| anonim_4396 a întrebat:

Spuneti-mi va rog, credeti in ceva de genul "legatul cucnunii"sau mai stiu eu? am 22 de ani si inca nu amo relatie stabila, sunt destul de draguta si nici nu am caracter complicat, ultimul meu prieten a spus ca sunt ideala pentru casatorie, dar, vrea sa mai zburde. am obosit daca sincer de asa ceva, nu stiu ce sa fac... poate ma auta-ti voi cu vreun sfat;(

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti o femeie ideala pentru casnicie la varsta la care nici un barbat nu-si doreste casnicie. Asta este problema ta. Esti inca la varsta la care iti poti cladi o cariera si la care te poti distra. Astea sunt prioritatile momentului, nu o casnicie. Tu esti, probabil, dornica sa te mariti si asta, evident, alunga tinerii de varsta ta. Incearca fie sa te comporti conform varstei, fie sa iti gasesti un barbat ceva mai in varsta (4-5 ani), care sa aiba aceleasi prioritati.

greece12
| greece12 a răspuns:

Of!
Draga mea,nu te gandi la " cununii legate" si alti cai verzi de acelasi gen!
E o mare prostie,explicatia ieftina pe care ti-o poate da numai o persoana lipsita de cultura,cu studii scurte si ineficiente,e o inselatorie,o poveste de adormit copii,doar ca sa ai un raspuns,o explicatie la problema ta.
Sa incerc sa-ti explic unde ar putea exista o problema, in povestea ta.
Nu stiu in ce mediu traiesti si nici cum ai crescut si ai fost educata, dar la 22 de ani nu ai nici un fel de problema,nici macar ceasul biologic nu-ti bate sa-ti spuna ca ai intarziat si nu mai poti avea copii! Nici pomeneala sa te gandesti,deci,ca te-au luat anii,ca ti-a "trecut" vremea!
Esti la o varsta extraordinara si ultimul tau prieten gandea bine cand vroia sa "mai zburde",asta ar trebui sa faci si tu,sa zburzi!
Ideea sa te casatoresti,sa te vezi la "casa ta" a devenit pentru tine un scop in viata,nu-ti mai traiesti viata,pur si simplu,te invarti de colo,colo,necajita ca uite ce ghinion ai,doar s-au maritat atatea,tu de ce n-ai "noroc"!
Nu e un "noroc" sa ai o verigheta pe deget,sa-ti schimbi numele si sa te pui la dispozitia unui barbat,a oricarui barbat cam cum ai tu dispozitie acum! Casatoria nu e un motiv de lauda sau ingamfare,nu e un concurs cu premiu pe care trebuie sa-l castigi!
Cei din jurul tau simt incapatanarea ta muta si obsesia ta sa te mariti si dispar!
Nimeni nu iese in lume cu dispozitia declarata "in seara asta ma insor"!
Fii mai degajata,uita de subiectul "casatorie",gaseste-ti un baiat pe care sa-l iubesti cu adevarat si totul se va petrece la timpul lui!
Traieste-ti tineretea si varsta pe care o ai,musca din viata cu pofta, ca dintr-un mar si nu te grabi sa intri la stapan!
Cu cat te incapatanezi sa te mariti sau sa ai o relatie stabila,cu atat mai mult te vor ocoli ceilalti,pentru ca prea alergi dupa lucrurile astea,nu le lasi sa vina ele la tine,firesc si natural!
Imi dai senzatia ca imediat cum cunosti un baiat,deja te vezi in rochie de mireasa! Baietii,barbatii,ma rog,simt de la distanta "capastrul" si dispar urgent!
Impune-ti sa uiti de relatii stabile,iesi sa te distrezi,sa cunosti lume,invata sa compari gesturi si cuvinte,invata cum sa ii atragi pe cei din jur,vezi ce fac ceilalti,observand atent lumea din jurul tau iti modifici esential comportamentul si ideile,adapteaza-te!
Nu te lasa obsedata de idei negative, iesi tanara si nepasatoare in lume si traieste-ti viata cu adevarat!
Daca reusesti sa faci lucrul asta si sa ramai asa, ai toate sansele sa ajungi acolo unde vrei fara sa-ti dai seama!
Mult noroc!

| EnvyU a răspuns:

Eu unul nu inteleg ce anume vrei? sa iti cauti pe cineva care vrea sa se casatoreasca? lol

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cand aveam 22 de ani eram singur, nu imi trebuiau fete, plictisit de relatii. nu inteleg de ce se omoara lumea dupa un rahat de relatie. iti poti ocupa timpul cu alte chestii mai faine. vorba lui dede, ar trebui sa inveti pentru sesiune nu sa visezi la feti frumosi cu nunta. denaturarea feminina devine mai accentuata cu timpul...

| Dede1 a răspuns:

Iti trebuie cununie la varsta ta? Altii la varsta ta invatata de lesina.