| elenaioanaapostol a întrebat:

Am avut primul contact sexual acum aproape 2 saptamani, am folosit prezervativ și totul a fost bine, nu au existat scurgeri sau altceva, la celelalte contacte sexuale la fel, am tot verificat si, cel puțin din ce am observat noi, a fost totul bine.
După calendarul menstruariei șansele de sarcina erau reduse, ovulatia avusese loc în urma cu aprox. 3 zile. Mentionez ca menstruatia mea este neregulată, rareori mi-a venit la timp, însă sunt îngrijorată deoarece a întârziat 4 zile. Credeti ca poate fi vorba de o sarcina, sau este normal ca aceasta sa întârzie după primul contact sexual. Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care actul sexual de dezvirginare si cele ulterioare s-au desfasurat in cele mai bune conditii si de fiecare data prezervativul folosit a ramas intreg si intact, se poate afirma fara nicio retinere ca in aceste conditii a fost cu totul IMPOSIBIL sa poata sa apara o sarcina nedorita, indiferent in care moment al ciclului menstrual a fost/este intretinut actul sexua, adica chiar si in perioada fertila a ciclului. Acesta este de fapt rostul si rolul prezervativului, cel de a oferi posibilitatea ca actul sexual sa fie intretinut in orice perioada/etapa a ciclului menstrual.
Fiindca ai mentionat faptul ca : '' menstruatia (de fapt CICLUL MENSTRUAL) mea este neregulată, rareori mi-a venit la timp, însă sunt îngrijorată deoarece a întârziat 4 zile.'' este cazul sa NU ai nici cea mai mica ingrijorare. fiindca exista posibilitatea ca in cazul fiecarui ciclu menstrual lungimea ciclului ca numar de zile sa fie mai mic sau mai mare cu un anumit numar de zile, al carui ordin de marime este imposibil de anticipat. Cele 4 zile amintite NU reprezinta ''intarziere'' ci pur si simplu sunt zilele cu care pana in acest moment, actualul ciclu menstrual este mai lung fata de cel/cele anterioare. Astfel de ''intarzieri'' sunt apreciate ca fiind cat se poate... ''de normale'' sa se produca din cand in cand sau de fiecare data.
In cazul ciclului menstrual neregulat sau dereglat, este cu totul INUTIL, ILOGIC si lipsit de sens, sa fie folosita aplicatia existenta pe telefon, numit ''calendar menstrual'' fiindca datele oferite sunt in proportie de peste 85-95% false, eronate, incorecte. Fiindca aplicatia in loc sa fie de vreun ajutor, mai degraba te va incurca prin informatiile oferite care in realitate sunt complet eronate, in astfel de cazuri este recomandat si indicat sa-l stergi. Multa sanatate!

| elenaioanaapostol explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc din suflet! Intr-adevar, aplicația chiar nu o voi mai folosi. Dar mai am o intrebare, daca se poate. Cat este normal sa "întârzie" menstruatia, astfel încât să nu fie probleme sau o posibilă sarcina? Multumesc din nou!

7 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca zici ca ati folosit prezervativul si totul a fost ok. nu prea exista sanse de sarcina.
O cauza pentru intarziere ar putea sa fie faptul ca poate s-a dereglat putin din cauza primului contact sexual. Alta cauza ar putea sa fie stresul. Totul este bine, relaxeaza-te big grin

| Stegman a răspuns:

Nu exista sanse s fii gravida daca prezervativul a fost folosit corect.

| elenaioanaapostol explică (pentru Stegman):

Multumesc mult!

| elenaioanaapostol explică (pentru Stegman):

Mersiii

| Rynocher a răspuns:

Daca ai dereglaj de menstruatie, iti recomand sa mergi la genicelog si o sa iti recomande anticonceptionale(ex Yasmin). Primesc funda?