| moloton99 a întrebat:

Am asa o intrebare la ce virsta e bine sa ai relatii sexuale? big grin

3 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Dacă eşti fată, vârsta recomandată ar fi 17-18 ani. De ce 17-18 ani şi nu mai devreme?
1. Pentru că începerea sexuală de la o vârstă mai fragedă favorizează riscul apariţiei cancerului de col uterin.
2. Pentru că nefiind informată despre riscurile actului sexual neprotejat, poţi contacta o BTS (boală cu transmitere sexuală), sau te poţi alege cu o sarcină nedorită.
3. Pentru că, de asemenea; nefiind informată despre metodele contraceptive, ai putea să foloseşti unele metode ineficiente şi eronate precum: coitus interruptus (metoda coitului întrerupt), metoda calendarului, a temperaturii bazale, etc.
Viaţa sexuală se începe atunci când crezi că eşti destul de pregătită din absolut toate punctele de vedere.
Trebuie să ţii cont de faptul că prezervativul nu trebuie uitat nici măcar o singură dată, pentru că AC(anticoncepţionalele) te feresc de o sarcină nedorită, însă nu şi de o BTS.
De asemenea, trebuie să iei la cunoştinţă şi faptul că pastila de a II-a zi( contracepţia de urgenţă), nu este o soluţie favorabilă, întrucât urmările administrării ei pot fi crunte.
Şi nu în ultimul rând, pentru a evita/atenua durerea la primul contact sexual, este necesar preludiul şi, de ce nu, şi un lubrifiant pe bază de apă, care te ajută şi să previi ruperea prezervativului facilitând actul sexual.
Baftă!

| Doηηa a răspuns:

În jur de 17-18 ani!puppy dog eyes

| stefana21 a răspuns:

In medie, adolescentii isi incep viata sexuala in jurul varstei de 15-16 ani. Unii spun ca e bine la 18 ani, altii spun doar dupa casatorie...parerile sunt impartite. Dar parerea mea este ca fiecare trebuie sa inceapa cand chiar se simte pregatit/a (SI NU OBLIGAT/A!) si daca relatia cu baiatul sau fata a trecut "testul timpului". blushing