| annka a întrebat:

Stiu ca suna ciudat, dar nu prea stiu cum sa ma comport cu prietenul meu(este cu 2 ani mai mic ca mine). Nu ma deranjeaza diferenta de varsta(eu am 19ani iar el 17), dar cateodata ori e prea matur ori e prea copil si ma deruteaza. nu stiu daca trebuie sa ma "pun la mintea lui" sau sa fiu eu cea matura si sa las de la mine.

3 răspunsuri:
| Dominicc a răspuns:

Ar cam trebui sa vorbesti cu el despre asta. Sa-i spui. bai, eu nu pot avea mereu rabdare in a iti intelege intentile, ori copil ori baiat care stie ce vrea.

Dar toti avem momente cand suntem copii sau seriosii sau alte feluri de comportament. Nimeni nu e asa matur in toate momentele, unii cedeaza altii plang altii rad altii se distreaza.

Depinde de el. Se simte bine cu tine pentru ca poate tu stii ce vrei de la viata, el poate e inca nehotarat. Asta te deriteaza.

Nu e ca iti pui mintea sau tte cobori la gandirea lui, daca faci asta e posibil sa te prostesti singura!

Mai bine vedeti de principile tale si dai inainte. Daca va intelege ca tu esti cu capul pe umeri se va ridica la standardu tau de a gandi mai profund si va lasa joaca. Daca nu, inseamna ca nu poate. Da posibil sa poata, de ce nu?!

Stiu cum e cand incerci sa faci pe cineva sa fie macar mai apropiat in gandire ca tine, dar iti spun sincer, deseori e foarte greu sa faci "baza" asta. Apoi totul poate fi frumos.

| lia a răspuns:

Nu stiu cat de matura poti fi tu la 19 ani, fara suparare. Eu cred ca trebuie sa fii tu insati, fara sa te gandesti prea mult la personalitatea lui. Este normal sa nu fie constant. Nu cred ca aveti probleme grave de rezolvat, momentan. Asa cum tu simti nevoia sa fii alintata, asa simte si el nevoia, uneori, sa petreaca ore in sir jucand "Need for speed", sau mai stiu eu ce alt joc (am dat un exemplu, nu stiu ce copilarii face). Nu trebuie sa te "pui la mintea lui" si nici sa lasi de la tine. Singurul lucru pe care-l poti face este sa realizezi daca poti avea rabdare cu el si il poti accepta asa cum este, sau nu.

| annka explică:

Recunosc ca nu sunt cea mai matura fata de 19 ani, dar sunt momente in care se supara pe niste motive puerile si atunci chiar nu stiu cum sa reactionez, ce sa'i zic. :-