| yournameplease a întrebat:

Cum au fost relatiile voastre din adolescenta, cu certuri, razbunari, impacari? Daca unul din parteneri s-a razbunat intr-un mod deloc dragut l-ati iertat si ati trecut peste? Eu nu stiu ce sa fac... Fostul meu prieten cand era cu mine avea un comportament ciudat, nu mai stia ce simte( se plictisise si arata acest lucru dar in acelasi timp nu voia sa rupa relatia), nu ma respecta in ultima vreme (in ultima luna). Motiv pentru care m-am despartit de el. S-a suparat foarte tare si s-a razbunat pe mine spunandu-le colegelor mele de pe fb ca eu le-am vorbit de rau, lucru complet neadevarat. Apele s-au linistit acum. Nu mai vorbim dar cred ca imi poarta ura. Stiu ca normal nu ar trebui sa-mi pese dar eu regret ca m-am despartit de el. Eu am pus si atunci sentimente. Poate se schimba imi pare rau ma simt vinovata. Am calcat de prea multe ori pe demnitatea mea dar cu toate astea ma simt vinovata ca am pus capat. (trebuia sa existe o pauza nu o despartire definitiva dar cu toate astea de mai bine de o luna avea o atitutudine rece si era schimbat nu ne mai puteam intelege si nu voia sa se desparta). Mai am o speranta ca se schimba...(m-am desp de cateva zile).Voi ce ziceti? Ma simt nasol.

Răspuns Câştigător
| mihaelaa18 a răspuns:

Bunahappy
O singura relatie am avut in adolescenta.A fost o relatie frumoasa la inceput, insa pe parcurs au aparut certurile dese.El se schimbase foarte mult, numai era ca la inceput.Imi cerea sa ne despartim, iar peste o zi, doua venea inapoi sa isi ceara scuze pentru ce a facut si sa il iert.Sincer l-am tot iertat mereu, pentru ca l-am iubit enorm si inca il mai iubesc desi numai suntem impreuna si nici nu vom mai fi niciodata.Mi-a gresit mult de tot, dar de fiecare data treceam cu vederea, si s-a invatat si tot imi gresea, pentru ca stia ca il voi ierta cum l-am iertat si pana acum.Eu am avut cel mai mult de suferit de pe urma aceasta,si pe mine m-a durut cel mai mult, ca pe eloh go on... Dupa tot ce am facut pentru el, abia daca mai aud in "buna"de la elwinking.Un lucru e cert, niciodata nu se va schimbahappy
Revenim la problema ta acumbig grinin ce am citit mai sus, sincer nu este frumos ceea ce a facut in legatura cu colegele tale.Nu ar trebui sa se razbune asa.
Te inteleg cum te simti in aceste momente, chiar te inteleg, insa incearca sa fi tare si puternica.Ar trebui sa te gandesti bine daca ar merita sa mai o sansa cu el, s-au nu.Pentru ca nu are rost sa te intorci mereu in acelasi loc, unde stii ca ai de suferit in loc sa fii fericita.Tu iti poti da seama cel mai bine daca se va schimba s-au nu.Mai lasa sa treaca o saptamana cam asa, vezi cum se va comporta cu tine si poti pe urma sa ai o discutie cu el sa vezi daca se mai poate salva ceva s-au nu.
Indiferent de ce va fi, viata trebuie sa mearga inainte, nu inapoihappy
Ai grija de tine, si capul sus indiferent cat de mult doare!

3 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Cred ca e un tip razbunator si ranchiunos, bine c-ai rupt-o cu el.Nu te mai uita in urma, chiar daca ai tinut la el.Lasa pe alta sa-l schimbe, tu gaseste unul gata" schimbat", dragut si amabil care nu face crize de fel.Numai bine, draguta domnisoara.happy

| DanDenisă a răspuns:

In asemenea situatii, ignoranta este solutia. Daca razbunarea este singura lui modalitate este, a ta sa fie ignoranta sau respingerea. Deoarece, o razbunare se uita, dar ignoranta lasa urme. In unele sitatii, de la bun inceput, nu trebuie sa pui atata pasiune, deoarece poti suferi.

| Soophie94 a răspuns:

Un lucru e clar:Nu o sa se schimbe.
Daca ai vrut o pauza, trebuia sa iti explice frumos ca nu vrea, sa vorbiti voi doi, nu sa se razbune.
Eu am o relatie de aproape 3 ani, dar niciodata nu s-a pus problema de razbunare. Ne-am rezolvat problemele intre noi. Nu il ierta, pentru ca va fi la fel. Te pup! Ai grija de tine!