| Calin58927 a întrebat:

Stiu ca este greu sa ma las de adicția de masturbare. Am înțeles ca nu pot sa ma las dintr-o data și ca trebuie încetul cu încetul sa ma las adică o fac la 2 zile iar după la 4 iar după la 7 zile și tot asa. Dar exista oameni care s-au lăsat dintr-o data. Bineînțeles ca o sa fac exerciții o sa ma rog ca sa nu mai îmi vina pofta. Exista?

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Eu am renuntat brusc si cred ca e mult mai bine.Am constientizar ca inaintea lui Dumnezeu nu e un lucru bun si m- am rugat sa ma curateasca cu sangele lui Iisus Hristos de aceasta dependenta, nu am mai simtit nici nevoia de a o mai face si m-am simtit cu constiinta elibersta de vinovatia continua de dinainte.

| doctorandus a răspuns (pentru ania):

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori pe zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| Violleta2022 a răspuns:

Sigura ca poti sa te lasi dintr-o data, trebuind doar sa-ti impui, chiar este indicat sa faci asta, ca altfel iar stai toata ziua cu mana pe el si-l freci.

| doctorandus a răspuns:

Eu nu am negat ca exista oameni cu tulburare obsesiv-compulsiva care vor sa se masturbeze tot timpul, la fel cum exista oameni care ar vrea sa manance tot timpul, fara ca asta sa insemne ca a manca de trei ori pe zi ar fi ceva anormal. Atat ca in cazul alora problema nu e masturbarea in sine, ci tulburarea obsesiv-compulsiva, care poate impinge la tot felul de comportamente ciudate, de ex. sa te speli pe maini din cinci in cinci minute, sa speli chiuveta din bucatarie doua ore in fiecare zi sau sa mirosi pantofii musafirilor care se descalta la usa. Nu masturbarea produce tulburarea obsesiv-compulsiva, ci tulburarea obsesiv-compulsiva poate produce masturbare excesiva. Tu ai pus caruta-naintea boilor si crezi ca masturbarea cauzeaza boli mintale. Pai daca ar fi asa ar fi mai multi oameni internati permanent in spitale decat oameni care sa stea in afara spitalelor. Ca 97% din barbati si 80% din femei s-au masturbat sau se masturbeaza si n-a dat boala-n ei din motivul asta. Asta e ce spune logica si statistica, dar tu esti certat atat cu logica cat si cu statisticile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare o prostie, daca te lași te lași de tot.
Pentru că așa mai mult rău îți faci. Îți faci un jurnal in care îți numerotezi fiecare zi parcursa, sa te lași de masturbare e ușor, mai greu este sa te lași de sex. Adică să refuzi sa faci sex, chiar daca ai ocazia cu o persoana de care ești atras. Atunci poți spune că și depășit aceasta adicție.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu există vreo luare de poziție oficială a Organizației Mondiale a Sănătății, Asociației Medicale Americane, Asociației Psihiatrice Americane, Cochrane sau Asociației Psihologice Americane din care să rezulte că adicția de sex/porno/masturbare ar fi un diagnostic valabil.

Răspuns utilizator avertizat
| FantasyBoy a răspuns:

Abstinenta e problema, nu masturbarea! Nu s-a imbolnavit nimeni d ela masturbare, dar de la abstinenta, da...