| Sofia211 a întrebat:

Stiu ca suna penibil. Insa mi am facut 3 teste, toate negative, asta la aproape 1 luna dupa contactul sexual.Mai sunt sanse sa fiu gravida?
Vreau sa ma lamuresc complet, deoarece tot aud pareri pro si contra!

Răspuns Câştigător
| rvsmady a răspuns:

Buna. Eu nu cred ca mai este posibil. Parerea mea. Avand in vedere ca ovulatia ai avut-o in 30 iulie iar testele le-ai facut acum o saptamana, e destul timp iar daca exista o sarcina in cel putin unul din acele teste iti iesea pozitiv. Toate cele bune.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

În 2% din sarcini testul este negativ o perioada lunga, chiar toata sarcina. Testul de sarcina este o analiza orientativa, niciodata definitiva.

| Sofia211 explică (pentru Brigaela):

In cazul meu poate fi vorba despre o sarcina? Tinand cont ca mi a venit si menstruatia la timp? Plus ca nu prezint simptome, decat o usoara balonare

| Brigaela a răspuns (pentru Sofia211):

Simptome nu au peste 60% din femei, asta chiar nu e un argument/. O menstruatie regulata si perfect normala e un argument puternic, dar nu imbatabil. NU poti sti fara vizita la ginecolog, asa ca ar fi bine sa iti faci programare cat mai repede. Niciodata nu strica o consultatie ginecologica, chiar daca ai mai facut una foarte de curand, nu e rau sa mai mergi o data, sa excluzi cu certitudine sarcina.

| corbulalbrosu a răspuns:

Singurul test de sarcina al carui rezultat nu poate fi NICIODATA gresit este cel pe baza analizei de sange efectuat intr-un laborator de analize medicale.In concluzie pentru a fi 100% convinsa de existenta sau lipsa in organismul tau a hormonul de sarcina hCG (CARE ESTE PRODUS DOAR DE PLACENTA), o poti afla doar pe baza analizei de sange facuta intr-un laborator de analize medicale al carui rezultat INTOTDEAUNA ESTE GARANTAT ca fiind CORECT/VALID in proportie de peste 98% si fara nicio posibilitate de interpretare ulterioara. Procedand astfel vei scapa definitiv de stresul ce nu-ti da pace in ulima vreme. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Daca testele de sarcina au fost facute la o luna dupa actul sexual si au iesit negative, inseamna ca nu esti gravida.

| catablondu a răspuns:

Buna, sanse exista, dar putine. E posibil ca testele sa nu fie sufficient de clare. Daca simti diferente gen rau dimineata, mici schimbari in organism, somnolenta, stari de lesin etc, recomand un ecograf. Seara frumoasa.

| Sofia211 explică (pentru catablondu):

Nu ma simt decat balonata.Insa asta e posibil sa fie din cauza ca am o anexita de ceva vreme. Cred ca testul ar trebui sa fie corect pentru ca ovulatia mea s-a produs in luna iulie pe 30 ..astazi fiind 3 septembrie.a trecut ceva vreme.Iar eu am facut testele saptamana asta ..Toate fiind negative.

| catablondu a răspuns (pentru Sofia211):

Buna din nou, da, e posibil sa nu reflecte realitatea. Nu putem vorbi de o irelevanta pe toata durata sarcinii dar e posibil ca pana la maxim 2 luni de sarcina sa nu fie vizibila diferenta pe test.

| qCrazyMan a răspuns:

Mai bine du-te la un ginecolog si rezolvi treaba big grin