| anonim_4396 a întrebat:

Sunt disperata..Am o relatie de 7 ani cu un barbat care m-a inselat de a lungul relatiei noastre, ce nu isi poate controla reactiile, care pentru el femeia se educa si pedepseste cu bataia. Nu mereu este asa, doar cand considera el ca "gresesc" dar ceea ce considera el gresit eu am descoperit cu timpul ca sunt lucruri normale. Aveam 15 ani cand l-am cunoscut iar de atunci el a facut ce a vrut el cu viata mea. In urma cu un an l-am inselat, m-am indragostit de opusul lui. Am vrut sa ne despartim si i-am spus ce am facut dar ca de obicei a facut ce a vrut din mine si mi-a promis iertare. M-am gandit ca se va schimba si am ales sa fac tot ce tine de mine pentru a mai da o sansa relatiei noastre. Dar a fost pentru o scurta perioada, el a continuat la fel iar eu eram cu gandul la celalalt barbat. Dupa 2 luni l-am cautat si am reluat ce aveam cu el. Acum sunt prinsa intre doi barbati, unul care ma iubeste intr-un mod egoist si are o gandire invechita si un barbat ce a fost atent la ce simt eu dar care a obosit sa mai creada ca o sa renunt la tot pentru un inceput cu el. Ce sa fac, ce sa aleg?! Tin sa precizez ca cel cu care am relatia de 7 ani incearca dar tot ii ies la suprafata obiceiurile pe care le are.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Vesnica teama de singuratate.
Daca ramai singura nu e nimic rau, e chiar bine. Faci cunostinta cu tine. Tu in momentul asta nu prea mai stii cine esti, si ce vrei.
Noua ta cucerire are dreptate sa nu iti ofere siguranta, nici tu nu ii oferi absolut deloc. Iar tipele ca tine, cand primesc totul pe tava profita, si nu pretuiesc nimic.
Am avut rolul baiatului "bun" intr-o situatie identica cu a ta, si in ciuda eforturilor mele, "relatia" evolua in curvasareala mai mare din partea ei. I se urcase la cap ideea de femeia fatala, imi explica si ea ca are o relatie lunga cu ala, deci nu e libera (dupa ce s-a plans, ca si tine, ca ala e groaznic). A mai cucerit 2-3 tipi cat am vorbit si eu cu ea. Cand am rupt legatura cu ea, a mai rezistat putin cu oficialul, apoi s-a carat din oras.
Dupa comportamentul ei, sunt foarte sigur ca ne iubea pe amandoi, dar o ducea mintea la decizii, ca pe tine.
Ai grija unde ajungi.

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Esti sadomasochista iti place bataia. Ca un soarece folosit pentru experimente te regasesti, iar cel care te iubeste vrea sa te scoata din laborator.

| cuvant a răspuns:

Buna Irina,
Știu ca sunt ani în spate și te-ai obișnuit cu el dar nu îți va face bine sa ramai între doi.
Cu care dintre ei îți dorești copii? Cu care dintre ei dorești să-l vezi în patul tău peste 5 ani?, care dintre ei vor fi acolo lângă tine și va munci când tu nu vei putea?
Cu care îți dorești să fi acolo trebuie sa tragi
Dacă cel cu care ești oficial te înșală înseamnă că ești doar o "bona" pentru el și ar trebui sa nu mai stai lângă.
Poți pleca de acasă într-o zi și sa te muti într-un loc nou. Va veni după tine dar dacă îl vei respinge te va lăsa în pace.
Dacă vrei mai multe scrie-mi în privat.

| Adry05 a răspuns:

Tu chiar esti atat de proasta sa nu-ti dai seama pe cine ar trebui sa alegi? laughing) ce sa zic, iti meriti soarta atunci.

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cata bataie ai mancat de la psihopatul ala, inca stai si te mai gandesti pe cine sa alegi?
Trebuie sa fii o femeie proasta, daca tu inca plangi dupa unul care te-a injosit si batut atatia ani si probabil ca-ti merti soarta din plin. Da, intoarce-te la bataus, fa-i copii si stai sa vezi cum ii bate si pe ei, poate asta te va face fericita.

Sincer, nu-mi vine sa-mi cred ochilor cand vad cata prostie poate zace in cineva, care batuta mar, se intoarce tota acolo, ca sa capete mai multa bataie, dac cu piciorul altuia care-i ofera dragoste, respect, balndete, un posibil viitor fericit si linistit.

| corbulalbrosu a răspuns:

De ce mai pui intrebarea in privinta a ceea ce sa faci in situatia descrisa de tine? Il parasesti fara nicio urma de remuscare pe acest ghiolban oligofren si incapabil sa traiasca intr-o relatie normala si iti refaci viata alaturi de persoana care te apreciaza la adevarata valoare si te mai si... iubeste. Multa sanatate!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu spun ce aș face eu în locul dtale. Eu nu aș accepta bătaia.
Așa că varianta 2.

| mihai69 a răspuns:

Aia numești tu „relație"?!? clar n-ai minte nici câtă aveai când te-ai cuplat cu el.
Te rupi pur și simplu - nu trebuie să-i ceri lui sau oricui altcuiva voie!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Intre timp, ai devenit tu curva. Dar nu, doar agresivul greseste. E normal sa il inseli, la modul fizic+psihic. E o greseala normala, de nu mai poti. Nu te mira ca o iei "peste cap".
Te-ai gandit cum ii pica tipului "bun", cand tu te intorci la taranul de care spui ca esti nemultumita?
Nu esti in stare sa iei o decizie, si te apuci de ce e mai usor. Problema este la tine, nu la "agresivul" tau.
Alegerea era simpla: ori egoistul, ori ALTCEVA.
Tu deja ai si egoistul, si baiatul bun, si probabil daca ar aparea si al 3-lea, l-ai lua si pe ala.
Cand l-ai lasat cu ochii in soare pe tipul "bun", ai avut un motiv? Sau ai mers doar ca o catea in calduri, sa te fu ti si cu egoistul?

| Irinaoivc a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ma deranjeaza ca cel de al doilea nu imi vorbeste clar, mereu evita sa imi raspunda la ce il intreb.
Ma iubesti, ce vrei de la mine si asa mai departe. Imi spune ca pana cand lucrurile nu vor fi ok, adica sa ies din relatia pe care o am nu o sa primesc prea multe. In urma cu cateva zile am vorbit despre a ne muta impreuna, a avea o relatie si l am rugat sa astepte cateva saptamani iar el a acceptat. Daca as fi sigura pe el, nu as mai sta pe ganduri. imi este frica sa pierd un om care bun sau rau a fost mereu langa mine pentru ceva incert.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Irinaoivc):

Vesnica teama de singuratate.
Daca ramai singura nu e nimic rau, e chiar bine. Faci cunostinta cu tine. Tu in momentul asta nu prea mai stii cine esti, si ce vrei.
Noua ta cucerire are dreptate sa nu iti ofere siguranta, nici tu nu ii oferi absolut deloc. Iar tipele ca tine, cand primesc totul pe tava profita, si nu pretuiesc nimic.
Am avut rolul baiatului "bun" intr-o situatie identica cu a ta, si in ciuda eforturilor mele, "relatia" evolua in curvasareala mai mare din partea ei. I se urcase la cap ideea de femeia fatala, imi explica si ea ca are o relatie lunga cu ala, deci nu e libera (dupa ce s-a plans, ca si tine, ca ala e groaznic). A mai cucerit 2-3 tipi cat am vorbit si eu cu ea. Cand am rupt legatura cu ea, a mai rezistat putin cu oficialul, apoi s-a carat din oras.
Dupa comportamentul ei, sunt foarte sigur ca ne iubea pe amandoi, dar o ducea mintea la decizii, ca pe tine.
Ai grija unde ajungi.

| LoveSleep a răspuns:

Lmao. Și dacă vine unul pe stradă, te bate și apoi te violează? Ce faci? Îl lasi in pace, ca e un om bun, dar uneori nu se poate controla?
In mod normal ti-as da 17.000 de motive pentru care ar trebui sa va despartiti si sa nu mai vorbiti niciodata, dar in cazul vostru, e diferit. Ceea ce simti pentru tipul nou se datoreaza doar faptului ca il cunosti de putin timp, e interesant in comparatie cu unul pe care il stii de 7 ani si pana acum vezi la el doar lucrurile care nu iti plac la cel vechi.
Dar nu mai conteaza ce defecte are tipul cu care ai fost de la 15 ani, dacă era atât de rău l-ai fi părăsit deja, sau măcar ne-ai fi zis doar lucruri aiurea despre el, dar tu îi iei apărarea. Chiar daca ai fi cu altcineva, celalalt va fi mereu tipul la care te-ai întoarce intotdeauna, pentru ca ce femeie nu iubește sinceritatea fizica a unui meltean needucat care vrea doar să fut2 și să-i mai dea câte o palmă nevestei lui?
Daca alegi sa fii cu ala care iti da flori, iti garantez ca in maxim 4 luni o sa-l inseli cu cel cu care ai fost 7 ani, 1, pentru ca femeilor nu le plac ăștia lake si 2, pentru ca poti spune lejer ca ai sindromul stockholm, intr-o forma sau alta.

Eu zic sa stai cu cel cu care ai fost pană acum, să-l lasi să f ă pe cine vrea, pentru că clar nu te prea deranjează și să înveți să te impui, să-l faci să nu te mai lovească. Când gagică-tu iti da un pumn in față și tu îi zici unuia că e un om bun, dar uneori nu se poate abtine, e clar ca si el observa asta si in capul lui nu e nicio schimbare. În momentul in care o sa-ti iei hainele si o sa pleci dupa ce te-a lovit, atunci o sa vezi un om care a realizat in sfarsit ca nu e ok ce face.

Orice ai face, ai scos ce era mai bun dintr-o relatie care a inceput la 15 ani. Ai inceput prost, dar n-ai eșuat chiar atat de grav. Mai poți încerca încă.

| Andreeush a răspuns:

Dacă ție ți se pare normală o astfel de relație de ce ne mai întrebi pe noi ce să faci?

| Emma30555 a răspuns:

Teama de singuratate nu e un motiv sa accepti umilinte, relatia asta nu duce spre fericire. Ideea e ca atunci cand inchizi o usa se deschide alta. Tu daca vrei sa ti faci alta relatie trebuie sa inchizi acest capitol. Daca nu o fii sa fie cu al doilea nu e problema, ca nu s au terminat baietii. Eu nu cred ca il iubesti pe primul si nici el pe tine caci atunci cand iubesti pe cineva nu poti sa i faci rau. Un om violent e periculos pentru o femeie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu lu-a in seama raspunsurile majoritatea de aici nu au fost intr-o astfel de situatie. Sau sunt copii
Familia/prietenii pot sa-l Sustina pe el chiar si daca e un ratat si te bate in comparatie cu unu la locul lui. Tu il alegi dupã gura si poftele lumii nu dupã propria ta ratione. valoreaza ceva si parerea noastra de pe un site anonim.
Tu esti un caz bun, ai avut motive bine intemeiate sa cauti ceva mai bun, dar gandeste-te ca sunt altele de el se comporta exceptional si tot nu este multumita. Formand un triunghi prostesc.

| Irinaoivc a răspuns (pentru anonim_4396):

Nimeni nu stie ce e la noi in casa, nu ma bate dimineata pranz si seara. Atunci cand avem o cearta mai aprinsa asta este modul lui de a ma corecta. In ultima vreme s-a shimbat, incearca si e de apreciat. Pe el il cunosc si stiu ce ii poste pielea, la cel de al doilea cunosc doar ce am fost lasata sa vad.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Irinaoivc):

" Pe el îl cunosc și știu ce ii poate pielea..."

Se pare ca ai găsit scuza perfecta pentru a alege sa o încasezi in continuare.

| anonim_4396 explică (pentru GirlOnline81):

Hai ma, o asemenea femeie e de apreciat naiva si submisiva cum ar trebui sa fie oricare.happy
incât cât de mult poate tine la un om incât sa-l lase sa de-a in ea. laughing

| Lizuca1234 a răspuns (pentru Irinaoivc):

Asculta si baga bine la cap! Un om nu se va schimba niciodata de dragul altui om. Nu uita ca toti venim pe lume cu un anumit bagaj genetic. Acest om se schimba doar daca are vointa in primul rand,dar extraterestrii de genul nu au asa ceva,iti spun din proprie experienta! Prin ce treci tu, eu am trecut! Poate mult mai rau! Nu mai incerca sa ii iei apararea, nu e ok! La al doilea nu ai cunoscut doar ce ai fost lasata sa vezi, nu ai vrut tu sa il cunosti mai mult. Uite, exact aceeasi intrebare o puneam si eu aici, chiar azi. De ce? Pentru ca simteam la un moment dat ca nu mai stiu cine sunt. Eu am decis. Tu trebuie sa te gandesti foarte bine pentru ca ai 3 variante - ori ramai in stres maxim cu actualul, ori faci o schimbare majora in viata ta ori ramai singura(desi nu cred ca actualul te va lasa in pace asa usor). Ai grija in primul rand de tine. O femeie nu merita sa fie umilita, indiferent de motiv. Omul cu care stai este un caracter slab. Ai grija!

| Rux04 a răspuns:

Bună. Te sfătuiesc să te desparți de actualul. Dacă consideră că femeia se educă cu bătaia este grav. Cine știe cum va lovi la un moment dat și te va omorî. Este periculos să stai lângă un asemenea specimen.

| DanyDav a răspuns:

Bag de seamă ca tie iti place sa suferi, ca altfel nu-mi explic de ce mai iei in calcul specimenul acela care te molesteaza!

| Irinaoivc a răspuns (pentru DanyDav):

Pentru ca e vorba de niste ani, pentru ca in orice relatie sunt probleme, e vorba de familie, prieteni si de o parte importanta din viata mea care a fost alaturi de el. Nu este un om rau doar ca in anumite situatii nu se poate controla

| sofisis a răspuns (pentru Irinaoivc):

Atunci stai mamica sa iei bataie toata viata pentru ca "e vorba de niste ani". Scuza-ma dar violenta si santajul emotional nu sunt probleme in relatie. Sunt chestii care se pedepsesc penal.
Familia si prietenii se bucura cand iti iei bataie? Sau cum? In ce sens e vorba de familie si prieteni?
Nu este un om rau. Este un om rau PENTRU TINE!
Din punctul meu de vedere meriti sa ramai singura. Esti incapabila sa iei o decizie si mai f_ti si viata altora pe langa faptul ca iti place sa iti bati joc de a ta.
Tare sunt curioasa daca o sa iti placa sa te pocneasca cand oi fi gravida sau sa te bata cu copilul tau de fata sau chiar sa iti bata copilul. Minunata viata, ce sa zic. Oricine si-ar dori sa lupte pentru un asa premiu de barbat.
Bleah!