| Gaby212 a întrebat:

Sunt cel mai mare prost de pe planeta! Un tampit fara pereche! Oare cum poate dragostea sa transforme un om rational intr-un sclav al persoanei iubite?! Sunt constient ca ma tin ca un caine dupa ea si ca sentimentele nu sunt reciproce! Continui sa ii fac cadouri,unele chiar scumpe, dar stiu ca niciodata nu ma va iubi la fel cum o iubesc eu...Fac asta petru ca,la un moment dat,cred ca a tinut la mine...Dar asta a trecut,iar eu nu pot schimba lucrurile de unul singur! Imi e dor de tot ce am trait impreuna,chiar daca nu am format niciodata un cuplu. Zambetul sau (care la vremea aceea parea sincer si plin de dragoste), felul in care ma privea in ochi si imbratisarile de ramas-bun de la finalul intalnirilor noastre mi-au ramas ca o rana in suflet.
I-am trimis o melodie acum cateva zile,una care consider ca reflecta foarte bine trairile mele: The Motans-Inainte sa ne fi nascut (va recomand sa o ascultati). Ea a lasat cu seen mesajul,nici macar nu m-a intrebat ce semnifica...

O vreau doar pe ea, o iubesc cum n-am mai iubit pe nimeni niciodata...Si nimeni nu ma intelege.
Ce sa fac? Am inceput sa imi descarc frustrarea in alcool, tigari si mancare. Ma afecteaza foarte mult situatia asta, deja ma simt distrus si din punct de vedere fizic...

21 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

La 23 esti inca tanar si netrecut prin multe incercari.
Consider-o o exerienta nereusita (sa inteleg ca nu obtii ceea ce-ti doresti din partea ei); vei trece peste asta, nu mai dramatiza. Vei gasi multe alte ciudatenii la care te vor atrage alte lucruri decat la aceasta tipa. O sa realizezi ca nu e singura de pe lume.
Incearca sa nu mai fi atat de disperat dupa fundul unei fete si sa nu mai oferi totul pentru ce? Pentru o speranta, pentru un gand alt tau, pentru ceva ce-ti imaginezi ca se va intampla. E chiar recomandat sa fii dragut, dar nu pica in extrema cealalta, te faci de ras, chiar tu sesizezi!
Deschide ochii, priveste matur situatia si cine stie, poate o pauza? Poate realizezi ca nu e ceea ce vrei de fapt si c-a fost o orbire? Poate intalnesti pe altcineva? Cine a zis ca dragostea e simpla si doar tragi un bilet?
Cat despre alcool, tigari... o sa regreti, pentru ca astea nu rezolva cu nimic situatia. Rupe pisica! Ori merge ori nu merge cu tipa! Nu merge, atunci pa, libertate!
P.S.: stiu cum e sa te juri ca nu vei mai vorbi cu o tipa si cum necum, ajungi sa o suni si sa te vezi cu ea, sa vrei sa o iei de capat; da, se numeste atasament; felicitari, nu esti un om fara suflet! Dar fii si om cu cap si daca ai mai observat ca nu e ea solutia, fii mai ponderat si asteptari mai mici (doar prietenie)

| SG1995 a răspuns (pentru stef87):

Dacă aș fi știu și eu asta anul trecut nu ajungeam de în fața ei.

| RAY a răspuns:

Tu nu esti prost, un prost nu poate sa recunosca asta, ca nu e in stare mintal, prima iubire?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu cati ani ai, dar pari a nu constientiza ca nu poti ordona cuiva sa te iubeasca, daca ea nu simte nimic pentru tine.
Orice om normal la un moment dat constintizeaza asta si se retrage, pentru ca nu-i nebun sa insiste, acolo unde-i imposibil.
Din pacate, sentimentele de dragoste nu se schimba peste noapte. Sentimentele le ai sau nu le ai, tinand de preferinta personala si de trairile interioare.
Fiecare din noi avem simpatii si antipatii. Nu le putem explica si nici schimba. Ceva ne place foarte mult la un om si acelasi lucru il putem ura la altul.
Trebuie sa intelegi ca, dragoste cu sila nu se poate face!

| OldSoul a răspuns:

Toata dragostea pe care i-o porti e doar in mintea ta.
Nu o sa stau ca altii sa-ti scriu douaj' de pagini.
Sa ti-o spun pe sleau, tu, trebuie sa intelegi ca nu poate fi nimic intre voi, si, mai important, sa nu te mai gandesti la ea, la cum iti zambea, ca daca faci asta, si peste 20 de ani, tot la fel vei fii.

| sofisis a răspuns:

Stii de ce patesti asta, nu? Pentru ca nu esti barbat. Iarta-ma ca iti spun dar asta e. O femeie nu vrea unul care sa astepte de la ea un semn. Trebuia sa treci la fapte de mult. Trebuie sa ii arati indiferenta. Trebuie sa nu te mai simta fanul ei nr 1. Wtf?
Nu dragostea te-a facut catelus ci prostia.

| SG1995 a răspuns:

Știu cum e, așa e viața, sunt persoane care merită, și persoane ca individa în cauză. Caută un mod să o uiți.
Pentru un timp vei simți că numai trăiești, că nimic dar sens, dar în cele din urmă vei trece peste.
A fi îndrăgostit e o dependența, și ca să scapi de ea, trebuie să găsești alta, că e vorba de filme/serial, prieteni/ieșiri în oraș, sau vici precum țigările, băutura sau mâncarea în exces, ori munca. Caută ceva care să distragă, la un moment dat vei suferi pentru ultima oră din cauza ei, și o vei uita. Apoi, o vei lua de capăt,...dar dacă există măcar 1% șansa să dai de aceea persoană care te completează cu adevărat merită toată suferința.

| Plato a răspuns:

Ce varsta ai?

| Gaby212 explică (pentru Plato):

23.Cred ca te gandeai ca sunt copil sau asa ceva...

| Plato a răspuns (pentru Gaby212):

In regula, cel mai important lucru e sa lasi alcoolul, tigarile si mancarea in exces. Incearca sa fii putin lucid si rational, cu ce te ajuta sa-ti faci rau singur? O sa ajungi intr-o stare groaznica, iar ea isi va vedea de treaba, poate cu altcineva. Si ce-ai rezolvat?
Oricat de greu ar fi, trebuie sa accepti ca nu te iubeste, asta e. Trebuie sa fii barbat si sa mergi mai departe. Nu tine la tine nici macar cat sa-ti raspunda la un mesaj. In acest moment, sub nicio forma nu va mai fi iubita ta, nu are cum. Ai facut tot ce-ai putut, se pare ca nu e suficient, nu pentru ea. Dar undeva e o femeie care te asteapta, cea care ti-e predestinata. Cand o vei intalni, vei uita complet de actuala obsesie. Dar trebuie sa treci peste, sa ridici capul ca sa poti vedea in fata.
Repet, incearca sa fii lucid si rational.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Plato):

Ti znas da predestinaciju ne postoji?

| Plato a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Din poloneza sa traduc?

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Plato):

E sarba. Am scris asa ca vad ca nu prea intelegi romana

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Plato):

Sa nu crezi ca nu am altceva mai bun de facut decat sa ma iau de tine, dar cand vad raspunsurile cu predestinari ma ustura retina

| Lioana a răspuns:

E frumos sa faci cadouri dar nu in mod excesiv ci la momentul potrivit. Nu cu cadouri se cucereste o fata ci cu personalitatea ta, cu zambetul tau, cu incredere in sine si cu optimism in ceea ce priveste relatia voastra. In melodia pe care i-ai trimis-o se spune asa: "Poate intr-o alta viata ne vom regasi." Adica in viata asta tu crezi ca nu aveti nici o sansa. Melodia indica indoielile si nesiguranta ta, nu dragostea ta.
Tu ai spus ca fata nu te iubeste și lumea te-a crezut repetandu-ti ceea ce tu insuti ai spus: ca nu te va iubi niciodata asa cum o iubesti tu. Ei nu au de unde sa stie asta. Nici tu nu ai de unde sa stii daca nu încerci.
Nu stiu cum decurg discutiile tale cu fata. I-ai spus vreodata ceea ce simti sau ai apelat doar la dedicatii muzicale? Melodiile trimise pot sa nu fie luate in serios daca nu mentionezi ceva langa ele. Ceva de genul: "Asta e dedicatia mea pentru tine. Ce parere ai despre asta?" Dar iti sugerez sa alegi o melodie optimista. Daca tu nu crezi in sansa voastra nu te astepta sa creada ea.
Faptul ca nu ti-a raspuns la un mesaj, care poate nici nu era mesaj ci doar un copy paste al unui link nu inseamna nimic. Nici eu n-as raspunde chiar daca mi-ar place baiatul care l-a trimis.

| Emma30555 a răspuns:

Dacă ai văzut ca nu merge cu cadouri și atenție oferita în exces trebuia sa schimbi un pic placa sa o tratezi diferit, cu mai multa indiferență. Poate dădea rezultate mai bune, deși dacă nu e sa fie nu este orice ai face. Asta e viața În orice caz, este o experienta din care vei învața. Tu crezi ca nu te vei îndrăgosti din nou? Toți oamenii sau majoritatea suferă din dragoste apoi găsesc alte persoane și regreta timpul în care au suferit degeaba. Deci fii puternic, asta e soluția

| ForeverAlone97 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa o dai dracului, singur o duci mai bine in viata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar pentru că, încerci să ai comportamentul corespunzător cerințelor și nevoilor ei, asta nu înseamnă că te va place.

Iubirea este un carusel al emoțiilor, al sentimentelor și al trăirilor. Te îndrăgostești cu adevărat atunci când ritmul bătăilor inimii tale accelerează, când ești atras fizic de partener, atras intelectual, când simțiți atracția sexuală, când între voi este acea chimie, acea scânteie, acea compatibilitate, acea conexiune, acele sentimente profunde și intense.

Iubirea nu se construiește treptat precum o casă. Iubirea este ca durerea, te lovești și simți durerea, aceasta nu vine 10 minute mai târziu după ce te lovești.

O iubire care se construiește și nu se simte de la început efectele ei, nu este reală, ci înseamnă doar că este o iluzie bine construită pe baza unor criterii, promisiuni, și nevoi.

O iubire care moare înseamnă că nu a fost niciodată reală, ci înseamnă doar că a fost o iluzie bine construită pe baza unor criterii, promisiuni, și nevoi.

" Dragostea este mai mult decât un simplu sentiment, este o alegere, alegerea de a iubi, si aceasta alegere aduce și o responsabilitate. Ai responsabilitatea de a proteja persoana iubită, de a-i oferi timpul tău, timpul este cel mai important lucru care se poate oferi într-o relație de mare apropiere, nu lucrurile materiale. Dragostea nu caută interesul său, dragostea nu se răzbună, dragostea nu se va mânia, de rău pe nimeni nu va vorbi, dragostea nu se va lăuda, de mândrie nu se va umfla, folosul ei nu va căuta, dragostea mereu va lupta, până la capăt mereu va răbda, dragostea caută interesul persoanei iubite, dragostea este a renunța la tine și a te dărui persoanei iubite. Dragostea nu va invidia, de ce e rău nu se va bucura, greșeala o va acoperi, să facă rău nu se va gândi, va ceda totul, va nădăjdui, dragostea să sufere va ști, de aceea niciodată nu va muri." - Scris de cineva aici, ca răspuns la o întrebare adresată de cineva. Aceea persoană a spus că aceste cuvinte au fost extrase din Biblie.

Ți-am citit câteva din întrebările anterioare în care ai scris despre ea. Dai vina pe acel sărut pentru ceva ce nu a existat niciodată între voi. Până să o săruți ia-i interpretat fiecare cuvânt, faptă și gest în avantajul tău, ți-ai creat o iluzie. Ai crezut că treptat va fi mai mult, dar nu a fost, nu pentru că ai sărutat-o, ci pentru că oricum nu era nimic. Dacă te-ar fi perceput ca pe un potențial iubit, ar fi așteptat cu nerăbdare acel sărut, s-a retras pentru că a înțeles că tu simți ceva mai pentru ea, decât ea pentru tine. Acel sărut ai refuzat să-l vezi ca pe cheia care ți-a arătat realitatea. Nu ia-i interpretat respingerea în avantajul tău, dar ai ales să dai vina pe gestul tău că a trezit o respinge care nu a lăsat loc de interpretări.

O placi sau este doar o obișnuință a unei dorințe pe care o are mândria și orgoliul tău de mascul să reușești să cucerești o fată care îți este inaccesibilă și abordabilă doar când vrea, cât vrea ea?

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

E bine că ai realizat ce problemă ai. E un pas important. Urmează să te întorci la o viață normală. Eu cred că ai șanse foarte mari să te refaci în viitorul apropiat.

| aDEeLAa a răspuns:

Toti avem perioade din astea.Acum 1 an facusem o obsesie similara pentru fostul.
A fost in zadar. Tot cautam pretexte.Ca e vina mea, ca nu-s destul de buna pentru el.
Partea buna pentru mine a fost ca am incercat sa ma ridic la standardele lui ( pe care mi le imaginam eu. Fara sa stiu ce vrea el, de fapt ) sigur ca m-am plictisit rapid sa fac sport ( sa arat cat mai bine, sa invat engleza! )...
Dupa vreo 2 ani... Fiind intr-o forma mai buna fizic.Psihic nu ma schimbasem prea mult... Fix de revelion i-am dat mesaj( o cunosrinta imi spusese ca e fericit cu o alta fata si bla bla bla. N-am vrut sa cred. ) i-am urat cele bune pentru noul an, i-am spus ca regret ca ne-am despartit si ca as vrea sa fim iar impreuna. I-am spus tot ce aveam pe suflet si mi-a zis ca o sa ne vedem. Bine inteles, ca in ziua in care trebuia sa ne vedem, nu mi-a raspuns la telefon.
Si am inteles ce era de inteles.
Am lasat-o balta. N-am mai insistat. Nu era barbatul de care ma indragostisem. Imi mai e dor uneori. Dar, de obicei nu imi las timp sa imi fie dor.
Trebuie sa fie si la tine ceva peste care nu ai putea sa treci, cum a fost la mine.
Ai cam 2 varianta, fie incerci, dupa regulile tale, fie renunti si cauti pe cineva potrivit. E prea scurt timpul sa-l pierdem cu persoane nepotrivite si sa suferim.

| Erenusk a răspuns:

Bro si eu sunt in aceiasi situatie... Asa ca nu pot sa îți dau un raspuns... Femeile sunt întruchiparea diavolului unele?