| Intelligence a întrebat:

Sper sa aveti rabdare sa cititi si sa ma sfauiti, va rog s-o faceti.Ma confrunt cu o criza existentiala, are legatura si cu credinta mea ..deci:.
Am avut o relatie de aproape un 1an.l-am cunoscut pe tip de cand aveam 14 ani(el e mai mare cu 4ani).a fost prima mea iubire si desi nu era de fapt ce credeam mi-a ramas in suflet speranta ca intr-o zi vom fi din nou..ne-am desp de 1 an jumatate.fac 18 in juma de an..si de atunci nu am mai avut nicio relatie, am incercat..de vreo 5 ori, dar n-au fost ce mi-am dorit intotdeauna..mereu ma intorc in trecut, cand ma simt dezamagita de prezent..Stiu ca imi veti spune toti sa las trecutul,l-am lasat, doar ca adanc in inima simt si vreau sa cred ca voi fi cu el, cum am visat ..Chiar nu mai intalnesc niciun baiat care sa-mi placa..Am multi baieti prin preajma care ma plac, dar e sunt sincera c ei, nu ma simt deloc atrasa de ei ..in general sunt o persoana f.sociabila,glumeata,placuta..Simt ca nu am noroc in dragoste pentru ca nu am putut accepta ce mi s-a dat(ceilalti baieti care chiar ar face orice pentru mine).Ce sa fac? ..Ma simt foarte sigura..Eu cred ca totul are legatura cu Dumnezeu. Daca EL vrea..ma va face sa fiu cu fostul, asa cum ar fi trebuit, nu cum a procedat el de faptoh go on. daca vrea EL..il gasesc pe cel care va fi de 10 ori mai bun ca el.
A trecut multa vreme..si-mi veti spune sa am rabdare.Ei bine, nu mai am..Acum 1 an imi spuneam sa am rabdare, dar acum nu mai am, mai ales ca simt ca nici in viitorul apropiat nu voi avea parte de intelegere si iubire asa cum am nevoie.

p.s. : Cred in Dzeu mult..Cred ca tot ce se intampla e dat de el, orice as face eu. daca El s-ar impotrivii.n-as reusii.stiu ca destinul ti-l mai faci si tu, dar eu nu reusesc cu baietii, nu prea intalnesc..nu sunt o persoana dezagreabila la infatisare..MA gandesc ca poate NU merit..sunt f. tulburata.Ce ar trebui sa fac sa merit? Am multe intrebari care sunt constienta ca nu prea au raspunsuri, dar nu stiu cum sa descarc tot ce am adunat si ce simt ca nu mai pot duce..AS VREA SA AUD O SOULTIE..atata tot.
aa da: si fostul pr nu stiu sigr daca m`a inselat.el a sustinut mereu k nu oh go on, zice k nu mai rezista k nu-l credeam nikiodaa cand imi spune ca ma iubeste, la 3 sapt dupa desp se saruta cu altele, apoi la 5 luni a si avut rel sexuale cu altele, cu pers. la care a spus ca nu s-ar intaorce niciodata, el a fost gagicar..si eu i-am cazut cu tronc.a facut multe pentru mine,a plans,a luptat, ba chiar mi-a cunoscut parintii, stiu ca m-a iubit.dar nu stiu de ce n-a mai luptat..ne despart 40 km.a revenit la vechiul el.din printul meu.a devenit cel mai rau exemplu de baiat pe care nu l-as accepta nikiodata..asta e povestea mea..Am gresit CREZAND CA E CEVA, el fiind cu totul altceva..acum stiu ca oamenii nu se schimba..De ce nu`mi moare odata si speranta? ca noi chiar nu mai avem nicio sansa..nu pot zice speranta moare ultima.e ultima de mult..trebuia sa maora de mult.dar de ce n-o face?oh go on

12 răspunsuri:
| lolly a răspuns:

Buna.Iti spun sincer, eu nu cred in Dumnezeu. Daca ar exista de ce crezi ca fix relatile tale, sentimentele tale, ar vrea sa ti le controleze? Nu este El de vina, ci tu.Eu cred ca ai pretentii, asteptari foarte mari din partea presupusilor viitori prieteni.Si de aceea ii vezi inferior, refuzand sa-i accepti.Incearca sa uiti trecutul, timpul nu sta in loc pentru nimeni.Baiatul daca te iubea foarte mult nu avea relatii sexuale dupa 5 luni si in niciun caz nu se saruta cu altele dupa 3 saptamani de la despartire.
Iti trebuie un baiat sentimental, inteligent, sincer si de incredere! Multi vor sa para ceea ce nu sunt, asa ca ai grija in viitor.Nu cauta smecherasi pe care sa-i imblanzesti.Sunt la fel ca felinele,orice felina salbatica crezi ca o poti imblanzi insa instinctele nu dispar niciodata,le are in sange. Daca li se activeaza instinctele,atunci dispare dresatul. Ma rog,sper ca ai inteles unde vroiam sa ajung.Un baiat rau, invatat smecher, tupeist, tot va avea o farama de rautate in el, chiar daca il imblanzesti.Cauta-ti un baiat cuminte care sa-ti aline suferita, care sa te faca fericita.Sa vezi cat de bine o sa-ti fie!

| Intelligence explică:

Nu e doar vba de el.m-am dat cu capul de sus dejaoh go on, nu cred ca as mai accepta sa fiu cu el. spun doar k in inima mi-a ramas tot speranta asta. vreau alt baiat, da nu vine..nu mai am rabdare.cel care sa-mi placa, da fie asa cum mi-am dorit dinotdeauna nu mai vine..si a trecut mult timp..tot asta ma intreb..nu merit?

Răspuns utilizator avertizat
| alkhymeia a răspuns:

Tu iubesti idealul pe care ti l-ai format prin el, nu pe el. iubesti acel "print". el a renuntat, fa si tu asta si o sa gasesti acel "print" pe care il visezi... speranta e pentru cei slabi... si oricum daca va mai fi ceva o data vei fi ranita de cele ce se petrec acum. poate a fost un semn de la Dumnezeul in care crezi, nu te mai intoarce inapoi la ceva ce nu a mers. imi doresc sa fi fericita draga

| Intelligence explică (pentru alkhymeia):

Multumesc frumos.N-am sa ma mai intorc, doar ca nu mai am rabdare sa-l astept pe cel care-mi va place intradevar..nici macar nu mai am speranta ca voi avea parte de asa ceva...asta e durerea mea..Nu merit oare ce-mi doresc?

| alkhymeia a răspuns:

Poate pentru ca astepti prea mult si asta iti face rau, relaxeaza-te, mai uitate in jur, poate nici nu ai observat lucruri frumoase la persoane pentru ca visezi la ceva inexistent

| CrinaCorban a răspuns:

Nu stiu poate pentru ca..........nu treci peste si nu te indragostesti

| IrinaCamelia a răspuns:

Pei din ce reiese tu inca il mai iubesti si normal cum a fost si prima iubire,nu te poti vedea intr-o relatie cu un alt baiat insa din moment ce a-ti avut atat de mult timp impreuna e si normal sa ramui cu amintiri si sa speri ca el va reveni in viata ta,dupa parerea mea eu cred ca si el te iubeste,probabil gelozia si neincredrea ta la ranit asa ca a decis sa nu mai puna suflet,cu tine a fost altfel,sfatul meu este sa cauti adanc in suflet si sa vezi adevarul,daca inca il mai iubesti lupta tu pentru el,arata-i ca intr-adevar iti pasa si ca-l vrei inapoi,nu-l lasa sa plece si sa devina si mai rau,tu probabil i-ai schimbat viata si odata cum pierderea ta a suferit si s-a inchis in el,du-te si cautal,afla de el,intreaba-l cum mai e viata lui, si arata-i ca intr-adevar iti pasa, el atunci o sa vada ca-i esti alaturi si poate o sa redevina persoana care a fost odata insa tu trebuie sa-l ajuti prin sprijinul si atentia ta si daca nu merge poti fi fericita ca nu ai ramas cu indoiala toata viata daca mai simte sau nu ceva pentru tine! Succes:*
P.s:E doar parerea mea, sper sa nu te superi insa eu sunt pe conceptul ca in iubire merita sa lupti pana la capat indiferent de obstacole sau orgoli, daca intr-adevar il iubesti si nici dupa atata timp nu ai putut sa uiti inseamna ca relatia voastra nu trebuie sa se termine atat de repede. :*