uda nu sunt.Am incercat preludiu mai lung, chiar si lubrifiant. Imi doresc foarte mult sa fac asta dar daca o baga putin urlu de durere si incep sa plang si ma mai si ustura. Precizez ca sunt extrem de stresata pe tema asta si imi este foarte frica. Vreun sfat ca sa pot trece peste aceste inhibitii?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand luati o pauza mica sa depasesti trauma. Incercati din nou dupa macar 5-6 luni, cand psihicul tau va fi depasit momentul. Cand incercati din nou, folositi prezervativ si lubrifiant, un preludiu potrivit, un loc in care sa te simti foarte confortabil. daca nici atunci nu reusiti, va trebui sa apelezi la un psiholog si un ginecolog, ca inseamna ca truama patita acum a fost prea mare. Este o mare greseala ca dupa un esec sa incerci imediat, intotdeauna trebuie, dupa fiecare esec sa treaca cateva luni, timp in care sa depasesti trauma, altfel trauma se tot agraveaza sia jungi sa nu o mai poti depasi.

17 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este vorba de tine sau de sora ta?

| Mihaelaa98 explică (pentru CristiDinBucuresti):

De sora mea, nu are TPU si m a rugat sa pun eu intrebarea pentru ea

| RAY a răspuns:

Ar fi multe de spus mihaela, poate ca se grabeste el si de asta, daca i face oral inainte de asta sau daca o saruta pe tot corpul, dar asa ca taurul inainte normal ca o doare, nu e relaxata i este frica, are emotii etc

| corbulalbrosu a răspuns:

Ti-am raspuns si indicat singura solutie viabila in astfel de cazuri cu mai multa vreme in urma. Ceea ce trebuie sa intelegi este faptul ca durerea se datoreaza intinderii bruste, peste masura a unor muschi inca rigizi, lipsiti de elasticitate si insuficient relaxati. Intinderea nedureroasa a muschilor vaginali se poate realiza incet, in timp si cu multa munca perseverenta si acest lucru depinde pur si simplu doar de tine. Succes.

| neutrino a răspuns:

Vorbeste si tu cu sora ta.

| minrest a răspuns:

Nu esti pregatita pentru asta, iti doresti foarte mult din cauza unor asteptari gresite, dar corpul respinge. Si ce treaba are problema sorei tale aici?

| Mihaelaa98 explică (pentru minrest):

Este problema surori mele, dar nu are TPU ca sa puna intrebare, asa ca am ajutat o eu

| Florentina9210 a răspuns:

Daca esti stresata incordezi si vaginul si de la asta poate pleca durerea aceea. Incearca sa fii mai relaxata! E ciudat la inceput pana te obisnuiesti. Nici eu nu mi-am inceput viata sexuala, dar stiu ca voi fi destul de bine, deoarece o voi face cu baiatul pe care il iubesc! Asa si tu, daca simti ceva pentru el si el pentru da-i bataie, daca nu, eu zic sa mai astepti. Poate nu esti pregatita psihic.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Bei ceva tare, te aburesti si nu mai simti nimic.

| Rakanishuu a răspuns:

La 20 de ani, nu se pune problema sa nu fie pregatita fizic sau chiar psihic.
Asa este prima data. laughing Fa-l sa te excite mai mult, sa fii mai uda, iar penisul sa intre mai usor.
Daca nu functioneaza sub niciun fel, du-te la ginecolog pentru o dezvirginare chirurgicala. Dupa aceea, va fi totul bine si vei putea face sex linistita. happy

| Holy2010 a răspuns:

La ginecolog ai fost?

| Mihaelaa98 explică (pentru Holy2010):

De ce sa se duca la ginecolog? Cu ce ar ajuta o?

| Holy2010 a răspuns (pentru Mihaelaa98):

Poate are o problema anatomica. Un himen prea rigid.

| Tumi a răspuns:

Nu e vorba de inhibiti...nu ai ce facelaughing asa e prima data... taci si inghitelaughing) plus ca mihaelaa98 nu pare a avea 20 de aniwinking.mai asteapta si tu sa crestiwinking

| Mihaelaa98 explică (pentru Tumi):

Nu e din partea mea intrebarea, este din partea surori mele care nu are TPU.

| Gafar_Merdan_1968 a răspuns:

Pune-l sa te frece cu aia ceva si dupa te exciti si ai sa vrei. daca nu psiholog sau operatie

| Bigirl a răspuns:

Nu te speria happy tocmai frica si faptul ca esti incordata in timpul actului sexual gandindu-te daca doare sau nu te afecteaza si mai tare, te autosugestionezi. in timpul contactului trebuie sa fi total relaxata, sa-ti relaxezi muschii si sa te lasi dusa de val tocmai ca sa simti placerea :-). Try again, bafta!