| anonim_4396 a întrebat:

Sper sa nu fiu judecata pentru aceasta intrebare. Am avut un singur iubit pana acum. Am 20 de ani si de un an si doua luni sunt intr-o relatie cu un baiat rrom de la mine din sat. In ultimele luni relatia e cam rece ca eu am plecat la facultate si el a ramas in sat, sa munceasca. E putin mai mare ca mine, are 24. Ideea e ca e foarte gelos, nu vrea sa ies in oras cu noii colegi daca sunt si baieti acolo. Ma controlează ce fac etc.
Ideea e ca m-as desparti de el, insa mi-a placut de el asa de mult incat oricare alt baiat de la facultate sau cămin mi se pare mult sub nivelul lui. Si daca ma uit la altul, ala trebuie sa semene cu el. Noi acum ne vedem doar in weekend. El vrea sa renunt la facultate
Ce sa fac? O fi poate de vina lipsa mea de experiență, dar chiar nu voiam sa sar din floare in floare si pana la 19 ani nu am fost cu niciun baiat.

24 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Lasa ţiganu ca ala e bun pentru haimanaua lui

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Halele maica sfanta cum indraznesti sa spui ca un student care urmeaza cursuriile unei facultati este mai prejos decat un tigan analfabet fara scoala taran?

| RAY a răspuns:

Il iubesti,faza e ca acest om are multe nesigurante,plus ca nu are incredere in tine, iar asta se numeste relatie toxica, nu il compara cu alti, fiecare e diferit in felul lui, poate a suferit in trecut iar acum are mecanisme de aparare care il apara de suferinte https://cabinetclaudiumanea.ro/mecanisme-aparare/
dar tu iai fost fidela 100%? sincer?

| SelenaBoehm a răspuns (pentru RAY):

Da. E primul si singurul meu iubit. Daca e sa ma despart de el, asta e. Dar de inselat nu il voi insela vreodata

| Violleta2022 a răspuns:

Sa nu renunti al facultate si la viitorul tau din cauza unui baiat, in special din cauza geloziei unui baiat.
Prietenii vin si pleaca, la fel va fi si cu romul asta!
Vez-ti de facultatea ta si cauta-ti un baita acolo, evitand sa te ami vezi cu romul asta gelos, ca te va umple de vanatai si te va face sluga lui, in satra, daca te supui lui si renunti la facultate.

| corbulalbrosu a răspuns:

Renuntarea la facultate ar reprezenta cea mai mare greseala a vietii tale. Termina ceea ce ai inceput, nu te lasa influentata. Sa ai parte de succes... in viata!

| sofisis a răspuns:

Nu este o relatie sanatoasa pentru tine. Este foarte egoist si nu te va lasa niciodata sa avansezi in viata cu adevarat. Faptul ca vrea ca tu sa renunti la facultate pentru ca e el nesigur si gelos, mie mi se pare o nesimtire crasa din partea lui, egoism si lipsa de respect.
Cand iubesti un om il incurajezi, nu incerci sa il tii inchis.
Nu face prostia sa renunti la studii pentru el. O sa regreti!

| SG1995 a răspuns:

Dă-i papuci, un om care încearcă să tragă înapoi nu te iubește, dacă te iubea avea încredere în tine.

| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

Prostie mai mare n-am citit.

| Emma30555 a răspuns:

Ai 20 de ani și abia acum începi sa cunoști viata cu adevărat, e important sa ți faci studiile, sa ți faci noi prieteni, iubitul tău vrea sa te tina la nivelul lui și sa nu evoluezi de teama sa nu te piardă. Decât sa cobori tu la nivelul lui mai bine ar urca el, adică sa facă și el o facultate, sa cunoască alți oameni etc. Gelozia nu e buna, tu ești atașată de el și probabil ți e greu sa faci fața schimbărilor, dar dacă treci de pragul asta va fi în câștig pentru tine. Și dacă vei avea alt iubit, nu i nimic, asta nu te face sa umbli din floare în floare, e cursul firesc al vieții, sunt doar niște prejudecăți.

| Nemessys a răspuns:

Ideea este ca tu deja ai pornit pe un drum din care. da, mai poti da inapoi insa gandeste-te ca nu iti aduce nimic benefic. Ai inceput o facultate pentru ca tu-ti doresti ceva mai mult, iti doresti sa evoluezi pe plan profesional si sa ai o cariera de succes! Spre deosebire de el, tu vrei sa ajungi undeva. Din pacate, el avand 24 de ani, este destul de limitat, adica se limiteaza numai la satul ala si atat, nu-si doreste sa evolueze. Cam asta este problema la voi. Tu vrei sa evoluezi, el nu si din cauza asta te trage in jos, pe ideea ca,, hai lasa ca ce-ti trebuie tie facultate, stai aici cu mine". Gandeste-te foarte bine la un anumit lucru. Daca tu renunti la facultate si ramai acolo? Si la un moment dat ajungi sa te casatoresti cu el iar apoi sa regreti? Si dupa o sa-ti para rau ca ai renuntat la facultate si ca intr-un fel o sa depinzi de el.
Chiar pare el genul ala de baiat PERFECT? Cu care chiar merita sa-ti strici viitorul pentru el? Ba. eu de as fi in locul lui te-as sustine cu toata inima mea, nu m-ar interesa ca ne vedem doar in weekend dar stiu ca daca pleci acolo pleci pentru binele si evolutia ta. Nu mi-ar pasa deloc. Si ca dupa am avea un viitor mai bun mutandu-ne amandoi la oras si castigandu-ne painea.
La facultate, tu macar poti intalni un baiat care are aceeasi pasiune ca tine, care vrea sa faca acelasi lucru ca tine, sa evolueze si sa lucreze in domeniul respectiv si cu care poti duce o viata buna din multe puncte de vedere.

| Goete a răspuns:

Nu renunta la facultate.
Daca te desparti de el, te faci pe tine sa suferi... cat despre "nivelul lui" - sunt convins ca nici unul din baietii de la facultate nu sunt la nivelul lui. Nici tu, altfel ai fi ramas in sat la munca

| ancaval a răspuns:

Despărțire, urgent.

| CleanHeart a răspuns:

Eu nu judec pe nimeni dar esti prea indragostita si asta te face sa fii oarba, omul asta iti distruge sansa de a te dezvolta si a deveni cineva in viata, sa nu te lasi de facultate fată. Cat despre gelozie de asta extrema nu-mi miroase a bine pe viitor, e strict treaba ta daca vrei sa te complaci ca multe altele prinse in situatii de genul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"nu vrea sa ies in oras cu noii colegi daca sunt si baieti acolo. Ma controlează ce fac etc." - nu vad ceva greșit în a-ți interzice să ieși cu alți baieti, ce să faci tu acolo? Un tip știe mai bine ca tine ce e in mintea altora. Nu exista prietenie între un băiat și o fata, chiar daca nu vrei intenționat să l înșeli nu se știe niciodată dacă cazi în plasa altuia.
Legat că ești la facultate și el lucrează, nu o sa dureze mult până o sa te lovească hipergamia, adică te despărți de el pentru că nu e la nivelul tau de salarii. Nu că ar lipsi ceva în relație. Fa ce vrei, oricum o singura șansă o sa ai la un tip care chiar tine la tine, daca o s o risipești te vei trezi despărțiră de el și traganduti-o cu alții la fel că el pentru că te a imprintat sexual. Ba eu cred că vrei sa sari din floare in floare.

| SelenaBoehm a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum adica m-a imprintat? Cred ca inteleg ce vrei sa zici, dar...

| Vikaa a răspuns:

Draga mea, care e gradul tau de inferioritate si chiar cu un cioroi te-ai gasit, i-ati un roman sau orice alta natie.
De baieti ai timp, stai linistita, gasesti in facultate cu duiumu.Cu o persoana geloasa niciodata nu vei face casa vreodata.

| SelenaBoehm a răspuns (pentru Vikaa):

Nu ma intereseaza nimeni de la facultate. Nu mai mult ca un prieten. Sunt plictisitori toti

| Vikaa a răspuns (pentru SelenaBoehm):

Poti de la alte facultati, dar daca iti place sa stai la oale, in loc sa iti faci o cariera, n-ai de ales, fa ce vrei si o sa ai de suferit.

| Rux04 a răspuns:

Bună. Te sfătuiesc să te desparți de el.,, Ideea e ca e foarte gelos, nu vrea sa ies in oras cu noii colegi daca sunt si baieti acolo. Ma controlează ce fac etc.". Dacă te vei muta cândva cu el există riscul să te bată din cauza geloziei. Gelozia este o boala grava.

| Alexandru250201 a răspuns:

In locul tau il paraseam de la prima data ca nu te lasa sa iesi in oras si mai ales si de faptul ca spune sa renunt la faculta e prea de tot

| bbobo22 a răspuns:

Este normal sa fie gelos in situatia voastra. Dar din pacate asta nu este o dovada de dragoste din partea lui ci doar o dovada de egoism si frica. Daca te iubeste cu adevarat ar trebui sa faca toate eforturile sa ajunga si el cel putin la nivelul tau de educatie. Daca si tu il iubesti ar trebui sa-l incurajezi in directia asta. Altfel din pacate relatia voastra nu va putea avea nici un viitor. Ar fi o prostie imensa din partea ta ca tu sa renunti la scoala pentru a te cobora la nivelul lui, doar pentru ca el este lenes si/sau incapabil de mai mult in viata.

| Laura8963 a răspuns:

E mult prea nesigur pe el. Urmând o facultate vei avea alte opriuni(mult mai multe) decât el. Frustrările vor creste și in final vor apărea certuri etc și o sa va despărțiți. Așa ca mai bine mai curând faceți pasul asta!

| santamodernartmd a răspuns:

Mai bine despartitiva, sa nu ajunga sa te tina cu forta in casa!