| ZqTer a întrebat:

Spuneti-mi si mie ce sa fac sa fac fata unei situatii ma refer la prietena mea nu vreau sa ii fac rau, dar spuneti-mi cum sa fac fata sa nu ma mai consum...deci,

ea are voie sa imi scoata ochii eu nu, ea imi poate reaminti ceva urat ce am facut in trecut eu nu se supara, cand am dreptate nu o recunoaste, spune unele lucruri intentionat sa ma raneasca si stiu asta ca mi-a spus ea, nu o mai inteleg ce ar putea rezolva cu asta, vreau sa comunicam normal, sa ne rezolvam problemele normal si cu calm, m`am saturat de reprosuri, scosu ochiilor, jigniri si altele. e total aiurea si ma stoarce de puteri, ma usuca. Faza e ca cand ne merge bine ne merge lumea e invidioasa ne iubim, cand ne certam e iadul pe pamant.

Ajutati`ma si pe mine cu unele sfaturi ea le primeste ca e fata are prietene, eu nu am cui sa spun ce am pe sufletma inchid in mine si nu imi place

1 răspuns:
| Mao a răspuns:

Nu am înţeles niciodată treaba cu reproşurile. Eu nu am simţit niciodată nevoia să spun "Tu vorbeşti? Uite ce ai făcut atunci... ". Atunci e trecutul. Acum e prezentul, şi prezentul contează. Ai încercat să o întrebi pe prietena ta de ce te jigneşte, de ce îţi reproşează chestii? De ce e ea într-o relaţie dacă nu e fericită? Pentru că asta e. Eu aşa văd lucrurile. Când eşti într-o relaţie cu o persoană pe care o iubeşti, nu simţi nevoia să reproşezi, să îi spui cât de urât s-a comportat jignind-o. Nu face altceva decât să te îndepărteze de ea. I-ai spus că tu eşti tu, nu eşti cine vrea ea să fii, nu eşti ideea pe care i-au dat-o alţii despre iubitul perfect? Era o vorbă "Când eşti într-o relaţie, şi nu numai, nu accepţi defectele celuilalt, le iubeşti".
Poate prietenele ei îi dau impresii greşite, îi spun "uite cum se comporta al meu.", iar ea se aşteaptă de la tine să fii la fel, tocmai pentru că amicele ei sunt "fericite şi se simt iubite".
Vezi şi tu cum reacţionează dacă îi spui "ori mă accepţi pentru cine sunt, fără niciun reproş, ori ne despărţim". Poate fi orgolioasă şi prostuţă şi să pară indiferentă, sau să îţi arate că îi pasă cu adevărat şi să reacţioneze la asta, dar nu o mai lăsa să te rănească, nu ajungi nicăieri cu asta.