| anonim_4396 a întrebat:

Sper să înţelegeţi ce vreau eu să spun aici.
Pe la începutul lunii septembrie am încercat să-mi încep viaţa sexuală. Nu a fost ceva complet (adică nu a intrat complet, doar "capul", înţelegeţi ce vreau să spun). În septembrie mi-a întârziat menstruaţia 6-7 zile. Imediat după ce s-a terminat perioada asta, am încercat iar. Nici acum nu a fost chiar complet, doar că de data asta parcă a intrat ceva mai mult, dar nu am mai continuat din cauză că durerile erau prea mari şi eram şi foarte încordată şi-mi era frică rău. Menţionez că de ambele dăţi am folosit prezervativ. Întrebarea mea este: e normal să-ţi întârzie menstruaţia după primele contacte sexuale? Dacă da, cam cât? Că, sincer, mi-e foarte frică şi nu ştiu ce să fac...

Răspuns Câştigător
| Alcyon a răspuns:

Poate ca ti-a intarziat menstruatia, fiindca te-ai stresat. Te sfatuiesc sa te relaxezi, ca nu te taie nimeni. Daca ti-e frica, muschii ti se incordeaza, si e si mai rau.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este normal sa-ti intarzie menstruatie dupa primele contacte sexuale daca ai varsta adecvata (peste 17 ani si jumatate) si aceste contacte sexuale nu au fost brutale (viol). Discuta situatia cu ginecologul la care te-ai dus in septembrie, dupa inceperea vietii sexuale sau cu un altul.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sincer, de ce nu te informezi înainte?
La tine este pe fond de stres!
Începerea vieții sexuale nu dereglează menstra.
Pa, pa.

| onasis1961 a răspuns:

Din cauza stresului! Daca a-ti folosit prezervativ stai linistita!

| BassHunter13 a răspuns:

Cand te dezvirginezi si nu te protejezi esti foarte expusa la o sarcina nedorita si multe boli! Dar ai mai avut intarzieri de menstruatie pana acuma, adica pana inaintea actului sexual?

| Danysan a răspuns:

Esti racita sau ai altceva dar ceea ce spui tu e o aiurela. Daca a-ti folosit nu ai cum sa ramai -Mergi totusi la medic e posibil sa ai altceva daca ai tulburari de menstruatie.

| MiruD a răspuns:

Pana la varsta de 18 ani e normal sa ai un ciclu neregulat, dar nu din cauza actului sexual. Nu trebuie sa iti fie frica, fii relaxata si totul va merge ca pe roate happy