| Sara2 a întrebat:

Sunt 2 luni de cand eu si prietenul meu nu mai facem sex, deoarece eu stau cu gandul non stop ca as putea ramane insarcinata, lui ii vine foarte greu sa accepte prezervativul, in aceste 2 luni am facut sex odata cu prezervativ, el sustine ca ala nu este sex, ca nu e normal sa il folosim, eu in urma cu 2 luni am renuntat la anticonceptionale din cauza problemelor de sanatate, el acum crede ca eu fac sex cu altu, ce am putea face?

6 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

E absurd si de un egoism rar acest prieten al tau!
Se gandeste numai la satisfactia personala si te jigneste ingrozitor,cum adica "ala nu e sex",te-ai oferit,te-ai daruit,a facut ce-a facut si nu e sex?
Plus ca e si inconstient,fara anticonceptionale,fara nici o protectie,te va distruge in pastile de-a doua zi,iti va distruge sanatatea si sistemul hormonal! Sau,si mai rau,te vei trezi in fata unui avort iminent sau a unei nasteri!
Si e asa lipsit de scrupule ca te si acuza!
Eu,l-as lasa.Tu,il iubesti,va trebui sa-i faci educatie sexuala,de fapt,educatie in general.
Banuiesc ca ati discutat de o mie de ori pe tema asta,ei,mai discutati inca o data.
Explica-i ca sexul nu e numai placere,implica si o mare doza de luciditate,de responsabilitate.
Prezervativele exista intr-o gama enorma,pentru toate gusturile. Evitati boli,sarcini nedorite,va pastrati sanatosi si... faceti sex!
Explica-i ca si tu il doresti mult,dar nu accepti nesiguranta variantei propuse de el,asa ca va trebui sa accepte conditiile tale!
Daca nu, sa se duca unde s-a mai dus, in aceste doua luni.
Ca sa nu-i ramai datoare.
Mult noroc!

| foxi a răspuns:

Daca nu accepta prezervativul...eu as renunta la relatie, data fiind situatia!

| BaiatulAnonim a răspuns:

Ar trebui sa ii zici prietenului tau sa renunte la fiţele astea de Dorobanti caci din cate vad eu cam da dovada de inconstienta. Nu ii prea pasa daca ramai insarcinata sau nu, el nu intelege ca metoda calendarului mai da si rateuri, fata putand sa aiba un ciclu neregulat. Nu folosi prezervative pentru femei, alea is ca si cum ti-ai pune o punga in sex, obliga-l pe el sa foloseasca prezervative (slava domnului o facut durex prezervative cu latex mai subtire pentru "senzatii tari", intr-o cutie galbena parca, deci sa lase mofturile astea). Plus ca in timpul actului sexual neprotejat penisul ejaculeaza precoce lichid seminal care de asemenea pot duce la o sarcina nedorita (degeaba isi da drumul la erectie afara). Eventual sa foloseasca el spermicide, nu trebuie sa te complexezi tu pentru mofturile lui, daca nu vrea si nu vrea, lasa-l, ca sunt baieti destui si ceva mai responsabili decat partenerul tau happy

| anka89 a răspuns:

Daca te iubeste cu adevarat sa accepte ceea ce ii ceri, nu cred ca isi doreste sa devina tatic? decat sa va nelinistiti mai bine prezervativul fara griji dupa

| sylar2007 a răspuns:

Pe el il doare in `14 de tine, e normal sa faci cu prezervativ doar ca noi barbatii nu simtim 100%placere ci doar 80%si aici depinde de fata.sa nu mai zic ca uni se simt mai machio daca fac fara.e treaba ta ce faci dar daca el nu te intelege atunci fa fara prezervativ si tu vei ajunge sa avortezi si sa omori un copil sau il vei pastra si el iti va da papuci.

ps.tu chiar crezi ca el nu a facut sex cu alta in astea 2 luni?

| CinevaOricine a răspuns:

Sincer, nu cred ca prietenul tau este prea preocupat de situatia ta. Adica, eu cred ca ar trebui sa accepte prezervativul in primul rand pentru tine. Nu cred ca i'ar conveni sa apari intr-o zi la el acasa cu un copil in brate dar ma rog, asta este alta poveste.
In orice caz, daca vreti sa va reluati viata sexuala, ar trebui sa fi tu cea responsabila si sa te gandesti la alte metode contraceptive(cum ar fi steriletul, diafragma, injectii cu hormoni, plasturi, etc) bineinteles cu ajutorul unui ginecolog. In felul asta nu mai aveti nevoie de prezervativ.
Dar cred ca totusi ar trebui sa te gandesti la ce are acel om de oferit si daca merita sa suporti toanele lui vis-avis de sex. Bafta!