| anonim_4396 a întrebat:

Sunt cu prietenul meu de 4 luni dar ne intelegem foarte foarte bine si ne-am vazut aproape in fiecare zi si il iubesc mult dar nu stiu daca este bine sa ne incepem viata sexuala (am 17 ani)...el vrea foarte mult lucrul asta ..nu stiu daca e mai bine sa astept sau sa o facem... sfaturi?

13 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Sincer dupa 4 luni de relatie si nu mai ai nici 14 ani si plus de asta va iubiti, poate ar fi indicat sa o faceti [e doar o parere, in sfat, nu esti obligata sa-l pui in aplicare daca nu vrei]

| Snufkin a răspuns:

Eu cred ca este hotararea ta dar gandeste-te daca poti sa te bazezi pe el(in caz ca o faceti fara prezervativ si daca sau nu ramai insarcinata te va suporta SAU daca o faceti sa ramana cu tine. Daca crezi ca si tu vrei puteti sa o faceti dar sa ai tu prezervativ in caz ca el nu are.Iar daca nu esti inca gata sa o faci sau nu ai suficienta incredere in el sa-i zici sa mai astepte ca nu esti pregatita pentru acest pas si sunt sigura ca va intelege daca te iubeste cu adevarat. happy!

| XxBlueRosexX a răspuns:

Hmm eu zic sa astepti pana esti pregatita si sa vezi daca are intentii serioase si daca te iubeste...eu aveam 16 ani cand am inceput si crede-ma ca regret seara aceea din tot sufletul pentru ca eu eram orbita de iubire iar el doar m-a folosit. Nu fa prostia care am facut-o si eu si mai asteapta maxim 2 3 luni si vezi ce se intampla. Mult succes

| neutrino a răspuns:

4 luni este putin pentru a-i darui toata copilaria ta. Baiatul are de obicei un singur scop: sexul. Dupa aceea el oricum va pleca, pentru ca acestea sunt regulile jocului. Esti pregatita pentru a pierde?

| Larisa32 a răspuns (pentru neutrino):

Hmm pai practic pierzi indiferent daca iti pierzi virginitatea acum sau peste 2, 3 sau 4 ani... Nu stiu sincer cate fete se mai pastreaza virgine pana la casatorie. Si nici atunci nu pot fi sigure ca o sa stea toata viata cu partenerul respectiv, deci si acolo exista riscul de a pierde. Sexul e ceva ce vine la momentul potrivit si deja nu mai e un subiect tabu.dar vroiam sfaturi daca ar trebui sa mai astept ceva timp, desi eu m-am convins ca si el ma iubeste mult si isi doreste sa o facem.tin sa mentionez ca si el este virgin. sunt constienta, totusi ca el va pleca dupa aceea oricum...

| dragos9234 a răspuns:

De la varsta de 17 ani poti incepe viata sexuala fara urmari neplacute.
Daca el da impresia ca doar asta vrea inseamna ca nu te merita.Dar daca doar a deschis subiectul asta si nu vorbeste in continuu doar despre asta ai putea lua in calcul inceperea vietii sexuale.

| Uofficial a răspuns:

Distreaza-te ca o viata aiwinking

| micutZa94 a răspuns:

Asta ar trebui sa faci cind est tu pregatita, nu cind iti spune el, dac te iubeste te va astepta..sa nu faci asta dac nue sti pregatita, deoarece vei regreta apoi.

| AnonimCel a răspuns:

Cand esti pregatita atunci..nu fa pasu doar ca trebuie sau alte motive!

| anca88 a răspuns:

Crezi ca e mult 4 luni? uneori nici in cativa ani nu cunosti o persoana? mai asteapta si daca el insista inseamna ca nu-l interesezi prea mult.incearca sa il faci sa inteleaga.eu si sotul meu am asteptat 2 ani.a fost foarte bine pentru ca daca ma lasam repede poate nici nu mai eram impreuna dar pe el la atras foarte mult incapatanarea mea, bine ca cu toate ca atunci nu-i placea dar sa stii ca pana la urma a fost foarte bine asa pentru ca in timpul asta de 2 ani 1 an a fost plecat asa ca ma gasit intacta cum ma lasat.suntem foarte multumiti unul de altul dupa 7 ani.succes.pana la urma e decizia ta dar fii sigura pentru ca nu poti intoarce inapoi

| GabriielOffice a răspuns:

Pfff. Altii nici dupa 1, 2 anii nu incep viata sexuala. Parerea mea e sa mai asteptati. Asteapta si alte pareri nu te lua fix dupa mine, asculta si alte sfaturi si decide singura.

| Eronik a răspuns:

Sfatul meu este sa mai astepti, daca incepe sa te preseze inseamna ca sexul este singurul lucru care il vrea. Si nu este o idee foarte bine sa iti incepi viata sexuala asa cu oricine doar pentru ca el vreau sau pentru ca iti zic altii ca trebuie sa faci sex de la nu stiu ce varsta ca sa fi "cool", astepta baiatul potrivit; da, deci sfatul meu este sa mai astepti. Bafta cu iubitul!

| alexut1234 a răspuns:

Mai asteapta sa treaca timpul iti vei da seama daca te iubeste sau el vrea doar xxx.In caz ca o faci cu el incearca sa ii sugerezi sa se protejeze altfel vei avea probleme eu sunt baiat...